Tüm Zamanların En İyi Boksörleri

Boks, erkekler dünyasının belki de en eski ve en basit sporu. Futbol kadar olmasa da tüm Dünya’da en fazla sevilen ve izlenen sporların başında geliyor.

Bildiğimiz organize bir spor olarak Boks’un tarihi M.Ö. 688‘e kadar uzanıyor. Bu yılda Yunanlılar tarafından olimpik bir spor haline getirilen Boks, günümüz biçimine yakın bir biçimde 1600’lerin sonunda İngiltere’de yapılmaya başlandı.

“Tüm Zamanların En İyi Boksörleri Kimdir ?” sorusu Boksseverler arasında sonsuz tartışmalara neden olur. Şüphesiz dünya şampiyonlukları, başarılı savunmalar, galibiyet ve mağlubiyet sayıları veya yenilmezlik serileri gibi unsurlar olsa da, dönem ve rakiplerin güçlerinin farklı olması gibi etmenler dolayısıyla bu soruya herkes tarafından kabul edilecek bir cevap vermek zor.

Tüm sikletlerdeki bütün boksörleri, otoritelerin yorumları ve fanların oyları da dahil olmak üzere herşeyiyle değerlendirdiğimiz listemiz en azından ciddi anlamda bir fikir verecektir.

İşte Gelmiş Geçmiş En Büyük 26 Boksör.

 

26 – Stanley Ketchel

Stanley Ketchel 24 yaşındayken hazin bir şekilde öldürülen gerçek bir dünya şampiyonu. Michigan doğumlu bir Polonyalı olan Ketchel, “Michigan Suikastçısı” lakaplıydı ve 21 yaşındayken orta siklette Dünya Şampiyonu oldu.

Kemerini 3 yıl içinde 11 kez korudu ve Jack Johnson’a karşı efsanevi bir maçla ağır siklet şampiyonu oldu. Johnson, Ketçel’den 16 kilo daha ağırdı, ancak suikastçı sonunda kavgayı kaybetmeden onu nakavt etti.

Bir yıl sonra ise vurularak öldürüldü.

 

25 – Joe Calzaghe

Joe Calzaghe yaptığı 46 maçın 32’si nakavt olmak üzere tamamını kazanan büyük bir şampiyondu.

10 yılı aşkın bir süredir Süper Orta Siklet Dünya Şampiyonu olarak rekor kırdı, 21 kez şampiyonluğunu korudu. Sadece ağır siklete geçmek için unvanından feragat etti.

Hafif ağır siklette de dünya şampiyonu oldu.

Eleştirmenlerce ciddi rakiplerle karşılaşmadığı için eleştirilen ve fazla önemsenmeyen bir boksör olsa da, Chris Eubank, Jeff Lacy, Bernard Hopkins ve Roy Jones Jr gibi dikkate değer rakipleri yenmeyi başarmış büyük bir boksördü.

 

24 – Mike Tyson

Boks dünyasında çok tartışılan bir boksördü Mike Tyson. Bazıları onu ilk 20’ye bile koymazken, diğerleri onu Muhammed Ali’den sonra en iyi boksor olarak kabul ediyor.

1966 doğumlu olan Tyson, boks dünyasının en asi sporcusu kabul edilir. Gençliğinde 30 defa sokak kavgalarında karakolluk oldu.

Her iki tarafın da dikkate alınacak doneleri vardır. Tyson ilk çıktığında tam bir canavar gibiydi. İnanılmaz güçlüydü, ilk 37 rakibini devirerek 80’lerin sonlarında boks sporuna yeni bir heyeacn ve fırtına getirdi.

Ancak ortaya çıktığı kadar da çabuk soldu. Holyfield ve Lewis’e belirgin bir şekilde kaybetmiştir.

1985-2005 yılları arasında ringlerde olan Tyson, 90’larda rakiplerini nakavtla ezen ve yenilmez bir boksör olarak kabul edilmeye başlanmıştı.

1986 yılında ilk kez WBC Dünya Ağır Siklet Şampiyonu oldu.

44’ü nakavt ile olmak üzere 50 maç kazanan efsane boksör, Holyfield ve Lewis gibi ciddi rakiplerine 6 maç kaybetti.

Son dönemlerde maddi sıkıntı çeken Tyson, tam bir güvercin hastası.

En son 2015 yılında İp-Man 3 filminde Donnie Yen ile de “wing-chun ile boks karşılaşırsa ne olur ?” sorusunu yanıtlarcasına bir dövüş sahnesinde oynamıştı.

 

23 –  George Foreman

“Büyük George” olarak da anılan George Foreman’ın hayatı ve boks kariyeri iki bölüme ayrılabilir; Ali döneminden önce ve sonra.

Pre-Ali dönemde Foreman’ın karizması yoktu, bir makine gibi görünüyordu ve kaba, güçlü ve pek sevilmeyen bir boksördü.

Post-Ali dönemde ise Foreman, Amerika’da sevilen bir kişi oldu ve 10 yıl sonra 1994 yılında 45 yaşında tarihin en yaşlı Ağır Siklet Dünya Şampiyonu oldu. Foreman’ın en efsanevi maçları, Joe Frazier ve Ken Norton’la mücadeleridir.

Toplamda 2 kez Dünya Ağır Siklet Şampiyonu olan Foreman’ın bir de 1968 Olimpiyat’larında Altın Madalyası bulunuyor.

Yaptığı 81 maçın 68’i nakavtla olmak üzere 76’sını kazanan efsane boksör, sadece 5 maç kaybetmiştir.

 

22 –  Archie Moore

Archie Moore, 219 maçın 131’i nakavtla olmak üzere 185’ini kazanan büyük boksörlerden biridir.

Moore 1935 yılında yaptığı ilk boks maçından ve 1963’de yaptığı son maça kadar toplamda 28 yıl boks yapmıştır.

Tarihteki en uzun Hafif Ağır Siklet Dünya Şampiyonluğu ona aittir ve yenilgilerinin çoğu da Ağır Siklete geçtikten sonra Rocky Marciano, Floyd Patterson ve Muhammed Ali gibi büyük boksörlere karşı olmuştur.

 

21 –  Lennox Lewis

Lennox Lewis şüphesiz tüm zamanların en akıllı ve en kapsamlı ağır siklet boksörlerinden biridir.

İngiltere’de 1965 yılında Jamaika’lı anneden doğan ancak Kanada’da yetişen Lewis, 1986 Commonwealth Oyunları’nda ve 1988 Olimpiyat Oyunları’nda altın madalya kazandı.

3 kez Dünya Ağır Siklet Şampiyonu  oldu.

Lewis’in en dikkat çeken zaferleri, Frank Bruno, Evander Holyfield, Hasim Rahman, Mike Tyson ve Vitali Klitschko’dan aldığı maçlardır.

2002 yılında, rakibi ”Demir Mike” lakaplı Mike Tyson‘ın New York’taki maçın tanıtımı sırasında çıkan karışıklık ve kavgada, kendisini “pantalonunun üzerinden ısırarak, kalçasından bir parça et kopardığını” söylemiştir.

Yaptığı 44 maçın 32’si nakavtla olmak üzere 41’ini kazanarak ne denli büyük bir şampiyon olduğunu göstermiştir.

 

20 – Wladimir Klitschko

“Dr. Steelhammer” lakaplı Wladimir Klitschko, Ukrayna’nın yetişdirdiği en büyük Ağır Siklet boks şampiyonlarından biridir.

WBA, IBF, WBO, The Ring ve IBO Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu Ukraynalı boksör, WBC eski kemer sahibi Vitali Kliçko’nun kardeşidir.

Wladimir Klitschko, en uzun süre Ağır Siklet Boks Şampiyonu unvanı olan boksörler sıralmasında 2. sıradadır.

Güçlü ve metodik, çoğu zaman da sıkıcı olduğu konusunda eleştiriler alan dövüş stiline rağmen, çok uzun yıllar zirvede oturmuştur. Kardeşi ile beraber rakiplerinin korkulu rüyası olmuştur.

4 majör kemerden 3’ünde (WBA, IBF, WBO) ağır sıklet şampiyonu olan Ukraynalı boksörün, aynı zamanda 2 minör The Ring, IBO ile birlikte toplam 5 Ağır Siklet Boks Şampiyonluğu bulunuyor.

En son müsabakasını 2015’te İngiliz Tyson Fury’e karşı yapmış ve 12 Round sonunda mağlup ilan edilerek 11 sene aradan sonra ilk defa kaybetmiş ve 5 kemerinin rakibi Tyson Fury’e gitmesine engel olamamıştır.

1976 doğumlu boksör, yaptığı 69 maçın 54’ü nakavt olmak üzere 64’ünü kazanarak ne denli büyük bir boksör olduğunu göstermiştir.

Aktif Boksu 2017’de bırakmıştır.

 

19 –  Mickey Walker

Mickey Walker, 25 yenilgisine rağmen, en iyi boksörlerden biri olarak görülür. Walker sadece iyi bir boksör değildi, aynı zamanda usta bir golfçü ve iyi bir sanatçıydı.

1901 doğumlu Walker 1981 yılında öldü.

1922’de Welter Siklet Dünya Şampiyonu oldu ve Hafif Ağır Siklete geçen tarihin en hafif boksörü olmuştur.

1926’da Orta Siklet Dünya Şampiyonu oldu ve 1931’e kadar bu ünvanı elinde tuttu.

Kariyeri boyunca çıktığı 163 maçın 60’ı nakavtla olmak üzere 131’ini kazanmıştır.

 

18 –  Joe Frazier

Joe Frazier’in en büyük başarısı 1971’de efsane Muhammed Ali’yi ilk kez yenilgiye uğratması oldu, ancak her iki rövanş maçında da yenildi, ayrıca George Foreman tarafından da 2 kez dövüldü.

Frazier, boks tarihinin en güçlü ve etkili sol kancalarından birine sahipti.

1970’te Jimmy Ellis’i  yenerek Dünya Ağır Siklet şampiyonu oldu ve bu unvanı 4 kez korumayı başarmıştı.

“Smokin Joe” lakaplı boksör yaptığı 37 maçtan 27’si nakavtla olmak üzere 32’sini kazanmış ve 4 maçında sadece Muhammed Ali ve George Foreman’a yenilmiştir.

1944 doğumlu boksör 2011 yılında 67 yaşında Karaciğer kanseri‘nden ölmüştür.

 

17 – Jimmy Wilde

Jimmy Wilde’ın patlayıcı bir yumruk gücü vardı. ‘Mighty Atom’ lakaplı Wilde birçokları tarafından tüm zamanların en iyi Sinek Siklet Boksçusu ve “İngiltere’nin En İyi Boksörü” olarak kabul ediliyor.

İngiliz Sid Smith’le çok sayıda ünlü maçı vardı ve Wilde tüm maçları kazandı.

Kariyeri boyunca yaptığı 141 maçın 99’u nakavtla olmak üzere 139’unu kazanan Wilde, sadece 4 kez yenildi.

1892 doğumlu Wilde, 1969 yılında 76 yaşında ölmüştür.

 

16 –  Floyd Mayweather

Bu listedeki tek aktif boksör olan Floyd Mayweather, çok tartışılan bir boksör. Mayweather boks tarihindeki en büyüklerden biri olduğu yenilgisiz 50 maç ile gösterdi.

1976 doğumlu boksör, şu ana dek 5 siklette toplam 15 Dünya Şampiyonluğu kazandı.

Rock Marciano’nun 49 maçlık yenilmezlik rekorunu 50 maçtır yenilmeyerek kırmıştır.

Mayweather’ın en büyük zaferleri Oscar De La Hoya, Ricky Hatton, Miguel Cotto, Marcus Maidana ve elbette Manny Pacquaio’ya karşı kazandığı maçlardı.

Mayweather ayrıca sansasyonel özel yaşamı ve Dünya’nın en çok kazanan sporcusu ünvanı ile halen çok gündemde olan bir sporcu.

1.3 milyar dolarlık servetiyle en çok kazanan boksör olan Mayweather, yaptığı 50 maçın 27’si nakavt olmak üzere tamamını kazanarak rakiplerinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor.

 

15 – Joe Gans

Joe Gans, ilk Afrikalı-Amerikan Boks dünya şampiyonu ve birçokları tarafından “tüm zamanların en iyi Hafif Siklet Boksörü” olarak değerlendiriliyor.

Gans, 1891’de boksa başladı ve 1909 yılına kadar aktif boks yaptı. İlk turlarda rakibini tartan, güçlü ve zayıf yanlarını değerlendiren ve bir anda bastırıp oyunu koparan bir stili vardı.

Gans, 196 maçın 100’ü nakavtla olmak üzere 158’ini kazandı.

1902’den 1908 yılına kadar 6 yıl boyunca Dünya Hafif Siklet Şampiyonu olmuştur.

 

14 –  Harry Greb

32 yaşındayken ölen Harry Greb, kariyeri boyunca 298 maç yaptı.

‘Pittsburgh Windmill’ lakaplı olan Greb, yumruklarında büyük bir güce sahipti ve çok agresif bir boksördü.

Greb, 1923’ten 1926’ya kadar Dünya Orta Siklet Şampiyonu oldu ve 261 maç kazandı.

Yaptığı son dövüşünden kısa süre sonra, 32 yaşındayken kalp yetmezliği‘nden öldü.

 

13 – Sam Langford

“Ring” dergisi tarafından “tüm zamanların en büyük 2.ci yumruğu”, “BoxRec” tarafından da “tüm zamanların en büyük 4.cü Ağır Siklet Boksörü” olarak tanımlanan Langford, aslında hiç bir zaman dünya şampiyonu olmamıştır.

Langford, Joe Gans’ı Dünya’nın en büyük boksörü olarak görüyordu ancak 1903’te Gans’ı da yenmişti.

Kariyeri boyunca 256 maç yapan Langford, sadece 32 maç kaybetmiştir.

 

12 –  Jack Johnson

Sam Langford ile Dünya şampiyonluğu maçı yapmayı reddeden Jack Johnson, korkaklığı yüzünden bir çok eleştiri aldı. Langford’a bir şans verme konusundaki isteksizliğine rağmen Johnson, başarıları ve genel boks kariyeri ile büyük bir krediyi hak ediyor.

1878 doğumlu Jonnson, 1946 yılında 68 yaşında ölmüştür.

ABD’deki ırkçı gerginliğin belki de en yoğun olduğu bir dönemde, ilk Afrikalı-Amerika’lı Dünya Ağır Siklet Şampiyonu oldu.

Siyah bir boksörün hakimiyetinden öfkelenen beyaz Amerikalılar, yenilgisiz James Jeffries’i Johnson’ı yenmesi için emeklilikten çekmişlerdi ancak Jeffries maçın 15. raundunda havlu attı.

Johnson, kariyeri boyunca yaptığı 104 maçın 40’ı nakavtla olmak üzere 73’ünü kazanmıştır.

 

11 – Roberto Duran

“Ring” dergisi tarafından  “son 80 yılın en büyük 5. boksörü” ünvanı verilen Duran,  Jack Johnson’la birlikte 5 dekad boks yapmış 2 boksörden biridir.

1968’de boksa başlayan Duran, 2001’de son maçını yapmıştır.

Sert ve tutarlı yumruklarla “Taşın Elleri” adı da verilen Duran, ringde vahşi bir canavar gibiydi.

4 siklette de Dünya Şampiyonlukları elde etti.

1951 doğumlu Panama’lı boksör, kariyeri boyunca yaptığı 119 maçın 70’i nakavtla olmak üzere 103’ünü kazanmıştır.

 

10 – Sugar Ray Leonard

Sugar Ray Leonard, 1980’lerde “On Yılın Boksörü” seçilen ve olağanüstü bir kariyere sahip, 5 siklette de Dünya Şampiyonluğu kazanmış büyük bir boksördür.

Montreal’deki 1976 Olimpiyat Oyunlarında Altın madalya kazandı ve o yıllarda 100 milyon dolar kazanan ilk boksördü.

1956 doğumlu Sugar Ray, kariyeri boyunca toplam 40 maçın 25’i nakavtla olmak üzere 36’sını kazanmıştır.

 

9 – Jack Dempsey

Jack Dempsey, 1920’li yıllar boyunca ABD’de oldukça popülerdi ve o zamanlar, ülkenin tartışmasız en popüler sporu olan boksun yüzü idi.

1895 doğumlu olan Dempsey, 1983 yılında 87 yaşında öldü.

Yakışıklı, karizmatik, çok sert ve hızlı yumruk atan Dempsey, hem erkekler hem de kadınlar tarafından sevildi. Associated Press bile Dempsey’i “son 50 yılın en büyük boksörü” olarak seçti.

1919’dan 1926’ya kadar Dünya Ağır Siklet Şampiyonu oldu.

Dempsey, yaptığı 83 maçın 65’ini kazanmıştır.

 

8 – Rocky Marciano

Rocky Marciano 1947’den 1955’e kadar boksa ağırlığını koyan büyük bir boksördü.

1923 doğumlu boksör, erken sayılabilecek bir yaşta, 1969 yılında 45 yaşında öldü.

Oldukça kısa boks kariyerine rağmen Joe Louis, Jersey Joe Walcott ve Archie Moore gibi büyük boksörleri yenmiştir.

Marciano tüm kariyeri boyunca “yenilmemiş tek Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu”dur ve “en yüksek nakavt yüzdesi”ne sahiptir.

1952-56 yılları arasında Dünya Ağır Siklet şampiyonu olmuştur.

Kariyeri boyunca yaptığı 49 maçın 43’ünü nakavtla olmak üzere (% 87 oranında) tamamını kazanmıştır.

Marciano, acımasız dövüş tarzı, üstün yumruk gücü, dayanıklılığı ve son derece sağlam çenesi  tüm zamanların en büyük boksörler listesinde daima üst sıralarda yerini almıştır.

Meşhur boks filmi serisi “Rock Balboa” karakteri de bu boksörden esinlenerek çıkmıştır.

 

7- Benny Leonard

Tüm zamanların “en uzun süreli Hafif Siklet Boks Şampiyonu” olan Benny Leonard, bir Yahudi Manhattan gecekondu mahallesinde doğdu ve sokaklarda dövüşmeye başladı.

Leonard, 1917’de şampiyon oldu ve 1925 yılına kadar ünvanını kimseye kaptırmadı.

1929 borsa krizinde neredeyse tüm servetini kaybettiği için, emekliliğinden 7 yıl sonra ringe geri dönmek zorunda kaldı. Geri döndükten sonra, 19 yeni karşılaşmasının 18’ini kazandı.

Leonard, hızlı ayakları, katı savunması ve güçlü yumrukları ile tüm zamanların en iyi boksörlerinden biri olarak hatırlanır.

1947 yılında 51 yaşında ölen Leonard, kariyeri boyunca toplam 96 maçın 70’i nakavtla olmak üzere 89’unu kazanmıştır.

 

6-  Sonny Liston

1932 doğumlu Liston, çok gölgeli bir karakterdi ve Ali veya Foreman’ın yaptığı gibi pek kendini halka sevdiremedi ancak güçlü bir boksördü.

Cleveland Williams ve Floyd Patterson gibi üst sınıf boksörleri ilk raundda yenmiştir.

Muhammed Ali’ye kaybetmesine rağmen o maçta 45’li yaşlardaydı yani Ali’den çok daha yaşlıydı.

“The Ring magazine” dergisi onu “tüm zamanların en iyi 7. Ağır Siklet Boks Şampiyonu” olarak listelemiştir.

Liston kariyeri boyunca yaptığı toplam 54 maçın 39’u nakavtla olmak üzere 50’sini kazanmıştır.

 

5- Willie Pep

“Tüm zamanların en büyük Tüy Siklet Boksörü” olarak kabul edilen Willie Pep, 2 kez Dünya Tüy Siklet Şampiyonu oldu.

26 yıllık kariyerinde 241 maç yapmış ve 229’unu kazanmıştır.

1947 yılında bir uçak kazasında ağır yaralanmıştır.

Pep “bir yumruk atmadan bir round alan” tek boksördür.

Şaşırtıcı hızı, hızlı ayakları ve dikkat çekici savunması ile ön plana çıkmıştır.

1922 yılında doğan Pep, 2006 yılında 84 yaşında ölmüştür.

 

4- Henry Armstrong

Henry Armstrong, sadece 8 sikletin olduğu bir dönemde, 3 farklı siklette Dünya şampiyonu olmuş bir diğer büyük boksördür.

Bundan daha da çarpıcı olarak Armstrong, “aynı anda 3 siklette de şampiyon olan” tek boksördür.

Armstrong, 1937’de Tüy Siklet şampiyonu, 1938’de welterweight şampiyonu ve aynı yıl lightweight şampiyonu oldu. Kariyeri boyunca 17 Dünya şampiyonu ile karşılaştı ve 15’ini yendi.

“The Ring magazine” dergisi boksörü “son 80 yılın en büyük 2. boksörü” olarak listelemiştir.

Kariyeri boyunca yaptığı toplam 181 maçın 101’i nakavtla olmak üzere 151’ini kazanmıştır.

1912 doğumlu boksör, 1988 yılında 76 yaşında ölmüştür.

 

3-  Joe Louis

Joe Louis, 8 çocuklu fakir bir aileden çıkarak özellikle Afrika kökenli Amerikalılar arasında çok sevilen uluslararası bir süper stara dönüşmüştür.

1937’de Dünya Ağır Siklet şampiyonu olmuştur.

Emekli oluncaya kadar yani yaklaşık 11 yıldan fazla bir süre şampiyonluğunu korumuştur, 25 kez ünvanını koruyarak da bir rekor kırmıştır.

Kariyeri boyunca yaptığı toplam 69 maçın 52’si nakavtla olmak üzere 66’sını kazanmıştır.

“The Ring magazine” dergisinin “tüm zamanların en büyük 100 boksörü” listesinde 1 numara’dadır.

1914 doğumlu boksör, 1981 yılında 66 yaşında ölmüştür.

 

2-  Sugar Ray Robinson

Sugar Ray Robinson birçok otorite tarafından, şimdiye kadar yaşamış “en iyi Pound for Pound Boksörü” olarak kabul edilmektedir.

Pound for pound boks ve karma dövüş sporlarında kullanılan bir dereceleme sistemidir. Bir nevi farklı sikletteki boksörlerden aynı kiloda olsalar hangisinin en iyisi olacağını ifade etmek icin geliştirilmiş bir sistemdir.

Örneğin hafif siklet bir boksor ne kadar iyi olursa olsun ağır siklet bir boksörü yenemeyebilir ama bu onun daha kötü bir boksör oldugunu göstermez. İste bu gibi durumlarda kilolarına göre ayarlandıklarında hangisinin daha iyi olduğunu iddia edebilmek için bu sistem geliştirilmiştir.

1990 yılından beri, “The Ring magazine” dergisi boksörleri bu sisteme göre sıralamaktadır.

1946 yılında welterweight Dünya şampiyonu olan sugar, bu ünvanını 5 yıl korumuştur. Orta sıklete yükselince de bir kez de bu sikletde Dünya şampiyonu olmuştur.

“Tüm zamanların en eksiksiz boksörü” olarak kabul edilir. İlk 123 maçında Jake LaMotta’ya karşı sadece 1 kez yenildi, sonra ise rakibini 5 kez devirmeyi başardı.

“Bir siklette 5 kez şampiyon olan” tek boksördür.

Amatörlüğünde 85 maçtır yenilmeyen Sugar, bu maçların 69’unu nakavtla almıştır.

1940 yılında 19 yaşındayken profesyonel olmuş ve 1951 yılına kadar 91 maçı üsüste yenilmeden olmak üzere 128 maç kazanmış ve sadece 1 kez yenilmiştir.

Boksu bıraktıktan sonra şovmenliğe başlasa da başarılı olamamıştır.

Ölümüne kadar ekonomik sıkıntı içinde yaşayan Sugar, 1989 yılında 67 yaşında hayata gözlerini yummuştur.

Kariyeri boyunca yaptığı 200 maçın 108’i nakavtla olmak üzere 173’ünü kazanmış büyük bir şampiyondur.

 

1- Muhammed Ali

1942 yılında doğan Cassius Marcellus Clay, daha sonraları “tüm zamanların en iyi boksörü” olan “The Greatest” yani “En Büyük” lakaplı Muhammed Ali olacaktı.

Ali gibi hızlı ve rahat hareket edebilen başka bir ağır siklet boksör yoktu. Ali rakiplerinin etrafında ringde adeta dans ederdi.

Ali, altın çağı boyunca Henry Cooper, Sonny Liston, Floyd Patterson, Joe Frazier, Ken Norton ve George Foreman gibi en zorlu ağır siklet şampiyonlarını yenmiştir.

Muhammed Ali toplamda 3 kez  Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olmuştur.

Kariyerinin başlarından itibaren Ali, ilham verici, tartışmalı ve kutuplaştırıcı bir figür oldu.

Cassius Clay 12 yaşındayken amatör bir boksör olarak eğitim görmeye başladı.

18 yaşındayken, Roma’daki 1960 Yaz Olimpiyatları’nda Hafif Ağır Siklette altın madalya kazandı ve o yılın sonunda profesyonel oldu.

1964’te 22 yaşındayken Sonny Liston’dan WBA, WBC ve Ağır Siklet Şampiyonluklarını kazandı.

Clay daha sonra İslam’a döndü ve adını, “köle adı” olarak adlandırdığı Cassius Clay‘den Muhammed Ali’ye çevirdi.

Bundan sonra Afrikalı Amerikalılar için gurur kaynağı ve Sivil Haklar Hareketi sırasında beyaz egemenliğe direnişe bir örnek olmuştu.

1966’da Amerikan’ın Vietnam’ı işgalini protesto etti, vicdani retçi olarak askere gitmeyi reddetti. “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam Savaşı’na gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

Tutuklandı ve boks ünvanları elinden alındı. Çok sevdiği boks’a 1967’den 1970’e kadar ara vermek zorunda kaldı.

Lisansı ve pasaportu elinden alınınca dava süresince maddi sıkıntılar yaşadı ve iflas ettiğini açıkladı. Ailesinin yardımı ve üniversitelerde para karşılığı yaptığı konuşmalarla geçimini sağladı.

1971’de temyiz davasını kazanıp tekrar boksa döndü.

1971’de Joe Frazier ile ‘Asrın maçı’na çıktı ve profesyonel boks kariyerinde ilk defa kaybetti. Ardından çenesinin kırıldığı maçta Ken Norton’a sayı ile yenilince, kendi ve yakınları dışında birçok kişi kariyerinin bittiğini sandı. Fakat o azmedip ard arda unvan için rakip olan boksörleri bir bir yendi. Ken Norton’ı yenip rövanşı aldı.

Muhammed Ali’nin Ağır Siklette 22 kez şampiyon olma rekoru, Wladimir Klitschko’nun 2014 yılında 23. şampiyonluğunu kazanmasına kadar, yani 35 yıl boyunca kırılamamıştı.

Kariyeri boyunca toplam 61 maç yapan Ali, bunlardan 37’si nakavtla olmak üzere 56’sını kazanmış, 5 maçı kaybetmiştir.

“The Ring Magazine” dergisinde 6 kez “Yılın Boksörü” seçilen tek boksördür.

Ayrıca “Sports Illustrated” tarafından “20. yüzyılın en büyük sporcusu” seçilmiştir.

Müzikle de ilgilenen Ali, iki sözlü albüm ve bir ritim ve blues şarkısı kaydetti ve 2 kez Grammy Ödülü’ne aday gösterildi.

Bir aktör olarak birkaç filmde ve Broadway müzikali’nde performans gösterdi. 

Müslüman olarak, Ali, başlangıçta Elijah Muhammed’in Nation of Islam (NOI) birliğine bağlıydı ve onların siyah ayrılıkçı ideolojisini savundu. Daha sonra, Sünni İslam’a bağlandı, ustası Malcolm X gibi ırk entegrasyonunu destekleyerek NOI’yi reddetti.

1981’de 39 yaşındayken emekliye ayrıldıktan sonra Ali, hayatını dini ve hayır işleri için harcadı.

1984’de doktorlar tarafından boks ile ilgili beyin hasarlarına atfedilen Parkinson sendromu teşhisi kondu.

Durumu gittikçe kötüleşen Ali, artık toplumda daha az görülmeye başladı ve  ölümüne kadar ailesi tarafından evde bakıldı.

3 Haziran 2016’da 74 yaşında Arizona’da tedavi gördüğü hastanede solunum yetmezliğinden hayata gözlerini yumdu.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: