Tiroglobulin (Tg) Testi Nedir, Neden İstenir, Yüksekliği ve Düşüklüğü

Tiroglobulin (Tg) testi özellikle  tiroid kanserinin tedavisini izlemek ve rekürrens tespit etmek, daha az yaygın olarak, hipertiroidi ve hipotiroidi nedeninin belirlenmesine yardımcı olmak için istenir.

Tiroglobulin, T4 ve T3’ün kaynağı olarak görev yapar.

Bu hormonların üretimi ve kan dolaşımına salınması, hipofiz hormonu TSH (tiroid uyarıcı hormon) tarafından uyarılır. Tiroglobulinin normalde kan konsantrasyonu çok düşüktür.

Tiroglobulin konsantrasyonu hem benign (Graves hastalığı, subakut tiroidit, Hashimoto tiroiditi) hem de habis koşullarda (tiroid adenomu, tiroid papiller ve foliküler kanser) artmaktadır.

Bu nedenle, bir yandan, tiroid işlev bozukluğunun spesifik olmayan bir göstergesi ve diğer taraftan, teşhis sonrası tiroid papiller ve foliküler kanserli hastaları izlemek için kullanılabilen bir tümör işaretleyicidir

Değerlendirme :

Tiroglobulin, tüm sağlıklı bireylerin kanlarında çok düşük konsantrasyonda bulunur.

Tiroglobulin konsantrasyonları başlangıçta tiroid kanseri tanısı alan bir kişide yükselirse, muhtemelen tiroglobulin’in Tiroid (tiroidektomi) cerrahi olarak çıkarılmasından ve/veya daha sonraki radyoaktif iyod tedavisinden sonra saptanamayacak veya çok düşük olmalıdır.

Bununla birlikte, ameliyat sonrasında hastanın kandaki tiroglobulin konsantrasyonu hala tespit edilebilirse, kişinin vücudunda hala normal veya kanserli rezidüel tiroid dokusu olabilir, bu da ek tedaviye ihtiyaç olduğunu gösterir.

Graves hastalığı için tedavi edilenlerde tiroglobulin düzeylerini düşürmek, tedaviye yanıt olduğunu gösterir. Guatr, tiroidit veya hipertiroidili hastalar da da  yükseltebilir.

Tiroglobulin antikorları (TgAb), tiroglobulini hedef alan üretilen  proteinlerdir.

Laboratuar tarafından kullanılan test yöntemine bağlı olarak, bu antikorlar test edilen kişinin kanı içinde mevcutsa, tiroglobulin testinin sonuçlarını etkileyebilir.

Antikorlar varsa, ya Tg testi seviyeleri izlemek için kullanılamaz veya seviyeleri izlemek için TgAb’den etkilenmeyen bir yöntem kullanılmalıdır. 

Numune :

Serum.

Laboratuar yöntemine bağlı olarak, multivitamin veya B7 vitamini bakımından zengin takviyeleri (Biotin) gibi bazı diyet takviyeleri, test yapılmadan önce en az 12 saat önce alınmamalıdır.

Referans değerler :

0-60 ng/ml

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: