Sperm Sayısını Arttırmanın Yolları ve Sperm Arttırıcı Besinler

Sperm Testi (Spermiogram) Erkek nedenli İnfertilite (Kısırlık) araştırılmasında ana testtir. Sperm sayısının düşüklüğü Kısırlığın en önemli nedenlerinden biridir.

En az 1 yıl herhangi bir korunma yöntemi uygulanmaksızın haftada 2-3 cinsel ilişkiye rağmen gebelik elde edilmemesi İnfertilite yani Kısırlık olarak adlandırılmaktadır.

Sperm Hızı ve Sayısını Arttırmaya Yardımcı olarak Çok Satan ve Güvenilir Takviyeler mevcuttur.

Önce İnfertilite ilgili istatistiklere bir göz atalım bakalım bakalım bu sorun ne kadar sık görülüyor.

En azından bu sorunu çeken Erkekler yalnız olmadıkları konusunda biraz olsun rahatlayabilir.

İnfertilite Ne Kadar Sık ?

2010’da DSÖ (Dünya Sağlık Örgütü,  İngilizce meşhur WHO)’ne göre, mililitrede 15 milyondan fazla Sperm normal, 10 milyonun altındaki sayılar yetersizlik olarak kabul edilir.

Eskiden bu sayı 20 milyondu ama git gide Sperm sayıları ileride bahsedeceğimiz nedenlerden ötürü düşüyor bu nedenle artık 15 milyona bile razılar.

Bütün Erkeklerin % 10-20’sinde Sperm sayısı düşüktür.

Bütün Erkeklerin % 2- 3’ü tamamen İnfertil olup hiç Spermleri yoktur.

İnfertilite, üreme çağındaki nüfusun en az % 15’ini etkilerken, vakaların yaklaşık % 40’ı Erkeklere atfedilebilir. Yani Kısırlıkta Erkeklerle Kadınlar eşit oranda kusurludur diyebiliriz.

Çiftlerin yaklaşık % 10-12 sinde herhangi bir patoloji tespit edilemez. Bu çiftlerdeki durum “Açıklanamayan İnfertilite” olarak adlandırılırlar.

Kısırlığın % 85’i geleneksel Tıbbi ilaçlarla (sentetik Hormonlar) veya hastalıklı üreme organlarını onarmaya yönelik Ameliyatlarla tedavi edilir.

Görüldüğü gibi Kısırlık çok sık görülür ve bu sorunu yaşayan çiftlerin en azından yalnız olmadıkları ve tedavi şansının yüksek olduğunu bilip morallerini yüksek tutması gerekir.

Düşük Sperm Sayısı veya Hareketliliğinin Nedenleri ?

Çevresel toksinler

Kimyasallar

Radyasyon

İlaçlar

Ağır Metal maruziyeti

Sigara içme

Alkol kullanımı

Aşırı Isı  (Testis dokusuna yönelik aşırı ısı) ana nedenlerdir.

Peki Sperm Sayısını Arttırmak için Neler Yapılabilir ?

Sıcak Banyolarda uzun vakit geçirme ve sıkı iç çamaşırı gibi Testisleri ısıtan uygulamalardan kaçının.

Haftanın 5 günü en az 45 dakika boyunca egzersiz yapın,  bu genel kan akışını ve dolaşımı artırır ve Testisinde beslenmesini artırır.

Bitkisel yağlarla vücudunuza masaj yapın.

Sık sık boşalma Sperm sayısını düşürebilir. Vücudunuz her gün milyonlarca Sperm üretir, ancak zaten düşük Sperm sayısına sahipseniz, boşalmalar arasında en az 3-7 gün olmalı.

Sigara içmeyi bırakın. Bir çalışmaya göre, Sigara içen Erkeklerin Spermleri % 22 oranında daha azdır.

Zaten bu meret Yemek Borusu kanserinden Akciğer kanserine, Damar tıkanmasına kadar hemen her haltı işler.

İdeal kilonuzu koruyun. Erkeklerde gıda yoksunluğu, cinsel dürtü kaybına ve Kısırlığa yol açan üreme dokusunda yapısal değişikliklere neden olur.

Obezite aynı zamanda düşük Sperm sayısına ve iktidarsızlığa, muhtemelen Testis yakınlarında aşırı yağ nedeniyle daha yüksek sıcaklığa neden olur.

Sağlıklı beslenme, vücut ağırlığını normal seviyelerde tutarak doğurganlığı artırır.

Stres seviyelerini azaltın. Stres cinsel işlevlerinizi düşürebilir ve Sperm üretimini azaltabilir.

Stres Hormonları, Testosteron üretimini düzenleyen Leydig hücrelerini bloke eder. Vücudunuz çok fazla Stres yaşarsa, Sperm üretmeyi tamamen durdurabilir.

Her gece yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Uykusuzluk Stresin artmasına ve Sperm üretiminin azalmasına neden olabilir.

Gıda saklarken plastik kaplardan kaçının. Plastiklerin ısıtılmasıyla vücuttaki Östrojen’i taklit eden Ksenohormonlar salınır.

Pestisit ve Herbisit’leri önlemek için mümkün olduğunca organik gıda yiyin.

Sentetik Deodorant ve Kozmetik ürünlerden kaçının; Mümkün olduğunca sadece Organik ürünler kullanın.

Yüksek yağ içeriğine sahip, özellikle de konvansiyonel Süt ve Süt ürünleri, Tavuk ve Sığır Eti  içeren hayvansal ürünlerden kaçının.

Alkol, Kafein, rafine Karbonhidrat ve yapay katkı maddelerinden kaçının.

Kızarmış, Kömürle kavrulmuş veya Mangalda pişirme yöntemlerinden kaçının.

Yeşil yapraklı Sebzeler, Lahana, Havuç, Narenciye, Brokoli, Karnıbahar ve Enginar gibi antioksidanı (Karoten, vitamin A, C, E ve Selenyum) yüksek gıdalar yiyin.

Erkekler için, doğurganlığı artırmak için en önemli yardımcı besinler vitamin C ve Çinko‘dur.

C vitamini (günde 2.000 ila 6.000 miligram), Spermlerin bir araya toplanmasını veya yapışmasını önleyerek doğurganlık şansını arttırır.

Çinko desteğinin (günlük 100 ila 200 mg) Testosteron düzeylerini, Sperm sayısını ve hareketliliğini artırdığı gösterilmiştir. Yüksek Çinko kaynakları, İstiridye, Organ eti, Yağsız Sığır eti, Hindi, Ringa Balığı, Buğday tohumu, Baklagiller ve Fıstık’ları içerir.

Bu arada “Spermiogram Nedir ?” derseniz buradan okuyabilirsiniz.

Erkek İnfertilitesinin Nedenlerine Bir Bakalım ;

Testislerde yetersiz Sperm üretimi

Zayıf Sperm hareketliliği

Varikosel (Skrotumdaki dilate damarlar, bir nevi Testis varisi)

İnmemiş Testis

Aşırı Ksenoestrojen (çevresel östrojen) maruziyeti

Epididimis (Sperm için saklama tüpü), Testis, Seminal veziküler, Üretra, Prostat veya Vaz Deferens’in bulaşıcı hastalıkları

Benign Prostat Hipertrofisi (genişleme)

Elektromanyetik Frekanslar (Testisleri ısıtarak Sperm sayısının düşmesine neden oluyor. Cep Telefonunuzu cebinizde tutmayın ve Dizüstü Bilgisayarınızı kucağınıza koymayın).

Hipotalamus, Hipofiz, Tiroid, Adrenal ve Testisleri etkileyen hastalıklar

Doğumsal anormallikler

Üretral darlık

Malnütrisyon, özellikle Protein eksikliği ana nedenlerdir.

Sperm Arttırıcı Besinler ;

Çinko (Zinc)

Erkeklerde Çinko Fertilite için en önemli iz minerallerinden biridir.

İnfertil Erkeklerde Çinko düzeyinin, Sperm düzeylerini artırdığı, şeklini, fonksiyonunu ve kalitesini geliştirdiği gösterilmiştir.

Gıda Kaynakları

Buzağı Karaciğeri, İstiridye, Sığır Eti, Kuzu, Susam Tohumu, Kabak çekirdeği, Yoğurt, Hindi, Bezelye ve Karides.

Selenyum

Selenyum, Sperm oluşumu için gereklidir. Çalışmalarda, düşük Sperm sayısına sahip Erkeklerde düşük Selenyum seviyeleri bulunduğu tespit edilmiştir.

Gıda Kaynakları

Brezilya Fıstığı, Karaciğer, Ton Balığı, Somon, Sardalya, Karides ve Hindi.

Koenzim Q 

Enerji üretimi için vücudun her hücresi için gerekli olan CoQ10, hücreleri serbest radikal hasarına karşı koruyan ve böylece DNA’yı koruyan önemli bir antioksidandır: Sperm hareketliliği için gereklidir.

Gıda Kaynakları

En çok Deniz ürünleri ve Organ etlerinde bulunurken, diyet yoluyla elde edilmesi çok zordur.

CoQ10 Ubiquinol takviyesi, CoQ10’u elde etmenin en iyi yoludur – vücuttaki miktarların yaşla birlikte azaldığını aklınızda bulundurun.

Takviyesini alabilirsiniz iyi olur ama şart değil.

E vitamini

E vitamini, Erkeklerde Sperm sağlığını ve motilitesini artırır.  Vitamin E, Sperm ve yumurtanın DNA bütünlüğünü korumak için önemli bir antioksidandır.

Gıda Kaynakları

Ayçiçeği tohumları, Badem, Zeytin, Ispanak, Papaya ve Koyu Yapraklı Yeşillikler.

Folik Asit (Folat)

Yeni araştırmalar Folik asidin Sperm sağlığını artırabileceğini ileri sürmüştür. Düşük Folat seviyesine sahip Erkeklerde, Sperm sayılarının düşük olduğu veya çok sayıda kötü şekilli Sperm saptanmıştır.

Bir Yumurta anormal bir Sperm tarafından döllenirse, Doğum defekti veya Düşük yapma şansının artmasına neden olabilir.

Gıda Kaynakları

Karaciğer, Mercimek, Pinto Fasulye, Garbanzo Fasulyesi, Kuşkonmaz, Ispanak, Siyah Fasulye, Bakliyat ve Kolza Yeşillikleri.

Vitamin B12

Kobalamin olarak da bilinir, B12 vitamini hücresel replikasyona katılır ve çalışmalar, eksikliğinin azalmış Sperm sayısına ve motiliteye yol açtığını göstermiştir.

Sperm sayısı 20 milyondan az olan veya motilite oranı % 50’nin altında olan Erkeklerin B12 desteği alması önerilir. Çalışmalar, günde 1.000 mcg B12 vitamini takviyesinin Sperm sayısını artırabileceğini göstermiştir.

Gıda Kaynakları

Tavuk, İstiridye, Kas, Karaciğer, Havyar (Balık yumurtaları), Balık, Yengeç, Istakoz, Sığır eti, Kuzu, Peynir ve Yumurta.

C vitamini

Erkekler için C vitamininin Sperm kalitesini arttırdığı ve Spermleri DNA hasarından koruduğu gösterilmiştir; Düşük ve kromozomal sorunların ortaya çıkma olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

C vitamini, Spermlerde ayrıca Aglütinasyonu önler ve daha hareketli olmalarını sağlar.

Gıda Kaynakları

Kırmızı Biber, Brokoli, Kızılcık, Lahana, Patates, Domates ve Turunçgil meyvesi gibi Bitkilerde ve Meyvelerde bol miktarda bulunur.

L-Karnitin

Karnitin, Sperm hücrelerinin normal şekilde çalışması için gerekli besin maddesidir. Sperm enerji metabolizması için yüksek konsantrasyonda Karnitin gerektirir.

Çalışmalar, seminal sıvıdaki serbest Karnitin seviyesinin doğrudan Sperm sayısı ve motilitesi ile ilişkili olduğunu göstermektedir.

Seminal sıvıdaki Karnitin konsantrasyonları ne kadar düşükse, Sperm sayısı o kadar düşer. Karnitin ve CoQ10 kombine edildiğinde sinerjik olarak çalıştıkları gösterilmiştir.

Gıda Kaynakları

Kırmızı Et ve Süt ürünleri.

L-Arginin

Özellikle Sperm hızı için geçerlidir. Spermin ve Spermidin, büyük oranda L-Arjinin içermektedir. Bu nedenle

Günlük alınan 4000 mg L-Arjinin dozunun, Sperm hareket kabiliyeti yetersiz olan Erkeklerin % 75’inin Spermiyogramlarında kayda değer ölçüde iyileşmeye neden olduğu görülmüştür.

Amerikan Ginsengi Kökü 

Amerikan Ginsengi, sağlıklı bir cinsel dürtüyü, Erektil disfonksiyonu destekleyebilir ve Erkeklerde cinsel performansı artırır.

Ashwagandha Kökü

Geleneksel olarak cinsel dürtü ve düşük Sperm sayısını iyileştirmek için kullanılan Ashwagandha, genel Hormonal denge için endokrin sistemin işlevini desteklemektedir.

Epimedium (Azgın Keçi Otu)

Epimedium bir Afrodizyak olarak bilinir, cinsel istek ve performans artar. Aktif madde Icariin’in Nitrik Oksit’i arttırdığı gösterildi, Nitrik Oksit ekstremitelere dolaşımı arttırır.

Sürekli bir Ereksiyona yardımcı olmakta yararlı olduğu gösterilmiştir.

Ginkgo Biloba

Ginkgo, Erektil Disfonksiyon için çok sık kullanılır. Reprodüktif organlara dolaşımı arttırır ve Sperm sağlığı için önemli olduğu gösterilmiştir.

Goji Çileği 

Goji Çileklerinin yüksek antioksidan içeriği sayesinde Spermleri Hipertermi’ye (aşırı ısınma) karşı koruduğu, Sperm miktarının ve kalitesinin korunmasına yardımcı olduğu gösterildi.

Goji meyveleri, gelişmiş Karaciğer fonksiyonu desteği ile Hormonal dengeyi destekler ve son derece besleyicidir.

Maca Kökü 

Maca’nın, Libido, Seminal hacim, Sperm sayısı ve hareketliliğini artırdığı gösterilmiştir. Kapsülleri satılır.

Saw Palmetto 

Saw Palmetto, geleneksel olarak Prostat sağlığını, İktidarsızlığı, Testiküler Atrofi ve düşük Libidoyu iyileştirmek için kullanılmaktadır.

Tribulus Terrestris

Tribulus’un Seks Hormonu üretimini, Erkeklerde Luteinizan Hormonu (LH), DHEA ve Testosteron üretimini arttırmada etkili olduğu gösterilmiştir.

Bu, Tribulus’u Erektil Disfonksiyon, düşük Sperm sayısı ve Hormonal dengesizliğe bağlı zayıf Sperm sağlığı için yararlı bir bitki yapar.

Kapsüllerini kullanabilirsiniz.

Yohimbe Kabuğu 

Bu Ağacın kabuğu Erkek üreme organlarına sağlıklı dolaşımı desteklemekte ve Erektil Disfonksiyon için faydalı olmaktadır.

Panax Ginseng

Bu bitkinin Erkek Fertilitesini arttırdığı ispatlanmıştır ve Man Root olarak bilinir. Ot, vücuttaki Testosteron seviyelerini artırırken, Motilite kadar Sperm sayısını da arttırmaya çalışır.

Ginseng, cinsel arzuyu artırarak iktidarsızlığın veya Erektil Disfonksiyonun önlenmesine yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği de bilinmektedir.

Dozaj günde yaklaşık 100 ila 200 mg olmalıdır.

Kabak Çekirdeği

Balkabaklı tohumları Erkek üreme sisteminin sağlığını geliştirmeye yardımcıdır. Ayrıca, Sperm üretimini artırırlar.

Üreme sisteminin düzgün işleyişi için gerekli olan Esansiyel Yağ Asitleri ve Çinko içerirler.

Özetleyelim;

Düşük Sperm sayısına sahipseniz, Sperm sayısını ve sağlığını artırdığı gösterilen birçok korunma yöntemi ve doğal terapi vardır ;

EMF, Zirai ilaç, Sigara dumanı, Soya gıdaları, Alkol, Plastikler, dar Külotlar, sıcak Küvetler, Bisiklet sürme ve Stres’ten uzak durun.

Erkek üreme sağlığına özgü besin öğelerinden zengin takviyeleri alın. Bu besinler Çinko, Selenyum, CoQ10, E vitamini, Folik asit, Vitamin B12, L-Arginin, L-Karnitin ve çok çeşitli Antioksidan’lardır.

Faydalı destekleyici Bitkileri doktor kontrolünde kullanabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın.

Konu ile ilgili Açıklamalı Videomuzu aşağıdan izleyebilirsiniz;