Soğan Neden Göz Yakar, Faydaları Nelerdir ?

Soğan tüm Dünya’da yemek ve salataların vazgeçilmezidir. Türk yemek kültüründe de soğanın ayrı bir yeri vardır.

Soğan insanı biraz ağlatsa da çok faydalı bir sebzedir. Sadece yemeklere tat kattığı sanılır oysaki özel bileşimi sayesinde birçok hastalıktan korunmada faydalıdır.

Soğan antik çağlardan beri yemeklerde kullanılan nadir sebzelerden biridir. Botanikte adı Allium Cepa’dır. Hem kökü hem de çiçek uzantıları yenir.

Soğan Neden Göz Yakar ?

Keskin  ve ani kokusunun nedeni bir sülfür bileşiği olan “Alil Propil Disülfid” içermesidir.

İspanyol kırmızı soğanda bu daha azdır bu nedenle yemeklerde daha fazla tercih edilir.

Soğanın Faydaları Nelerdir ;

Kalori ve yağı çok düşüktür, 100 gram soğan sadece 40 kaloridir. Yani kilo aldırmaz.

Bol çözülebilir lif içerir. Böylece de Barsaktaki toksinleri atar.

Allium ve Alil disulfit adlı fitokimyasal maddeleri soğan sıkılınca ve ezilince enzimatik olarak Allisin adlı maddeye dönüşür. Allisin’in Anti-Kanserojenik ve Anti-Diyabetik olduğu gösterilmiştir.

Soğanda Krom boldur. Krom eser elementtir ve vücutta İnsülin’in çalışması için gereklidir. Böylece soğan Anti-Diyabetik etki gösterir ve İnsülin direncini azaltır.

Soğan ayrıca bir antioksidan Flavonoid olan Quercetin içerir ki bu yolla da Anti-Kanserojen, Anti-İnflamatuvar ve Anti-Diyabetik etkisi perçinlenir.

Yani soğan yerseniz Kanser ve Diyabet riskiniz azalır.

Allisin ayrıca HMG-CoA Redüktaz enzimini bloke ederek kan Kolesterol seviyelerini düşürür. Böylece de Ateroskleroz, Kalp krizi, Felç ve Hipertansiyon riskini azaltır.

Ayrıca Anti-Bakteriyel, Anti-Viral ve Anti-Fungal özellikleri vardır.

Allisin Nitrik Oksit (NO) salınımını artırarak damarları gevşetir ve tansiyonu düşürmede faydalıdır.

Trombosit pıhtısı oluşmasını önler ve fibrinolitik aktiviteyle kan akışkanlığını artırır. Bu da Felç ve Emboli’lerden korunma sağlar.

Soğanda antioksidan olan Vitamin-C ve Manganez de boldur. Manganez bir anti-oksidan enzim olan Superoksid Dizmutaz’ın çalışması için gereklidir.

Soğanın Grip ve Soğuk algınlığındaki yıllardır bilinen faydası ise içerdiği İzotiyosiyanat‘tan gelir. Bu da güçlü bir antioksidan ve anti-inflamatuvar’dır.

Soğanda B-kompleks  vitaminler olan Pantotenik asid, Piridoksin, Folat ve Tiamin de boldur. Piridoksin veya vitamin B6 Beyinde GABA seviyelerini artırır ki böylece Beyin sağlıklı çalışır ve Demans’tan korunma sağlar.

Soğanın Zararları Yok mu ?

Çiğ soğan Deri, Mukoza ve Gözlere Alil Disülfid gazı nedeniyle irritan etki yapar. Bu nedenle kullanmadan önce soğanı kesip bir müddet suda bekletin, böylece bu gaz sülfürik asite döner ve irritan etkisini kaybeder.

Görüldüğü gibi soğan tam bir sağlık deposu.

Yemeklerde pişirmekten ziyade çiğ tüketin, her şeyin çiği daha etkilidir, besin değerini kaybetmez.

Soğan Nasıl Saklanır ?

Genellikle sağlıklı görünen, kabuğunda siyah lekeler olmayanlar alınmalıdır.

Kuru ve karanlık bir yerde saklanır.

Buzdolabından çıkarılırsa fazla bekletilmeden tüketilmelidir çünkü oda ısısına geçince çabuk pörsür.