Sistin testi ve Sistin Taşı

Sistin testi özellikle tekrarlayan üriner sistem taşı öyküsünde sistin taşını araştırmak ve sistinüri tanısından kullanılır.

Sistein ve Sistin  zararlı toksinlerin detoksifikasyonunda son derece önemli bir role sahip olan antioksidandır. Antioksidanlar ayrıca aşırı alkol, ilaç ve vücuda zarar verebilecek diğer zehirli bileşiklerin zararlı etkilerinden beyni ve karaciğeri korumak için son derece önemli bir işleve sahiptir.

Sistin yağların oksidasyonuna, yağların işlenmesine ve kasların oluşturulmasına yardımcı olur. Ayrıca, yaşlanma sürecini yavaşlatarak daha genç görünmenizi sağlar. Deride ve saçta bile bu iki antioksidan oluşur. Cildin ve saçın yaklaşık% 10-14’ünü oluşturduğu tahmin edilmektedir.

Sistinin taşınmasını sağlayan bir genetik bozukluk da vardır. Bu nadir görülen genetik bozukluk sistinüri olarak bilinir. Vücut amino asidi taşımayacağından, idrar sistin seviyeleri artmaya başlar. Sistin düzeyindeki bu artış nedeniyle, sistin böbrek taşlarının oluşumları olabilir.

Sistinüri nedir?

Sistinüri ya da vücudun sistini taşımaması yetersizliği, son derece sık görülen bir durumdur ve amino asitlerin taşınmasında en yaygın kusurlardan biridir. Vücuttaki en az çözünür amino asitler olduğundan, idrarla çökelip böbreklerde ve idrar yollarında taşlar oluşturması alışılmadık bir durum değildir.

Taşlar küçükse, idrarla geçirilebilirler. Bununla birlikte, taşlar büyükse, idrar çıkışı bozulabilir. Bazen bazı taşlar böbrekten akarak üretere ulaşabilirler. Üretere ulaştıklarında, orada bulunabilir ve idrar akışını tamamen engelleyebilirler.

Sistin, zorunlu olmayan bir amino asit olan iki molekül sisteinin füzyonuyla oluşan bir bileşiktir; Yani vücut yeterli miktarda üretebilir. Mesane, böbrekler veya üreterlerde kristaller oluşturabilir ve bu da bir hastalığa neden olabilir.
Sistinürili hastalarda arginin, ornitin ve lizin atılımı da artmıştır.

Sistinüri, bu genlerin mutasyonuyla sonuçlanır. 3 çeşit sistinüri var:
Tip I ve Tip II: Normal miktarda sistin idrarda bulunur. Tip I en yaygın tiptir.
Tip III: Sistin uygulamasından sonra kandaki sistin seviyeleri artar; böylelikle böbrekler sistini yanlış filtrelemektedir.

İdrarda sistin yüksekliği başlıca;

Sistinozis ve sistinüri
Nefrolityazis
Ağır metallere bağlı nefrotoksisite
Renal tübüler asidoz
Wilson hastalığı

Numune : İdrar. 24 saatlik süre zarfında steril bir kutuya idrar toplanır. Testten önce 6 ila 8 bardak su veya diğer sıvıları içmeleri önerilir.

Referans değerler :

0-9 yaş:  6-48 umol/24 saat
10-13 yaş:  10-94 umol/24 saat
14-17 yaş:   17-102 umol/24 saat
Erişkin:   24-184 umol/24 saat

umol/24 saat X 0.24 = mg/24 saat

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: