Tüm Zamanların En İyi Boksörleri

Boks, Erkekler Dünyasının belki de en eski ve en basit sporu. Futbol kadar olmasa da tüm Dünya’da en fazla sevilen ve izlenen sporların başında geliyor.

Bildiğimiz organize bir spor olarak Boks’un tarihi M.Ö. 688‘e kadar uzanıyor. Bu yılda Yunanlılar tarafından Olimpik bir spor haline getirilen Boks, günümüz biçimine yakın bir biçimde 1600’lerin sonunda İngiltere’de yapılmaya başlandı.

“Tüm Zamanların En İyi Boksörleri Kimdir ?” sorusu Boksseverler arasında sonsuz tartışmalara neden olur. Şüphesiz Dünya şampiyonlukları, başarılı savunmalar, galibiyet ve mağlubiyet sayıları veya yenilmezlik serileri gibi unsurlar olsa da, dönem ve rakiplerin güçlerinin farklı olması gibi etmenler dolayısıyla bu soruya herkes tarafından kabul edilecek bir cevap vermek zor.

Tüm sikletlerdeki bütün Boksörleri, otoritelerin yorumları ve fanların oyları da dahil olmak üzere her şeyiyle değerlendirdiğimiz listemiz en azından ciddi anlamda bir fikir verecektir.

İşte Gelmiş Geçmiş En Büyük 14 Boksör.

 

14 – Mike Tyson

Boks dünyasında çok tartışılan bir Boksördü Mike Tyson. Bazıları onu ilk 20’ye bile koymazken, diğerleri onu Muhammed Ali’den sonra en iyi Boksor olarak kabul ediyor.

1966 doğumlu olan Tyson, Boks dünyasının en asi sporcusu kabul edilir. Gençliğinde 30 defa sokak kavgalarında karakolluk oldu.

Her iki tarafın da dikkate alınacak doneleri vardır. Tyson ilk çıktığında tam bir canavar gibiydi. İnanılmaz güçlüydü, ilk 37 rakibini devirerek 80’lerin sonlarında Boks sporuna yeni bir heyecan ve fırtına getirdi.

Ancak ortaya çıktığı kadar da çabuk soldu. Holyfield ve Lewis’e ağır bir şekilde kaybetmiştir.

1985-2005 yılları arasında ringlerde olan Tyson, 90’larda rakiplerini nakavtla ezen ve yenilmez bir Boksör olarak kabul edilmeye başlanmıştı.

1986 yılında ilk kez WBC Dünya Ağır Siklet Şampiyonu oldu.

44’ü nakavt ile olmak üzere 50 maç kazanan efsane Boksör, Holyfield ve Lewis gibi ciddi rakiplerine 6 maç kaybetti.

Son dönemlerde maddi sıkıntı çeken Tyson, tam bir Güvercin hastası.

En son 2015 yılında İp-Man 3 filminde Donnie Yen ile de “wing-chun ile Boks karşılaşırsa ne olur ?” sorusunu yanıtlarcasına bir dövüş sahnesinde oynamıştı.

13 –  George Foreman

“Büyük George” olarak da anılan George Foreman’ın hayatı ve Boks kariyeri iki bölüme ayrılabilir; Ali döneminden önce ve sonra.

Pre-Ali dönemde Foreman’ın karizması yoktu, bir makine gibi görünüyordu ve kaba, güçlü ve pek sevilmeyen bir boksördü.

Post-Ali dönemde ise Foreman, Amerika’da sevilen bir kişi oldu ve 10 yıl sonra 1994 yılında 45 yaşında tarihin en yaşlı Ağır Siklet Dünya Şampiyonu oldu. Foreman’ın en efsanevi maçları, Joe Frazier ve Ken Norton’la mücadeleridir.

Toplamda 2 kez Dünya Ağır Siklet Şampiyonu olan Foreman’ın bir de 1968 Olimpiyat’larında Altın Madalyası bulunuyor.

Yaptığı 81 maçın 68’i nakavtla olmak üzere 76’sını kazanan efsane Boksör, sadece 5 maç kaybetmiştir.

12 –  Lennox Lewis

Lennox Lewis şüphesiz tüm zamanların en akıllı ve en kapsamlı ağır siklet Boksörlerinden biridir.

İngiltere’de 1965 yılında Jamaika’lı anneden doğan ancak Kanada’da yetişen Lewis, 1986 Commonwealth Oyunları’nda ve 1988 Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazandı.

3 kez Dünya Ağır Siklet Şampiyonu  oldu.

Lewis’in en dikkat çeken zaferleri, Frank Bruno, Evander Holyfield, Hasim Rahman, Mike Tyson ve Vitali Klitschko’dan aldığı maçlardır.

2002 yılında, rakibi ”Demir Mike” lakaplı Mike Tyson‘ın New York’taki maçın tanıtımı sırasında çıkan karışıklık ve kavgada, kendisini “Pantalonunun üzerinden ısırarak, kalçasından bir parça et kopardığını” söylemiştir.

Yaptığı 44 maçın 32’si nakavtla olmak üzere 41’ini kazanarak ne denli büyük bir şampiyon olduğunu göstermiştir.

11 – Wladimir Klitschko

“Dr. Steelhammer” lakaplı Wladimir Klitschko, Ukrayna’nın yetişdirdiği en büyük Ağır Siklet Boks şampiyonlarından biridir.

WBA, IBF, WBO, The Ring ve IBO Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Ukraynalı boksör, WBC eski kemer sahibi Vitali Kliçko’nun kardeşidir.

Wladimir Klitschko, en uzun süre Ağır Siklet Boks Şampiyonu unvanı olan Boksörler sıralmasında 2. sıradadır.

Güçlü ve metodik, çoğu zaman da sıkıcı olduğu konusunda eleştiriler alan dövüş stiline rağmen, çok uzun yıllar zirvede oturmuştur. Kardeşi ile beraber rakiplerinin korkulu rüyası olmuştur.

4 majör kemerden 3’ünde (WBA, IBF, WBO) ağır sıklet şampiyonu olan Ukraynalı Boksörün, aynı zamanda 2 minör The Ring, IBO ile birlikte toplam 5 Ağır Siklet Boks Şampiyonluğu bulunuyor.

En son müsabakasını 2015’te İngiliz Tyson Fury’e karşı yapmış ve 12 Round sonunda mağlup ilan edilerek 11 sene aradan sonra ilk defa kaybetmiş ve 5 kemerinin rakibi Tyson Fury’e gitmesine engel olamamıştır.

1976 doğumlu boksör, yaptığı 69 maçın 54’ü nakavt olmak üzere 64’ünü kazanarak ne denli büyük bir boksör olduğunu göstermiştir.

Aktif Boksu 2017’de bırakmıştır.

10 –  Joe Frazier

Joe Frazier’in en büyük başarısı 1971’de efsane Muhammed Ali’yi ilk kez yenilgiye uğratması oldu, ancak her iki rövanş maçında da yenildi, ayrıca George Foreman tarafından da 2 kez dövüldü.

Frazier, Boks tarihinin en güçlü ve etkili sol kancalarından birine sahipti.

1970’te Jimmy Ellis’i  yenerek Dünya Ağır Siklet şampiyonu oldu ve bu unvanı 4 kez korumayı başarmıştı.

“Smokin Joe” lakaplı Boksör yaptığı 37 maçtan 27’si nakavtla olmak üzere 32’sini kazanmış ve 4 maçında sadece Muhammed Ali ve George Foreman’a yenilmiştir.

1944 doğumlu Boksör 2011 yılında 67 yaşında Karaciğer Kanseri’nden ölmüştür.

 

9 –  Floyd Mayweather

Bu listedeki tek aktif Boksör olan Floyd Mayweather, çok tartışılan bir Boksör. Mayweather Boks tarihindeki en büyüklerden biri olduğu yenilgisiz 50 maç ile gösterdi.

1976 doğumlu Boksör, şu ana dek 5 siklette toplam 15 Dünya Şampiyonluğu kazandı.

Rock Marciano’nun 49 maçlık yenilmezlik rekorunu 50 maçtır yenilmeyerek kırmıştır.

Mayweather’ın en büyük zaferleri Oscar De La Hoya, Ricky Hatton, Miguel Cotto, Marcus Maidana ve elbette Manny Pacquaio’ya karşı kazandığı maçlardı.

Mayweather ayrıca sansasyonel özel yaşamı ve Dünya’nın en çok kazanan sporcusu ünvanı ile halen çok gündemde olan bir sporcu.

1.3 milyar Dolarlık servetiyle en çok kazanan Boksör olan Mayweather, yaptığı 50 maçın 27’si nakavt olmak üzere tamamını kazanarak rakiplerinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

 

 

8 – Roberto Duran

“Ring” dergisi tarafından  “Son 80 yılın en büyük 5. Boksörü” ünvanı verilen Duran, Jack Johnson’la birlikte 5 dekad Boks yapmış 2 Boksörden biridir.

1968’de Boksa başlayan Duran, 2001’de son maçını yapmıştır.

Sert ve tutarlı yumruklarla “Taşın Elleri” adı da verilen Duran, ringde vahşi bir canavar gibiydi.

4 siklette de Dünya Şampiyonlukları elde etti.

1951 doğumlu Panama’lı Boksör, kariyeri boyunca yaptığı 119 maçın 70’i nakavtla olmak üzere 103’ünü kazanmıştır.

7 – Sugar Ray Leonard

Sugar Ray Leonard, 1980’lerde “On Yılın Boksörü” seçilen ve olağanüstü bir kariyere sahip, 5 siklette de Dünya Şampiyonluğu kazanmış büyük bir Boksördür.

Montreal’deki 1976 Olimpiyat Oyunlarında Altın madalya kazandı ve o yıllarda 100 milyon Dolar kazanan ilk Boksördü.

1956 doğumlu Sugar Ray, kariyeri boyunca toplam 40 maçın 25’i nakavtla olmak üzere 36’sını kazanmıştır.

6 – Jack Dempsey

Jack Dempsey, 1920’li yıllar boyunca ABD’de oldukça popülerdi ve o zamanlar, ülkenin tartışmasız en popüler sporu olan Boksun yüzü idi.

1895 doğumlu olan Dempsey, 1983 yılında 87 yaşında öldü.

Yakışıklı, karizmatik, çok sert ve hızlı yumruk atan Dempsey, hem erkekler hem de kadınlar tarafından sevildi. Associated Press bile Dempsey’i “Son 50 yılın en büyük Boksörü” olarak seçti.

1919’dan 1926’ya kadar Dünya Ağır Siklet Şampiyonu oldu.

Dempsey, yaptığı 83 maçın 65’ini kazanmıştır.

5 – Rocky Marciano

Rocky Marciano 1947’den 1955’e kadar Boksa ağırlığını koyan büyük bir Boksördü.

1923 doğumlu Boksör, erken sayılabilecek bir yaşta, 1969 yılında 45 yaşında öldü.

Marciano tüm kariyeri boyunca “yenilmemiş tek Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu”dur ve “en yüksek nakavt yüzdesi”ne sahiptir.

1952 – 56 yılları arasında Dünya Ağır Siklet şampiyonu olmuştur.

Kariyeri boyunca yaptığı 49 maçın 43’ünü nakavtla olmak üzere (% 87) tamamını kazanmıştır.

Marciano, acımasız dövüş tarzı, üstün yumruk gücü, dayanıklılığı ve son derece sağlam çenesi  tüm zamanların en büyük Boksörler listesinde daima üst sıralarda yerini almıştır.

Meşhur Boks filmi serisi “Rock Balboa” karakteri de bu Boksörden esinlenerek çıkmıştır.

4- Henry Armstrong

Henry Armstrong, sadece 8 sikletin olduğu bir dönemde, 3 farklı siklette Dünya şampiyonu olmuş bir diğer büyük Boksördür.

Bundan daha da çarpıcı olarak Armstrong, “aynı anda 3 siklette de şampiyon olan” tek Boksördür.

Armstrong, 1937’de Tüy Siklet şampiyonu, 1938’de Welterweight şampiyonu ve aynı yıl Lightweight şampiyonu oldu. Kariyeri boyunca 17 Dünya şampiyonu ile karşılaştı ve 15’ini yendi.

“The Ring Magazine” dergisi Boksörü “Son 80 yılın en büyük 2. Boksörü” olarak listelemiştir.

Kariyeri boyunca yaptığı toplam 181 maçın 101’i nakavtla olmak üzere 151’ini kazanmıştır.

1912 doğumlu Boksör, 1988 yılında 76 yaşında ölmüştür.

3-  Joe Louis

Joe Louis, 8 çocuklu fakir bir aileden çıkarak özellikle Afrika kökenli Amerikalılar arasında çok sevilen uluslararası bir süper stara dönüşmüştür.

1937’de Dünya Ağır Siklet şampiyonu olmuştur.

Emekli oluncaya kadar yani yaklaşık 11 yıldan fazla bir süre şampiyonluğunu korumuştur, 25 kez ünvanını koruyarak da bir rekor kırmıştır.

Kariyeri boyunca yaptığı toplam 69 maçın 52’si nakavtla olmak üzere 66’sını kazanmıştır.

“The Ring Magazine” dergisinin “Tüm zamanların en büyük 100 Boksörü” listesinde 1 numara’dadır.

1914 doğumlu Boksör, 1981 yılında 66 yaşında ölmüştür.

2-  Sugar Ray Robinson

Sugar Ray Robinson birçok otorite tarafından, şimdiye kadar yaşamış “En iyi Pound for Pound Boksörü” olarak kabul edilmektedir.

Pound for Pound, Boks ve karma dövüş sporlarında kullanılan bir dereceleme sistemidir. Bir nevi farklı sikletteki Boksörlerden aynı kiloda olsalar hangisinin en iyisi olacağını ifade etmek icin geliştirilmiş bir sistemdir.

Örneğin hafif siklet bir Boksor ne kadar iyi olursa olsun ağır siklet bir Boksörü yenemeyebilir ama bu onun daha kötü bir Boksör oldugunu göstermez. İste bu gibi durumlarda kilolarına göre ayarlandıklarında hangisinin daha iyi olduğunu iddia edebilmek için bu sistem geliştirilmiştir.

1990 yılından beri, “The Ring Magazine” dergisi Boksörleri bu sisteme göre sıralamaktadır.

1946 yılında Welterweight Dünya şampiyonu olan Sugar, bu ünvanını 5 yıl korumuştur. Orta sıklete yükselince de bir kez de bu sikletde Dünya şampiyonu olmuştur.

“Tüm zamanların en eksiksiz Boksörü” olarak kabul edilir.

“Bir siklette 5 kez şampiyon olan” tek Boksördür.

 

Boksu bıraktıktan sonra şovmenliğe başlasa da başarılı olamamıştır.

Ölümüne kadar ekonomik sıkıntı içinde yaşayan Sugar, 1989 yılında 67 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Kariyeri boyunca yaptığı 200 maçın 108’i nakavtla olmak üzere 173’ünü kazanmış büyük bir şampiyondur.

1- Muhammed Ali

1942 yılında doğan Cassius Marcellus Clay, daha sonraları “Tüm zamanların en iyi Boksörü” olan “The Greatest” yani “En Büyük” lakaplı Muhammed Ali olacaktı.

Ali gibi hızlı ve rahat hareket edebilen başka bir ağır siklet Boksör yoktu. Ali rakiplerinin etrafında ringde adeta dans ederdi.

Ali, altın çağı boyunca Henry Cooper, Sonny Liston, Floyd Patterson, Joe Frazier, Ken Norton ve George Foreman gibi en zorlu ağır siklet şampiyonlarını yenmiştir.

Muhammed Ali toplamda 3 kez Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olmuştur.

Kariyerinin başlarından itibaren Ali, ilham verici, tartışmalı ve kutuplaştırıcı bir figür oldu.

Cassius Clay 12 yaşındayken amatör bir Boksör olarak eğitim görmeye başladı.

18 yaşındayken, Roma’daki 1960 Yaz Olimpiyatları’nda Hafif Ağır Siklette altın madalya kazandı ve o yılın sonunda profesyonel oldu.

Clay daha sonra İslam’a döndü ve adını, “Köle adı” olarak adlandırdığı Cassius Clay‘den Muhammed Ali’ye çevirdi.

Bundan sonra Afrikalı Amerikalılar için gurur kaynağı ve Sivil Haklar Hareketi sırasında Beyaz egemenliğe direnişe bir örnek olmuştu.

1966’da Amerikan’ın Vietnam’ı işgalini protesto etti, vicdani retçi olarak askere gitmeyi reddetti. “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım” diyerek Vietnam Savaşı’na gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin Dolar para cezasına çarptırıldı.

Tutuklandı ve Boks ünvanları elinden alındı. Çok sevdiği Boks’a 1967’den 1970’e kadar ara vermek zorunda kaldı.

Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı.

1971’de temyiz davasını kazanıp tekrar Boksa döndü.

1971’de Joe Frazier ile ‘Asrın maçı’na çıktı ve profesyonel Boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton’a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini sandı. Fakat o azmedip ard arda unvan için rakip olan Boksörleri bir bir yendi. Ken Norton’ı yenip rövanşı aldı.

Muhammed Ali’nin Ağır Siklette 22 kez şampiyon olma rekoru, Wladimir Klitschko’nun 2014 yılında 23. şampiyonluğunu kazanmasına kadar, yani 35 yıl boyunca kırılamamıştı.

Kariyeri boyunca toplam 61 maç yapan Ali, bunlardan 37’si nakavtla olmak üzere 56’sını kazanmış, 5 maçı kaybetmiştir.

“The Ring Magazine” dergisinde 6 kez “Yılın Boksörü” seçilen tek Boksördür.

Ayrıca “Sports Illustrated” tarafından “20. yüzyılın en büyük sporcusu” seçilmiştir.

Müzikle de ilgilenen Ali, iki sözlü albüm ve bir ritim ve blues şarkısı kaydetti ve 2 kez Grammy Ödülü’ne aday gösterildi.

Bir aktör olarak birkaç filmde ve Broadway müzikali’nde performans gösterdi. 

1981’de 39 yaşındayken emekliye ayrıldıktan sonra Ali, hayatını dini ve hayır işleri için harcadı.

1984’de Doktorlar tarafından Boks ile ilgili Beyin hasarlarına atfedilen Parkinson Sendromu teşhisi kondu.

Durumu gittikçe kötüleşen Ali, artık toplumda daha az görülmeye başladı ve ölümüne kadar ailesi tarafından evde bakıldı.

3 Haziran 2016’da 74 yaşında Arizona’da tedavi gördüğü hastanede solunum yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: