SHBG Testi Nedir, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri ?

SHBG (S.Hormonu Bağlayıcı Globulin) testi aşırı kıllanma, ses kalınlaşması,adet düzensizliği gibi durumlarda, özellikle kandan ölçülen Total Testosteron konsantrasyonunun beklenenden yüksek veya düşük olduğu, klinik bulgularla uyumlu bulunmadığı durumlarda kullanılır.

Kadınlarda Polikistik Over Sendromu ve Hirsutizm vakalarında, Anti-Androjen Hormon tedavisinin izlenmesi sırasında, puberte ile ilişkili hastalıkların teşhisi ve tedavisinin izlenmesi sırasında yardımcı test olarak kullanılabilir.

SHBG, en fazla Karaciğer‘de, daha az miktarlarda Beyin, Uterus, Testis ve Plasenta’da sentez edilen bir protein’dir.

Androjen ve Östrojen‘lerin kanda taşınmasından sorumludur.

Puberte ile birlikte SHBG konsantrasyonu düşmeye ve dolayısıyla Serbest Androjen konsantrasyonları artmaya başlar. Kadınlarda SHBG konsantrasyonları erkeklere göre belirgin derecede yüksektir.

Erkeklerde orta yaşın üzerine çıkılmaya başlanmasıyla, Testosteron üretiminde azalma başladığında, serum SHBG konsantrasyonunda yükselme başlar.

Beraberinde obezite olmasa bile, İnsülin direnci SHBG konsantrasyonunda artmaya sebep olur.

Tiroid hormonları ve Östrojenler SHBG konsantrasyonunu yükseltirken, Progesteron kullanılması SHBG konsantrasyonunu düşürür.

Değerlendirme Nasıl Yapılır ?

Başta Polikistik over sendromu olmak üzere, kadınlarda testosteron fazlalığına sebep olan pek çok durumda serum SHBG konsantrasyonunda düşme meydana gelir.

SHBG üretimi ile ilişkili bir defekt varlığında, vücut tarafından kullanılabilir durumdaki androjen konsantrasyonu yükselir.

Östrojen tedavisi ve kilo verme ile SHBG konsantrasyonunda artma görülür.

Hipertiroidizm, Tiroid Hormonu tedavisi, Anoreksia Nervosa, Gebelik ve Siroz‘da SHBG düzeyi yüksek,

Hipotiroidizm, Testosteron fazlalığı, Hirsutizm, Obezite ve Polikistik Over Sendromu’nda SHBG düzeyi düşük bulunur.

Numune:

Serum

Referans Aralıklar:

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !