Total Protein-Serum Testi Nedir, Yüksekliği ve Düşüklüğü Nedenleri

Total protein-Serum testi aralarından karaciğer, böbrek ve kemik iliği kaynaklı birçok hastalığında olduğu sayısız hastalığın araştırılması ve takibi amacıyla kullanılır. Genel olarak beslenme durumunun değerlendirilmesi sırasında da yararlı olabilir. Genellikle albumin ile birlikte değerlendirilir.

Plazma proteinlerinin en önemli kısmını, başta albumin olmak üzere karaciğerde üretilen proteinler ve lenfositler tarafından üretilen immunglobulinler oluşturur. Serumda bulunan proteinlerin çeşitleri ve bunların elektroforez fraksiyonlarındaki dağılımı ile ilişkili ayrıntılı bilgiler için tıklayınız.

Test sonucunun yorumu:

•    Serum total protein konsantrasyonundaki değişiklikler, doğrudan doğruya bazı serum proteinlerinin konsantrasyonlarındaki değişikliklerle ilişkili olabileceği gibi, plazma su miktarındaki değişiklikler sonucunda da meydana gelebilir. Dehidratasyon total protein konsantrasyonunun yükselmesine sebep olurken, fazla sıvı yüklenmesine bağlı olarak gelişen hemodilüsyon, total protein konsantrasyonunun düşük ölçülmesine sebep olabilir.

•    Kan protein konsantrasyonunun yüksek bulunabildiği durumlar:

Dehidratasyon; kronik karaciğer hastalıklarının bir kısmı (bazı siroz vakaları, bazı otoimmün hepatit vakaları), miyeloma ve Waldenström makroglobulinemisi gibi bazı neoplastik hastalıklar; kala azar ve lepra gibi tropikal hastalıklar; sarkoidoz gibi granülomatöz hastalıklar; kollajen doku hastalıklarının, kronik iltihabi hastalıkların ve enfeksiyon hastalıklarının bir kısmı.

•    Kan protein konsantrasyonunun düşük bulunabildiği durumlar: Gebelik, gereğinden fazla IV sıvı tedavisi uygulanması, bazı siroz ve kronik karaciğer hastalıkları (kronik alkolizm dahil); uzun süreli immobilizasyon, kalp yetmezliği, nefrotik sendromlar, glomerülonefritler, protein kaybettiren enteropatiler, Crohn hastalığı, ülseratif kolit, açlık, malabsorbsiyon veya malnütrisyon durumları, hipertiroidizm, yanıklar, pemfigus ve büllöz pemfigoid gibi büllü hastalıklar.

Numune: Serum. Kan alınması sırasında turnikenin uzun süre tutulmasına bağlı oluşan venöz staz serum protein konsantrasyonunda yalancı yüksekliğe neden olabilir. Ayakta alınan numunelerde, protein konsantrasyonu yatarak alınan numunelere göre biraz daha yüksek bulunur. Gebeliğin son trimestirinde serum protein konsantrasyonu bir miktar düşer.

Referans aralığı:

0-3 yaş : 4.4-7.5 g/dl

> 3 yaş : 6-8.5 g/dl

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: