TPO (Anti-TPO, Tiroid Peroksidaz Antikoru) Pozitif ve Negatif Ne Demek ?

TPO (Anti-TPO,Tiroid Peroksidaz Antikoru) testi özellikle hashimoto tiroiditi, postpartum tiroidit ve Graves hastalığı gibi otoimmun tiroiditlerle ilişkili araştırmalar sırasında kullanılır.

Test sonucunun yorumu:

•    Hashimoto tiroiditi vakalarının %90 kadarında, Graves hastalığı vakalarının %60-80 kadarında anti-TPO antikorları bulunur. Ancak antikor titresi, klinik tablonun aktivite derecesi ile her zaman korelasyon göstermez.
•    Subklinik hipotiroidizm vakalarında, anti-TPO antikorlarının tespiti, zaman içinde klinik hipotiroidizm gelişme olasılığının yüksek olduğunu gösterir. Anti-TPO antikorlarının bulunup bulunmaması, uzmanların çoğu tarafından, subklinik hipotiroidi vakalarında tedavi kararı alıp almamayı etkileyen bir faktör olarak kabul edilir.
•    Antikorların ortadan kalkması çok uzun zaman alabilir. Antikorların remisyon döneminde ortadan kalkmasından sonra tekrar ortaya çıkması, hastalığın relapsının işareti veya habercisidir.
•    Herhangi bir tiroit hastalığı olmayan normal sağlıklı popülasyonda ve otoimmun kökenli olmayan tiroit hastalığı bulunanlarda ölçülebilir konsantrasyonda anti-TPO antikorlarına rastlanma sıklığının %10-12 civarında olduğu bildirilmektedir. Tiroit beziyle ilişkili olmayan, pernisiyöz anemi ve tip 1 diabetes mellitus gibi otoimmun hastalığı olanlarda da orta derecede artmış anti-TPO antikorları bulunabilmektedir.

Numune: Serum

Referans aralığı: < 34 IU/mL.

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: