TBG (Tiroksin Bağlayıcı Globulin)

TBG (Tiroksin Bağlayıcı Globulin) testi özellikle serumdan ölçülen total T3 ve total T4 konsantrasyonlarının klinik durum ile uyumlu bulunmadığı durumlarda veya konjenital tiroksin bağlayan globulin (TBG) eksikliği olasılığının düşünülmesi halinde kullanılır.

Kan dolaşımında bulunan tiroit hormonları, üç ayrı serum proteinine bağlı olarak taşınır. Bunlar, TBG, transthyreitin (prealbumin) ve albumindir. Serum konsantrasyonu düşük bir protein olmasına rağmen, tiroksin bağlayan globulinin tiroit hormonlarına afinitesi çok yüksektir. Bu nedenle tiroksin (T4) ve triiodotironin (T3) hormonlarının kanda taşınmasını en büyük ölçüde bu protein sağlar. Tiroit bezi, tiroksin bağlayan proteinin konsantrasyonuna bağlı olarak, aktif haldeki serbest hormon konsantrasyonunu sabit tutmak amacıyla hormon sentezini ayarlar. Bu nedenle, bu proteinin serum konsantrasyonundaki değişiklikler, serbest hormon konsantrasyonunu fazla değiştirmediği halde, total T3 ve total T4 konsantrasyonu üzerine etki eder.

Test sonucunun yorumu:

•    Estrojen kullanımında, gebelikte, enfeksiyöz hepatitlerde ve akut intermittan porfiriada TBG konsantrasyonu artar. Herhangi bir patolojik bulgusu olmayan bazı kişilerde, genetik bir özellik olarak da serum TBG konsantrasyonunun yüksek bulunabileceği bildirilmektedir.

•    Başta kronik karaciğer hastalığı olmak üzere pek çok kronik hastalıkta, nefrotik sendromda ve bazı genetik defektlerde serum TBG konsantrasyonu düşük bulunur.

•    Gebelik sırasında  tiroksin bağlayan protein konsantrasyonunda anlamlı derecede artış meydana geldiği bildirilmektedir. Gebelik sırasında TBG konsantrasyonundaki artışın, östrojen hormonunun karaciğerdeki TBG sentezini ve sializasyonunu artırması ile ilişkili olduğu bildirilmektedir.

Numune: Serum

Referans aralığı:

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: