Sperm Sayısını Arttırma Yolları & Sperm Sayısı Nasıl Artırılır ?

Sperm sayısının yetersiz olması, erkeğe bağlı kısırlık nedenlerinin en başında gelen faktörlerdendir.

Bu nedenle infertilite (kısırlık) yaşamamak ve çocuk sahibi olmak isteyen erkekler, “spermiogram testi” ile sperm sayılarını kontrol ettirmeli ve düşükse bir üroloji uzmanına muayene olmalıdır.

 

Sperm Hızı ve Sayısını Arttırmaya Yardımcı olarak Çok Satan ve Güvenilir Takviyelerden “Fertil Aid for Men” alıp en az 3 ay kullanabilirsiniz.

Aşağıda sayacağımız desteklerle de sperm sayısının belli bir miktar arttırılması mümkün olabilmektedir.

Binlerce spermiogram testi yapmış ve bu konuda deneysel araştırmaları da olan Uz.Dr.Kemal ASLAN‘ın “Spermiogram testi nedir, nasıl bakılır, kaç günde çıkar ?” makalesi için buraya tıklayınız.

İnfertilite yani kısırlık erkek veya kadına ait nedenlerle olabilir, bazen her iki bireydeki sıkıntılardan da kaynaklanır.

Her 6 çiftten yaklaşık 1’inde kısırlık vardır ve % 33 neden de yalnızca erkeklerdeki problemlerden kaynaklanır.

İnfertilite her zaman tedavi edilemeyebilir, bazen altta yatan neden tedavisiz olabilir ama çoğu zaman sağlıklı bir diyet, takviyeler ve yaşam tarzı stratejileri ile iyileşebilmektedir.

Erkek İnfertilitesi Nedir ?

Erkek infertilitesi, bir erkeğin kadın partnerini hamile bırakma şansının zayıf olduğu veya hamile bırakamadığı durumlara denir. Genellikle sperm hücrelerinin sayı ve  kalite düşüklüğüne bağlıdır.

Cinsel fonksiyon ve meni kalitesinin aşağıdaki yönleri doğurganlığı etkileyebilir:

Libido

Cinsel dürtü olarak da bilinen libido bir kişinin seks yapma isteğini tanımlar. Libido’yu arttırdığını iddia eden gıdalar veya takviyeler afrodizyak olarak adlandırılır.

Erektil disfonksiyon

İktidarsızlık veya impotans olarak da bilinen erektil disfonksiyon, bir erkeğin ereksiyona geçememesi veya sürdürememesi  durumudur.

Sperm sayısı

Semen kalitesinin önemli bir özelliği belirli bir meni miktarındaki sperm hücrelerinin sayısı veya konsantrasyonu’dur. Günümüzde 1 mililitrede an az 20 milyon sperm olması istenir.

Sperm hareketliliği

Sağlıklı sperm hücrelerinin önemli bir fonksiyonu rahim sıvılarında yüzme kabiliyetidir. Sperm motilitesi, bir meni örneğinde hareket eden sperm hücrelerinin yüzdesi olarak ölçülür.

Ne kadar çok ileri hareketli sperm olursa o kadar iyidir.

Testosteron seviyeleri

Bazı erkeklerde infertiliteden erkek seks hormonu olan testosteron’un düşük seviyeleri sorumlu olabilir.

İnfertilite, bazen  genetik, genel sağlık, spor, hastalıklar ve GDO’lu veya kötü gıdalar gibi birden fazla nedene bağlı olabilir.

Sağlıklı bir yaşam tarzı ve diyet önemlidir. Bazı gıdalar ve besinler diğerlerinden daha fazla doğurganlık sağlama ile ilişkilendirilir.

İşte size sperm sayısını ve erkeklerde doğurganlığı artırmanın 10 bilimsel destekli yolu.

1. D-Aspartik Asit

D-aspartik asit (D-AA), diyet takviyesi olarak satılan bir amino asit türü olan aspartik asit’in bir formudur.

Birçok proteinin yapısını oluşturan ve D-AA’dan çok daha yaygın olan L-aspartik asit ile karıştırılmamalıdır.

D-AA, çoğunlukla, testisler gibi belirli bezlerin yanı sıra sperm ve sperm hücrelerinde bulunur.

Araştırmacılar, D-AA’nın erkek fertilitesinde rol oynadığına inanıyorlar. D-AA düzeyleri infertil erkeklerde verimli erkeklerden anlamlı derecede düşüktür.

Bu, D-AA takviyelerinin erkek fertilitesinde önemli bir rol oynayan erkek seks hormonu testosteron düzeylerini artırabileceğini gösteren çalışmalar tarafından desteklenmektedir.

Örneğin, infertil erkeklerde gözlemsel bir çalışma, 3 ay boyunca 2.66 gram D-AA almanın testosteron düzeylerini % 30-60 ve sperm sayısını ve motilitesini % 60-100 artırdığını göstermiştir.

Bu erkeklerin eşlerinde gebelik oranları da artmıştır.

Sağlıklı erkeklerde kontrollü başka bir çalışma, 2 hafta süreyle günlük 3 gram D-AA takviyesinin, testosteron düzeylerini % 42 oranında artırdığını göstermiştir.

Bununla birlikte, kanıt tamamen tutarlı değildir. Normal ve yüksek testosteron seviyelerine sahip sporcular veya güçlendirilmiş erkeklerde yapılan çalışmalar, D-AA’nın düzeylerini daha da artırmadığını ve hatta yüksek dozlarda azalttığını bulmuştır.

Birlikte ele alındığında, mevcut kanıtlar, D-AA takviyelerinin düşük testosteron düzeyleri olan erkeklerde doğurganlığı artırabileceğini, ancak normalden yüksek seviyelere sahip erkeklerde sürekli olarak ilave fayda sağlamadığını göstermektedir.

D-AA takviyelerinin potansiyel uzun vadeli riskleri ve faydaları araştırmaktadır.

2. Düzenli Egzersiz

Egzersiz yapmak, güveni ve fiziksel performansı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda testosteron düzeylerini de artırabilir.

Çalışmalar, düzenli egzersiz yapan erkeklerin, testosteron seviyelerinin daha yüksek olduğunu ve aktif olmayan erkeklerinkine göre daha iyi sperm kalitesine sahip olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, ters etki gösterebileceğinden ve testosteron seviyelerini potansiyel olarak düşürebileceğinden çok fazla egzersiz de yapmamalısınız. Beraberinde yeterli çinko alımı bu riski en aza indirebilir.

Nadiren egzersiz yapıyorsanız ancak doğurganlığınızı iyileştirmek istiyorsanız, fiziksel olarak daha aktif olmak öncelikli önceliklerinizden biri olmalıdır.

3. C Vitamini

Oksidatif stres, reaktif oksijen türleri (ROS) vücutta zararlı seviyelere ulaştığında oluşan ve aralarında yüksek tansiyondan diyabet’e, otoimmün hastalıklardan kanser’e kadar birçok hastalığa kapı açabilecek bir reaksiyondur.

Vücudun kendi antioksidan savunmaları hastalık, yaşlılık, sağlıksız bir yaşam tarzı veya çevresel kirleticiler nedeniyle saldırıya uğramış olduğunda devreye girer.

Vücutta sürekli olarak ROS üretiliyor, ancak sağlıklı kişilerde seviyeleri kontrol altında tutuluyor. Yüksek ROS seviyeleri doku hasarını ve iltihaplanmayı teşvik edebilir ve kronik hastalık riskini arttırabilir.

Ayrıca, oksidatif stresin ve aşırı ROS düzeylerinin erkeklerde infertiliteye yol açabileceğine dair bazı kanıtlar bulunmaktadır.

C vitamini gibi antioksidanların yeterli miktarda alınması bu zararlı etkilerin bazılarına karşı yardımcı olabilir. C vitamini takviyelerinin sperm kalitesini artırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

İnfertil erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada, günde iki kere 1,000 mg C vitamini takviyelerinin 2 aya kadar 2 kez alınmasının sperm motilitesini % 92, sperm sayısını % 100 arttırdığı gösterildi. Ayrıca, deforme olmuş sperm hücrelerinin oranı % 55 azaldı.

Hintli endüstriyel çalışanlardaki bir diğer gözlemsel çalışma, 3 ay boyunca haftada 5 kez 1,000 mg C vitamini almanın, sperm hücrelerinde ROS’un neden olduğu DNA hasarına karşı koruma sağlayabileceğini ileri sürdü.

Vitamin C takviyeleri aynı zamanda sperm sayısını ve motilitesini önemli derecede arttırırken, deforme olmuş sperm hücrelerinin sayısını da azaltır.

Birlikte ele alındığında, bu bulgular, C vitamininin, oksidatif strese maruz kalmış infertil erkeklerde doğurganlığın iyileşmesine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Bununla birlikte kesin iddiaların yapılabilmesi için kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.

4. Stresin Giderilmesi ve Azaltılması

Stres cinsel tatmini ve doğurganlık oranını azaltır.

Araştırmacılar, böbreküstü bezinden salınan bir stres hormonu olan kortizol’ün stresin bu yan etkilerini kısmen açıklayabileceğine inanıyor.

Uzun süreli stres, testosteron üzerinde güçlü negatif etkileri olan kortizol düzeylerini yükseltir. Kortizol yükseldiğinde testosteron seviyeleri düşme eğilimi gösterir.

Şiddetli, açıklanamayan kaygı tipik olarak ilaçla tedavi edilirken, hafif stres biçimleri çok sayıda gevşeme tekniği ile hafifletilebilir.

Stres yönetimi örneklerine doğada yürüyüşe çıkmak, arkadaşlarla zaman geçirmek, egzersiz yapmak, hobi edinmek veya balık tutmak verilebilir.

5. D Vitamini

D vitamini kemik ve diş sağlığında önemli bir vitamindir ve testosteron düzeylerini artırabilecek başka bir besin maddesidir.

Bir gözlemsel çalışma, D vitamini eksikliği olan erkeklerin düşük testosteron düzeylerine sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Düşük testosteron düzeyleri ve D vitamini eksikliği olan 65 erkekte kontrollü bir çalışma bu bulguları desteklemiştir. Bir yıl boyunca her gün 3.000 IU vitamin D3 almak  testosteron düzeylerini yaklaşık % 25 arttırmıştır.

Ek olarak, yüksek D vitamini seviyeleri artmış sperm motilitesiyle de ilişkilidir, ancak kanıtlar biraz çelişkilidir.

6. Tribulus Terrestris

Puncturevin olarak da bilinen Tribulus terrestris, erkek fertilitesini artırmak için sıklıkla kullanılan tıbbi bir bitkidir.

Düşük sperm sayılı erkeklerde yapılan bir çalışma, 2 ay boyunca günlük 6 gram tribulus kökünün erektil fonksiyonu ve libidoyu artırdığını göstermiştir.

Tribulus terrestris testosteron düzeylerini yükseltmez ama testosteronun libido teşvik edici etkilerini muhtemelen artırabilmektedir.

Günümüzde birçok libido, impotans ve kısırlık takviyelerinde bolca kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, daha ileri çalışmaların afrodizyak özelliklerini teyit etmesi ve bununla birlikte uzun vadeli riskleri ve faydalarını değerlendirmesi gerekir.

7. Çörek Otu ve Çemen Otu Takviyesi

Çemenotu (Trigonella foenum-graecum) popüler bir mutfak ve tıbbi bitkidir. Fenugreek yani tükçesi çemen otu, çok popüler bir testosteron arttırıcı bitkidir ve günlük 1 gr’lık kapsülleri sporcularda kas kitlesini artırabilir, aynı zamanda semen miktarını ve sperm sayısını da artırır.

Haftada dört kez fitness eğitimi alan 30 erkeğe ait bir araştırma, günde 500 mg çemen özü almanın etkilerini analiz etti. Sonuçta testosteron düzeyleri, kuvvet ve yağ kaybı önemli ölçüde arttı.

60 sağlıklı erkekte yapılan bir başka araştırma, 6 hafta süreyle çemen tohumu özütü ve minerallerden yapılan 600 mg Testofen’in, libidoyu, cinsel performansı ve gücü arttırdığını göstermiştir.

Bu çalışmaların tamamının çemenotu ekstraktlarını incelediğini unutmayın. Pişirme veya bitki çayında kullanılan bütün çemenotu’nun aynı etkiyi vermesi olası değildir.

Nigella sativa yani Çörek otu ise birçok hastalıkta faydalı bir bitkidir. Yükselmiş glukoz ve trigliserid seviyelerini düşürür, romatoid artrit gibi hastalıklarda anti-inflamatuvar etkisi vardır.

Bağışıklığı güçlendirir ve anti-allerjik etkisi vardır. Bir çalışmada mide ülseri’nde rol oynayan bakteri olan heliobacter pylori’ye karşı neredeyse ilaçlar kadar etkili olduğu bulunmuştur.

Santral obeziteli erkeklerde de çok faydalıdır. Libido kaybını, unutkanlığı, aşırı iştahı, uykusuzluğu gidermede oldukça faydalıdır.

Erkeklerde ayrıca sperm sayısı, hareketlerini ve morfolojisini yani düzgün şekilli spermleri arttırdığı gösterilmiştir.

8. Çinko

Sperm sayısını hangi besinler arttırır ? diye sorarsanız çinko ve keçiboynuzu başta gelir deriz.

Çinko, et, balık, yumurta ve kabuklu deniz hayvanları gibi hayvansal gıdalarda yüksek miktarda bulunan önemli bir mineraldir.

Yeterli çinko alımının, erkek doğurganlığın temel taşlarından biri olduğu görülmektedir.

Çinko eksikliği düşük testosteron düzeyleri, kötü sperm kalitesi ve erkek infertilitesi riskinin artması ile ilişkilidir.

Çinko takviyeleri ile testosteron düzeyleri ve sperm sayısını arttırılabilmektedir.

Ayrıca, çinko takviyeleri aşırı miktarda yüksek yoğunluklu egzersizle ilişkili olan testosteron düzeyindeki azalmayı da azaltabilir. Yani ağır egzersiz yapan sporcular da çinko almalıdır.

9. Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera), antik çağlardan beri Hindistan’da kullanılan bir şifalı bitkidir.

Araştırmalar, ashwagandanın testosteron düzeylerini artırarak erkek fertilitesini artırabileceğini ileri sürmüştür.

Düşük sperm hücre sayımlı erkeklerde yapılan bir çalışma, 3 ay boyunca günde 675 mg ashwagandha kökü ekstraktının alınmasının doğurganlığı önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Sperm sayısı % 167, semen hacmi % 53 ve sperm hareketliliği % 57 artmıştır. Bu faydalardan artan testosteron seviyeleri kısmen sorumlu olabilir.

Günümüzde birçok infertilite destek ürününde bulunur ve faydalıdır.

 

10. Maca Kökü (Maca Raw)

Maca kökü, Peru kaynaklı popüler bir bitkisel besindir. Geleneksel olarak libido ve doğurganlık yeteneği için kullanılmıştır.

Erkeklerde yapılan birçok çalışmada, 3 aylık süre boyunca 1.5-3 gram kurutulmuş maka kökünün alınmasının kişisel olarak bildirilen cinsel isteği veya libidoyu artırdığı gösterilmiştir.

Hafif erektil disfonksiyonu bulunan erkeklerde 2.4 gram kurutulmuş maka kökü erektil fonksiyon ve cinsel rahatlığı hafifçe geliştirmiştir.

Başka bir çalışmada 3 ay süreyle her gün 1.75 gram maka kökü tozu almanın sağlıklı erkeklerde sperm sayısını ve motilitesini artırdığı gösterilmiştir.

Bu bulgular kısmen doğrulandı ancak araştırmacılar, kesin iddialar için kanıtların zayıf olduğunu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtmekteler.

Ayrıca, maka kökü hormon düzeylerini etkilemez gibi gözükmektedir. 3 ay boyunca günde 1.5-3 gram maka kökünün alınmasının, sağlıklı  erkeklerde testosteron veya diğer üreme hormonları üzerinde herhangi bir etkisi olmamıştır.

Diğer Öneriler

Sağlıklı bir yaşam tarzı kurun

Sağlıksız yaşam tarzı uygulamaları, doğurganlık da dahil olmak üzere genel sağlığınızı bozmaktadır.

Fazla kilonuz varsa verin

Obezite infertilite ile ilişkilidir.

İnfertil ve obezseniz kilo verme en önemli hedeflerinizden biri olmalıdır.

“Neden kilo veremiyorum ?” makalesi için buraya tıklayınız.

Alkol almayın

Testosteron düzeylerini  ve meni kalitesini düşüreceğinden, alkol tüketiminden kaçının.

Yeterli folat alın

Birkaç çalışma yetersiz folat alımının sperm kalitesini düşürdüğünü göstermiştir. Takviye olarak doktor kontrolünde folat alabilirsiniz.

Yeterli uyku alın

Sağlığınızı korumak için yeterli uyku almanın yaşamsal önemi vardır. Kısıtlanmış veya aşırı uyku da kötü sperm kalitesiyle bağlantılıdır.

Ceviz tüketin

Ceviz gibi antioksidan bakımından zengin gıdaları yemenin, doğurganlığa fayda sağladığı düşünülmektedir.

“Cevizin faydaları” makalesi için buraya tıklayın.

Antioksidan takviyeleri düşünün

Antioksidan takviyeleri de işe yarıyor gibi görünüyor.

Bazı kanıtlar, koenzim Q10‘un sperm kalitesini artırdığını göstermektedir.

Çok fazla soya tüketmekten kaçının

Soya  düşük sperm kalitesi ile ilişkili izoflavonlar içerir.

Özetle:

İnfertilseniz, yukarıda belirtilen yaşam tarzı iyileştirmeleri veya takviyeleri size fayda sağlayabilir.

Bununla birlikte, vakit kaybetmeden bir üroloji uzmanına olası hastalıkların erkenden tespiti için muayene olun.

Konu ile ilgili açıklamalı videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz;

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: