Toksoplazma Avidite Testi Nedir, Nasıl Yapılır, Sonucu ve Normal Değerleri

Toksoplazma Avidite veya  Toxo-IgG avidite testi özellikle toksoplazma IgG ve IgM antikorlarının beraberce pozitif bulunması halinde, bu durumun primer enfeksiyonla ilişkili olup olmadığının belirlenmesine yardımcı olmak ve primer enfeksiyonun gerçekleşme zamanını yaklaşık olarak belirlemek amacıyla kullanılır.

“Toksoplazma Enfeksiyonu” ile ilişkili genel bilgiler için tıklayınız.

Avidite testleri, primer enfeksiyonun gerçekleşme zamanının belirlenmesi ihtiyacının bulunduğu durumlarda, gün geçtikçe daha fazla kullanılmaktadır.

Bu teknikte, daha eski antikorların belirli bir grubunun antijene daha güçlü, daha yeni antikorların ise daha zayıf bağlanma gücüne sahip olması özelliğinden yararlanılır.

İndeks değerinin düşük olması primer enfeksiyonun yeni, yüksek olması ise eski olduğunun bir göstergesi olarak kabul edilir.

IgM antikorlarının pozitif bulunması, ilk anda primer enfeksiyonun yakın bir zaman içinde gerçekleşmiş olma olasılığını akla getirir. Ancak IgM sınıfı antikorlar, bazen çok uzun süre pozitifliğini muhafaza edebileceğinden ve reenfeksiyon durumunda da ölçülebilir konsantrasyonlara yükselebileceğinden, yalnızca IgM analizi sonucuna dayanılarak primer enfeksiyon teşhisi konulması yanıltıcı olabilir. Böyle bir durumda toksoplazma IgG avidite testinden yararlanılabilir.

Bu test, nadir de olsa, geçmişte hiçbir zaman toksoplazma ile karşılaşmamış bazı kişilerde görülebilen “doğal” toksoplazma IgM antikorlarının yol açabileceği yanılgıdan korunmaya da yardımcı olur.

Değerlendirme:

Yüksek avidite indeksi, primer enfeksiyonun en azından 3 aylık bir süre önce gerçekleşmiş olduğunu destekleyen önemli bir bulgu olarak kabul edilir.

Testin hamileliğin başlangıç döneminde yapılmış olması halinde yüksek IgG aviditesi, fetüsün enfekte olma ve dolayısıyla da etkilenme olasılığının çok düşük olduğunu düşündürür.

Her ne kadar kesin bir bulgu olarak kabul edilmese de avidite indeksinin düşüklüğü, primer enfeksiyonun daha kısa bir süre önce gerçekleşmiş olabileceğini düşündürür.

Bazı kişilerde, özellikle de antibiyotik tedavisi alanlarda, primer enfeksiyondan sonra IgG aviditesinin çok daha uzun süre düşük kalabildiği bilinmektedir.

Numune:

Serum.

Referans değerler:

0.2 ve altı : düşük avidite

0.3 ve üstü : yüksek avidite

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: