Sıcak (Ateş) Basması Neden Olur, Hamilelik Belirtisi midir ?

Sıcak Basması Baş ve Boyun bölgesinde başlayan bir ısı hissidir. Sıcak basması, kadınların Menopozal geçiş öncesi ve erken dönemlerinde yaşadığı yaygın bir semptomdur.

Bununla birlikte, menopoza yaklaşan kadınların hepsinde sıcak basması görülmez.

Sıcak Basması Ne Kadar Sürer ?

Sıcak basması genellikle 30 saniye ile birkaç dakika arası kadar kısa sürelidir.

Geleneksel olarak, kadınlarda menopozdan sonra yalnızca birkaç yıl sıcak basması görüldüğüne inanılırdı. En son veriler, birçok kadının daha uzun zaman periyodlarında sıcak basması yaşayabileceğini göstermektedir.

Sıcak basması şikayetinin kadınlarda menopoz sonrası ortalama 4,9 yıl sürdüğü hesaplanmıştır.

Kadınların üçte birinde menopozdan sonra 10 yıldır süren sıcak basması şikayetleri devam eder.

Menopozda ve Gebelerde Ateş yani Sıcak Basması Ne Zaman Başlar ?

Gebelerin % 75’inde erken hamilelik döneminde özellikle geceleri ateş basması sıktır ve nedeni de yine hormonların dalgalanmasıdır.

Ateş basması, hamileliğin bir parçası olarak kabul edilir, ilk 3 ayda başlar ve doğum sonrası geçer.

Hamileliğin birinci ve ikinci trimester döneminde ateş basması ve terlemenin diğer nedenleri şunlar olabilir:

Metabolizma artışı

Aşırı vücut ağırlığı

Yeme ve uyku düzensizliği

Anksiyete, stres ve öfke

Dehidratasyon yani sıvı kaybı

Hamilelikte ateş basması son derece rahatsız edici bir durum iken, riske yol açmaz ve genelde herhangi bir tıbbi tedaviye gerek duyulmaz.

Sıcak Basması Neden Olur,  Sıcak Basması ve Halsizlik Birlikte Olursa ?

Yaşlanma sürecine eşlik eden karmaşık hormonal değişiklikler, özellikle kadının menopoza yaklaşmasıyla düşen Östrojen seviyelerinin, sıcak basmalarının altında yatan neden olduğu düşünülmektedir.

Sıcak basması sırasında halsizlik de varsa Enfeksiyon belirtisi de olabilir.

Sıcak basması, menopozal geçişin karakteristik bir semptomu olarak düşünülür. Bununla beraber Termoregülasyon sürecini etkileyen bazı nadir tıbbi koşulların bir sonucu olarak erkeklerde ve genç kadınlarda veya hamilelerde de meydana gelebilir.

Örneğin, büyük miktarda Serotonin salgılayan bir tür endokrin tümörden kaynaklanan Karsinoid Sendrom sıcak basmasına neden olabilir.

Sıcak basması bazı ilaçların bir yan etkisi olarak gelişebilir ve bazen ateş ve /veya gece terlemesi ile ilişkili olabilen ciddi Enfeksiyonlar veya Kanserlerde de ortaya çıkabilir.

Sıcak Basmasının Tedavisi Nasıldır ?

Sıcak basması için çeşitli tedaviler vardır:

Hormon tedavisi
Biyolojik olarak hormon tedavisi
Diğer ilaç tedavileri
Tamamlayıcı ve alternatif tedaviler
Fitoöstrojenler
Alternatif terapiler bunlar arasındadır.

Bunlardan bazıları klinik çalışmalarla test edilmemiştir ve onaylanmamıştır.

 

Hormon Tedavisi

Geleneksel olarak, sıcak basmaları ya oral ya da transdermal Östrojen formlarıyla tedavi edilmiştir.

Tüm mevcut reçeteli Östrojen ilaçları, ister Oral isterse Transdermal olsun, sıcak basmasının sıklığını ve şiddetini azaltmada etkilidir.

Bununla birlikte, uzun vadeli çalışmalar, Östrojen ve Progesteron kombine hormon tedavisi alan kadınlarda Kalp krizi, Felç ve Meme kanseri için artmış riski saptadı.

Tek başına Östrojen tedavisi, Uterusu cerrahi olarak çıkartılmamış menopoz sonrası kadınlarda Endometriyal yani Rahim ağzı kanseri gelişme riskini artırmaktadır.

Bu nedenle, hormon tedavisine başlama veya devam etme kararı, hastanın ve doktorun, tıbbi geçmişi ile birlikte tedavinin doğasında olan riskleri ve faydalarını hesaba katması gereken bireysel bir durumdur.

Hali hazırda, eğer hormon tedavisi kullanılıyorsa, mümkün olan en kısa sürede en küçük etkili dozda kullanılması önerilir.

Sıcak Basması için Diğer İlaç Tedavileri

Seçici serotonin geri alım inhibitörü (SSRI) ilaçlarının menopozal sıcak basmalarını azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir. Bu ilaçlar genelde depresyon ve anksiyete ve diğer durumların tedavisinde kullanılır.

Paroksetin, menopozla ilişkili şiddetli sıcak basmalarını hafifletmek için onaylanmış bir SSRIdır.

Klonidin bazı kadınlarda sıcak basmalarını hafifleten antihipertansif bir ilaçtır.

Nöbetlerin tedavisinde öncelikle kullanılan bir ilaç olan Gabapentin (Neurontin) de sıcak basmaların tedavisinde etkili olmuştur.

Megestrol Asetat (Megace), bazen sıcak basmalarını hafifletmeye yardımcı olmak için kısa vadede reçete edilen bir progestindir ancak bu ilaç, sıcak basması için ilk basamak tedavisi olarak genellikle tavsiye edilmez.

İlaç aniden kesilirse ciddi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Megestrol kilo aldırabilir.

Medroksiprogesteron Asetat (Depo-Provera) başka bir progestin ilacıdır ve sıcak basmalarını tedavi etmek için enjeksiyon ile uygulanır.

Kilo almanın yanı sıra kemik kaybına da neden olabilir.

Sıcak Basmasında Doğal ve Ev İlaçları Var mıdır ?

Bazı kadınlar, egzersiz programlarının veya gevşeme yöntemlerinin sıcak basmalarını kontrol etmeye yardımcı olduğunu bildirmişlerdir.

Serin bir uyku ortamının sağlanması ve Pamuklu yatak örtülerinin kullanılması ilişkili rahatsızlıklarda bir miktar fayda sağlar.

Bazı araştırmalarla Bilimsel olarak incelenen alternatif tedaviler Fito östrojenleri (Bitki Östrojenleri, İzoflavonlar), Siyah Cohosh yani Karayılan otu ve E vitamini’ni içerir.

 

Siyah Cohosh

Siyah Cohosh giderek daha popüler hale gelen bitkisel bir preparattır ve Kuzey Amerika Menopoz Derneği, menopoz semptomlarını tedavi etmek için  siyah cohosh kullanımını 6 aya kadar bir süre için desteklemektedir.

Soya 

İzoflavonlar, Soya ve Fitoestrojenler bitki kökenli Östrojenlerde bulunan kimyasal bileşiklerdir.

Vücut tarafından doğal olarak üretilen Östrojenlere benzer kimyasal yapılara sahiplerdir, ancak etkinlikleri, gerçek Östrojenlere kıyasla çok daha düşüktür.

Bazı çalışmalar, bu bileşiklerin sıcak basmaları ve menopozun diğer semptomlarını hafifletmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Diğer Bitkiler ve Takviyeler

Meyan Kökü

Çuha Çiçeği Yağı

Dong Quai

Chasteberry ve

Vahşi Yam

Sıcak basmasında bu ürünlerin güvenlik ve etkinliği de Bilimsel olarak ispatlanmamıştır.

Sıcak Basmasında Hangi Doktora Başvurulmalıdır ?

Birçok kadın yaklaşan menopozla ilişkili sıcak basmalarının tedavisi için Kadın Doğum uzmanına başvurur ve bu doğru bir yaklaşımdır.

Sıcak Basması Önlenebilir mi ?

Sıcak basması önlenemez ama yukarıdaki tedavi yöntemleri sıklığını ve şiddetini azaltabilir.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !