Tokluk Kan Şekeri Testi Nasıl Yapılır, Kaç Olmalı ?

Tokluk Kan Şekeri (Postprandial Glukoz), Diyabet yani Şeker Hastalığı tanısını koymada ve riskini belirlemede sık kullanılan bir testtir.

Diyabet tanısında veya riskinin belirlenmesinde değerlidir. Açlık Kan Şekeri ölçümü ve HbA1c testleri kadar değerli bilgiler verir.

Ölçülmesi Açlık Kan Şekeri ile aynı yöntemle yapılır yani fark yoktur. Tek farkı hasta hazırlığıdır.

Açlık Kan Şekeri ölçümünde hastanın en az 8-10 saat aç olması gerekirken, Tokluk Kan Şekeri ölçümünde ise hasta birazdan ayrıntılı açıklayacağımız şekilde Tok karnına kan verir.

Tokluk Kan Şekeri Nasıl Ölçülür ?

Tokluk Kan Şekeri testine çoğu zaman kelimelerinin baş harflerinden oluşan TKŞ de denir.

Bu test için hasta Tok olmalıdır.

Ancak her “Tokum” diyene bu test yapılmaz. Tokluğun belli kriterleri vardır.

 

Tokluk Kan Şekeri İçin Hazırlık Nasıldır ?

Yemeğin ilk lokmasının ağıza alınması ile 2 saatlik test hazırlığı süresi başlamış olmaktadır (Örneğin, saat 10:00’da ilk lokmanızı almışsanız sizden saat tam 12:00’de kan örneği alınacaktır, 10 dk önce laboratuvarda hazır olmanız gerekir).

Yemek yeme süresi toplam 20 dakikayı geçmemelidir.

2 saatlik süre boyunca Sigara içmemeli, Sakız çiğnememeli ve ağır egzersiz yapmamalısınız.

2 saatlik sürenin dolmasına 10 dakika kala laboratuvarda hazır bulunun ve kan örneğini alacak görevlilere kan örneğinin tokluk kan Glukozu ölçümü için verileceğini hatırlatın.

Doktor ya da Beslenme uzmanı tarafından özel bir beslenme düzeni önerilmediyse, test yapılmadan önce 3 gün normal şekilde yemek düzeni sürdürülmelidir. Normal beslenmeniz nasılsa öyle besleniniz, ne istemli olarak az, ne de fazla yemek yemeyiniz.

Düzenli alınması gereken ilaçlar varsa bu ilaçlar uygun saatte alınmalıdır. Şüphe duyulan herhangi bir durumda mutlaka testi isteyen Doktora danışılmalıdır.

Tokluk Kan Şekeri Kaç Olmalı ?

Normalde kan Glukoz seviyelerimizi İnsülin ve Glukagon adlı Hormonlar düzenler.

Gün içinde kan şekerimiz bir miktar oynamalar gösterse de (50, 70, 80, 110, Diyabetiklerde 150, 120, 170..) sağlıklı bir bireyde açlık kan şekeri 100 mg/dl’nin altında olmalıdır.

Tokluk kan şekeri ise 140 mg/dl’yi geçmemelidir. Yüksek olması Diyabet lehine kötü bir bulgudur.

“Tokluk Kan Şekeri” ile ilgili bir videomuz;