Tümör Markerları (Belirteçleri) Nelerdir ? & CA 72-4 testi Nedir, Yüksekliği Nedenleri

CA 72-4 testi başlıca mide, kolorektal ve over kanserlerinin tedavisine alınan cevabın izlenmesi ve nükslerin erken tanısı için kullanılır.

Over kanserlerinin izlenmesinde CA 125’e ek olarak da kullanılabilir.

Ancak yeterince sensitif ve spesifik bir parametre olmaması nedeniyle, sağlıklı insanlarda kanser taraması amacıyla kullanılması önerilmemektedir.

CA 72-4 meme kanserinde, kolon kanserinde, küçük hücreli dışı akciğer kanserlerinde yükselir.

Epitelyal over kanserleri’nin % 100’üne yakın kısmında ve ayrıca endometriyal kanserlerin, pankreatik kanserlerin, gastrik kanserlerin ve başka bir çok kanserde de artar.

Kanser dokularının dışında fetüs kalın bağırsağı, midesi ve özofagusunda da bulunur.

Buna karşılık, sağlıklı yetişkine ait karaciğer, dalak, kalp, meme, uterus, akciğer, kemik iliği, kalın bağırsak, mide, lenf nodu ve böbrek dokularında bulunmadığı belirlenmiştir.

Değerlendirme :

CA 72-4 testi, mide kanserlerinin, kolo-rektal kanserlerin, diğer gastrointestinal kanserlerin, over kanserlerinin ve diğer jinekolojik kanserlerin tedavisinin takibi ve nükslerinin erkenden belirlenmesi amacıyla kullanılabilir.

Mide kanserlerinde klinik sensitivitesinin % 20-80 arasında değiştiğini gösteren araştırmalar mevcut olmakla birlikte, genel olarak bu oranın % 40-46 arasında olduğu kabul edilmektedir.

Mide kanserinde  % 32 sensitiviteye sahip Ca 19-9’dan ve % 20-24 civarında sensitiviteye sahip CEA’dan daha duyarlı bir parametre olduğu söylenebilir.

Kolorektal kanserlerde, klinik sensitivitenin % 20-41 arasında değiştiği ve ölçülen konsantrasyonun hastalığın evresi ile korelasyon gösterdiği bildirilmektedir.

Mide ve kolorektal dışındaki gastrointestinal kanserlerin belirlenmesindeki sensitivitesi Ca 19-9’dan daha düşüktür.

Sağlıklı bireylerin % 3-5’inde, benign gastrointestinal hastalığı olanların % 6 kadarında yüksek CA 72-4 konsantrasyonlarına rastlanabileceği bildirilmektedir.

Pankreatitler, karaciğer sirozu, akciğer hastalığı, romatizmal hastalığı olanlar, jinekolojik hastalığı olanlar, iyi huylu over adenomları, iyi huylu over kistleri, iyi huylu meme hastalıkları ve iyi huylu gastrointestinal hastalıklarda referans aralık sınırlarını aşan Ca 72-4 konsantrasyonları ölçülebilir.

CEA ve Ca 19-9 başta olmak üzere diğer tümör markerları ile karşılaştırıldığında, iyi huylu hastalıklar açısından klinik spesifitesinin daha yüksek olduğu söylenebilir.

Numune:

Serum.

Açlık ve özel hazırlık gerekmez.

Referans aralığı:

0-4 U/mL.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: