Sperm Sayısını Arttırma Yolları ?

Sperm sayısını artırmaya yardımcı birçok İlaç, Bitki ve Vitamin var. Bu yazımızda Sperm sayısını arttırmaya yardımcı yolları açıklayacağız..

Sperm sayısının yetersiz olması, erkeğe bağlı Kısırlık nedenlerinin en başında gelen faktörlerdendir.

Aşağıda sayacağımız desteklerle de sperm sayısının belli bir miktar arttırılması mümkün olabilmektedir.

 

Binlerce Spermiogram testi yapmış ve bu konuda deneysel araştırmaları da olan Uz.Dr.Kemal ASLAN‘ın “Spermiogram nedir, nasıl bakılır ?” makalesi için buraya tıklayınız.

İşte size sperm sayısını ve erkeklerde doğurganlığı artırmanın 10 bilimsel destekli yolu.

 

 

1 – D-Aspartik Asit

D-AA, çoğunlukla, Testisler gibi belirli bezlerin yanı sıra Sperm hücrelerinde bulunur.

D-AA düzeyleri infertil erkeklerde anlamlı derecede düşüktür.

Örneğin, infertil erkeklerde gözlemsel bir çalışma, 3 ay boyunca 2.66 gram D-AA almanın Testosteron düzeylerini % 30-60 ve sperm sayısını ve motilitesini % 60-100 artırdığını göstermiştir.

 

 

2 – Düzenli Egzersiz

Egzersiz yapmak, güveni ve fiziksel performansı arttırmakla kalmaz, aynı zamanda Testosteron düzeylerini de artırabilir.

Çalışmalar, düzenli egzersiz yapan erkeklerin, Testosteron seviyelerinin daha yüksek olduğunu ve aktif olmayan erkeklerinkine göre daha iyi sperm kalitesine sahip olduğunu göstermektedir.

Bununla birlikte, ters etki gösterebileceğinden ve Testosteron seviyelerini potansiyel olarak düşürebileceğinden çok fazla egzersiz de yapmamalısınız. Beraberinde yeterli Çinko alımı bu riski en aza indirebilir.

 

 

3 – C Vitamini

C vitamini gibi antioksidanların yeterli miktarda alınması bu zararlı etkilerin bazılarına karşı yardımcı olabilir. C vitamini takviyelerinin sperm kalitesini artırabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır.

İnfertil erkekler üzerinde yapılan bir araştırmada, günde iki kere 1.000 mg C vitamini takviyelerinin 2 aya kadar 2 kez alınmasının sperm motilitesini % 92, sperm sayısını % 100 arttırdığı gösterildi. Ayrıca, deforme olmuş sperm hücrelerinin oranı % 55 azaldı.

 

 

4 – Stresin Giderilmesi ve Azaltılması

Stres cinsel tatmini ve doğurganlık oranını azaltır.

Uzun süreli stres, Testosteron üzerinde güçlü negatif etkileri olan Kortizol düzeylerini yükseltir. Kortizol yükseldiğinde Testosteron seviyeleri düşme eğilimi gösterir.

Stres yönetimi örneklerine doğada yürüyüşe çıkmak, arkadaşlarla zaman geçirmek, egzersiz yapmak, hobi edinmek veya balık tutmak verilebilir.

 

 

5 – D Vitamini

D vitamini Kemik ve Diş sağlığında önemli bir vitamindir ve Testosteron düzeylerini artırabilecek başka bir besin maddesidir.

Bir yıl boyunca her gün 3.000 IU vitamin D3 almak  Testosteron düzeylerini yaklaşık % 25 arttırmıştır.

Ek olarak, yüksek D vitamini seviyeleri artmış sperm motilitesiyle de ilişkilidir, ancak kanıtlar biraz çelişkilidir.

 

 

6 – Tribulus Terrestris

Puncturevin olarak da bilinen Tribulus Terrestris, erkek fertilitesini artırmak için sıklıkla kullanılan tıbbi bir bitkidir.

Düşük sperm sayılı erkeklerde yapılan bir çalışma, 2 ay boyunca günlük 6 gram Tribulus kökünün erektil fonksiyonu ve libidoyu artırdığını göstermiştir.

Tribulus Terrestris Testosteron düzeylerini yükseltmez ama Testosteronun libido teşvik edici etkilerini muhtemelen artırabilmektedir.

Günümüzde birçok libido, impotans ve kısırlık takviyelerinde bolca kullanılmaktadır.

 

 

7 – Çörek Otu ve Çemen Otu Takviyesi

Çemenotu (Trigonella foenum-graecum) popüler bir mutfak ve tıbbi bitkidir. Fenugreek yani Çemen otu, çok popüler bir Testosteron arttırıcı bitkidir ve günlük 1 gr’lık kapsülleri sporcularda kas kitlesini artırabilir, aynı zamanda semen miktarını ve sperm sayısını da artırır.

Nigella sativa (Çörek otu) ise birçok hastalıkta faydalı bir bitkidir. Yükselmiş Glukoz ve Trigliserid seviyelerini düşürür, Romatoid Artrit gibi hastalıklarda Anti-inflamatuvar etkisi vardır.

Erkeklerde ayrıca sperm sayısı, hareketlerini ve morfolojisini yani düzgün şekilli spermleri arttırdığı gösterilmiştir.

 

 

8 – Çinko

Sperm sayısını hangi besinler arttırır ? diye sorarsanız Çinko ve Keçiboynuzu başta gelir deriz.

Çinko, et, balık, yumurta ve kabuklu deniz hayvanları gibi hayvansal gıdalarda yüksek miktarda bulunan önemli bir mineraldir.

Çinko eksikliği düşük Testosteron düzeyleri, kötü sperm kalitesi ve erkek infertilitesi riskinin artması ile ilişkilidir.

Çinko takviyeleri ile Testosteron düzeyleri ve sperm sayısını arttırılabilmektedir.

 

 

9 – Ashwagandha

Ashwagandha (Withania somnifera), antik çağlardan beri Hindistan’da kullanılan bir şifalı bitkidir.

Araştırmalar, Ashwaganda’nın Testosteron düzeylerini artırarak erkek fertilitesini artırabileceğini ileri sürmüştür.

Düşük sperm hücre sayımlı erkeklerde yapılan bir çalışma, 3 ay boyunca günde 675 mg Ashwagandha kökü ekstraktının alınmasının doğurganlığı önemli ölçüde artırdığını göstermiştir. Sperm sayısı % 167, semen hacmi % 53 ve sperm hareketliliği % 57 artmıştır.

Günümüzde birçok infertilite destek ürününde bulunur ve faydalıdır.

 

 

10 – Maca Kökü (Maca Raw)

Maca kökü, Peru kaynaklı popüler bir bitkisel besindir. Geleneksel olarak libido ve doğurganlık yeteneği için kullanılmıştır.

Erkeklerde yapılan birçok çalışmada, 3 aylık süre boyunca 1.5 – 3 gram kurutulmuş Maka kökünün alınmasının kişisel olarak bildirilen cinsel isteği veya libidoyu artırdığı gösterilmiştir.

Başka bir çalışmada 3 ay süreyle her gün 1.75 gram Maka kökü tozu almanın sağlıklı erkeklerde sperm sayısını ve motilitesini artırdığı gösterilmiştir.

Diğer Öneriler :

Fazla kilonuz varsa verin

Obezite infertilite ile ilişkilidir.

İnfertil ve obezseniz kilo verme en önemli hedeflerinizden biri olmalıdır.

“Neden Kilo Veremiyorum ?” makalesi için buraya tıklayınız.

Alkol almayın

Testosteron düzeylerini  ve Meni kalitesini düşüreceğinden, Alkol tüketiminden kaçının.

Yeterli Folat alın

Birkaç çalışma yetersiz Folat alımının sperm kalitesini düşürdüğünü göstermiştir. Takviye olarak Doktor kontrolünde Folat alabilirsiniz.

Yeterli uyku alın

Sağlığınızı korumak için yeterli uyku almanın yaşamsal önemi vardır. Kısıtlanmış veya aşırı uyku da kötü sperm kalitesiyle bağlantılıdır.

Ceviz tüketin

Ceviz gibi antioksidan bakımından zengin gıdaları yemenin, doğurganlığa fayda sağladığı düşünülmektedir.

Özetle:

İnfertilseniz, yukarıda belirtilen yaşam tarzı iyileştirmeleri veya takviyeleri size fayda sağlayabilir.

Bununla birlikte, vakit kaybetmeden bir Üroloji uzmanına olası hastalıkların erkenden tespiti için muayene olun.

Konu ile ilgili açıklamalı videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz;