Sincap Beslemek, Sincap Satışı Yasak mı ?

Kedi, Köpek veya Kuş yerine Sincap beslemek isteyenler, bu yazımızı okumadan karar vermesinler.

Önce şu sevimli kemirgenleri bir tanıyalım;

Sincap Nasıl Bir Hayvandır ?

Sincapgiller (Sciuirade) familyasına ait, 25-30 cm boyutlarında, 15-25 cm uzunluğunda kuyrukları ile kemirici bir memeli olan Sincap, ülkemizde bazı yörelerde çekelez olarak da anılır.

Sincap yabani bir hayvan ama belkide onların en sevecen türlerinden biri denebilir. Olağan dışı durumlar haricinde Sincap’ların İnsan’lara herhangi bir saldırıda bulunduğu görülmemiştir.

Sincap’ların rengi cinslerine ve çevresel etmenlere göre sarı’dan kızıl’a kadar değişir ve kalın tüylü ve dayanıklı bir kürk taşırlar.

Sincap’lar uzun ve süpürgeyi andıran oldukça kabarık görünen kuyrukları ile çok sevimli hayvanlardır. Gözleri iri görünümdedir.

Bir sincabın gebelik süresi 4- 6 hafta arasında değişiklik gösterir ve  yaklaşık olarak 3-6 arası yavru doğururlar. Buna karşılık ömürleri fazla uzun değildir, yaklaşık olarak 7-8 yıl yaşarlar.

 

 

Sincapların Özellikleri Nelerdir ?

Sincaplar otobur’durlar genellikle tohum, ağaçların yaprakları ve meyveler ile beslenirler.

Çiftleşme dönemi dışında yalnız yaşarlar.

Çok iyi birer tırmanıcı ve zıplayıcıdırlar. Hayatlarının neredeyse tamamı ağaç üzerinde geçer.

 

 

Sincaplar Eğitilebilir mi ?

Bir Aslan bile yavruyken yetiştirilirse eğitilebiliyorsa Sincap nasıl eğitilmesin. Özellikle 4 aylıktan küçük Sincap’lar oldukça sempatik ve hareketli bir ev arkadaşı olurlar.

Sincaplar Ne Yer ?

Küçücük boyutlarına rağmen yemek konusunda seçici değillerdir, her türlü Bitki tohumu, Fındık, Fıstık, Mantar, Kozalak, Ceviz, Badem ve iğne yapraklı ağaçların dalları onlar için besin niteliğindedir.

Buna ek olarak nadiren de olsa bazı küçük Böcekler, Salyangozlar ve Kuş yavruları ile de beslenebilirler.

Tohumları ve kabuklu yemişleri tek tek toprağa gömerek saklarlar veya kovuklarda depolarlar. Porsuk ağacının tohumları insanlar için zehirli olmasına karşın Sincap’larca çok sevilir.

Sincaplar sakladıkları tohumların bir kısmını bulamazlar. Toprak altında unutulan bu tohumlar, yeni ağaç  fidanlarının yetişebilmesine yardımcı olur.

Sincap Türleri Nelerdir ?

Sincapgiller ailesi 5 alt familyaya, sonrasında ise 51 cins ve neredeyse 300’e yakın tür’e ayrılmaktadır.

En çok bilinen sincap türleri, Boz Sincap, Kuzey Amerika Gri Sincabı, Kızıl Sincap, Hint Sincabı ve Sibirya Çizgili Sincabı’dır.

Türkiye’de Kızıl Sincap bol bulunur.

Sincap Satışı ve Beslenmesi Yasak mı ?

Sincap’ların doğal ortamlarından alınarak beslenmesi ve satışı yasaklanmıştır. Bunda evcil olmaması, sağlıkla ilgili sorunlar ve neslinin azalma tehlikesi ana nedendir.

Sincap ticareti yapanlar ve avlananlar Kara Avcılığı Kanunu’na muhalefet suçundan para cezasına çarptırılıyor.

 

 

Sincap Beslemek

Sincap beslemek yasak demiştik. Onun için Sincap satın almayın.

Olur ki ailesi olmayan yavru bir sincap buldunuz. Anlatacaklarımız böyle ekstrem durumlar için. Çünkü  yetişkin sincaplar ele gelmez ve evcilleşmez, zaten yasaktır. Hatta elime alayım derken müthiş keskin ön dişleri ile parmaklarınızı ısıttırabilirsiniz.

Sincabın beslenmesi çok kolaydır. Fındık, ay çekirdeği, fıstık, ceviz, badem, çerezler, mevye ve sebze hemen hemen her şeyi yerler.

Suyu sincap ve fareler için üretilmiş ucu bilyalı suluklardan içebilecekleri gibi herhangi bir kaptan da içebilirler. Yemek saklamayı çok sevdiklerinden yemek kaplarına aşırı yemek konmamalı. Aksi halde orada burada bulursunuz fazla yemekleri.

Sincaplar sabah günün ilk ışıkları ile birlikte uyanırlar ve çok hareketlidirler. Öğle vakti uyumayı severler. Doğal ortamları gibi bir kovuk isterler, bulamazsa buldukları bir yerde uyurlar.

Çok hareketli hayvan olduklarından rahat etmesi için ona aynen tabiatta yaşadığı ağaç kovukları gibi bir ortam hazırlamalısınız. Bir küçük oyuk şart ve birkaç ağaç dalı, halat vs olmalı ki sıkılmasın.

Sincaplar kibritbaşı büyüklüğünde yeşil toplar halinde, kokusuz dışkılarlar. Yani dışkılarında pek sorun olmaz.

Ancak idrarları tam felakettir, kedi gibi keskin kokar ve çok sık idrar yaparlar. Bir de eğitilmiş kediler gibi bir yere gidip kazıp idrar yapma huyları da yoktur, geldiği anda bırakırlar. Bu nedenle yuvalarının altına idrarı içine çeken Kedi kumları konması uygundur.

Yuvasını hem büyük (en az 80X 100 cm) hem de doğal ortamına yakın yapmak gerekir. Kafesin bir yerine derince bir kap içinde toprak koymak hem doğal içgüdülerle yem saklama isteklerini karşılar hem de toprakla oynamalarını sağlar.

 

 

Yuvalarında oyun oynayabilecekleri sarkan, sallanan, dikkat çekici şeyler, örneğin halat, iple bağlı ağaç dalı, salıncak vs  koyarsanız onlarla iyi vakit geçirirler çünkü çok oyunbazdırlar.

Kafesin tabanına ise kedi kumu koyabilirsiniz. Hem kokuyu önlerler hem de temizlemesi kolaydır. Yaklaşık 2 cm kalınlığında kum tabakası ortalama 1 ay idare eder.

Çok tuzlu ve şekerli gıdalar vermeyin, ishal ya da allerjiye neden olabilir.

Herhangi bir sağlık probleminde ise hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime götürün.

Size alıştıklarında çok oyunbaz, omuzunuza gelen, sevimli bir arkadaş olurlar.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !