Türkiye’nin En İyi Blogları – 2020

Blog’lar gerek kurumların, gerekse bireylerin kendilerini, ürünlerini ve istedikleri herhangi bir şeyi tanıtmak, duyurmak, birşeyler paylaşmak veya uzman oldukları konularda eğitici bilgiler vermek için kullanabilecekleri en etkin araçlardan biridir.

Bir Blog açmak için Tumblr, Blogger, Scoop.itMedium gibi değişik Blog oluşturma siteleri var. Bunların tamamı ücretsiz.

Bununla beraber kaliteli, tam donanımlı bir Blog açmak istiyorsanız Dünya genelindeki Bloggerların neredeyse % 70’inin kullandığı WordPress‘i kullanmanızı kesinlikle tavsiye ederiz.

Bu yazıda “Blog açma” konusuna girmeyeceğiz. “Türkiye’nin En İyi Blogları”‘ndan seçtiğimiz 10 Blog’u sizler için tanıtacağız.

İşte özgün içerikleri, sitelerinin kullanışlılığı, güncellenme sıklığı, okuyucularına verdiği katkılar ve popülarite’lerine göre derlediğimiz;

Türkiye’nin En İyi Blogları ve Blok Siteleri- 2020

 

 

 

 

10 –  https://cokokuyancokgezen.com

“Çok Okuyan Çok Gezen”in kurucusu Sevil Mert, 1980 Burdur doğumlu.

Bulduğu her fırsatta gezen ve yazan Mert, bu güne kadar Avrupa, Kafkaslar, Uzakdoğu, Balkanlar, Afrika, Asya, Güney Amerika ve Ortadoğu’da 50’den fazla ülkeyi gezmiş.

Gezi yazılarını da başta blogunda olmak üzere farklı internet sitelerinde ve dergilerde yayınlıyor.

Gezi tüyoları veren, bol bol mekan yazıları ve resimlerle dolu olan blog oldukça güncel.

Özellikle gezi tutukunları için tavsiye ediyoruz.

 

 

 

 

9-  www.bilgiustam.com

2006 yılında yayın hayatına başlayan Bilgiustam, yaşam ve bilim konuları başta olmak üzere çok farklı alanlarda ve tümüyle özgün makalelerden meydana gelen bir blog sitesi.

“Jaguar nasıl bir markadır”‘dan “Kanada’da Yaşam”‘ a kadar ilgi çekici ve değişik konularda kaliteli içerikler sunan ve oldukça güncel bir site.

Sade ve güzel bir arayüzü olan sitenin takipçi sayısı da oldukça fazla.

Güncel konularda değişik  ve bilgilendirici yazılar okumak isteyenler takip edebilir.

 

 

 

 

8-  http://blogcuanne.com

Amerika’da çeşitli sivil toplum örgütlerinde çalışan Mersin doğumlu Elif Doğan tarafından kurulan Blogcuanne, şirin site tasarımı ile özellikle annelik olmak üzere, okul, eğitim, sağlık, gezi gibi birçok alanda yazıları bünyesinde barındıran diğer bir güzel blog sitesi.

Kasım 2016’da düzenlenen Türkiye’nin ilk dijital kadın zirvesi Dijital Topuklar’a imza atan Doğan, anneliğe ve kadınlığa dair içerik üretmeye devam ediyor.

Özellikle annelerin takip edebileceği güncel ve içerik olarak doyurucu bloglardan biri.

 

 

 

7- http://kariyeryolculugu.com

Kariyeryolculugu.com ve IPPA Istanbul Pozitif Psikoloji Akademisi kurucusu olan Fatmanur Erdoğan, Future of Work, girişimci yöneticilik, dijital iletişim, itibar yönetimi, yaratıcı düşünce ve inovasyon, pozitif psikoloji, kültürler ve makro dinamikler konularında yurt içi ve yurt dışında  seminerler veren oldukça aktif bir kariyer uzmanı.

Dünya’nın dört bir yanında reklam ve pazarlama stratejileri geliştirme üzerinde çalışan Erdoğan, kariyer yapma, iş kapma, CV hazırlama, girişimci yöneticilik ve blog açma gibi birçok konuda profesyonel destek sunuyor ve sitesi oldukça güncel.

Girişimcilik ve kariyer alanında takip edilmesi oldukça faydalı bir site.

 

 

 

6- http://www.kelimelerbenim.com 

1988 İstanbul doğumlu olan Sezer İltekin tarafından kurulan blog, 2008 yılından beri genel kültür, eleştiri, teknoloji, araştırma ve internet üzerine özgün yazılarıyla web’de boy gösteriyor.

2010 yılında Altın Örümcek’te de ikinci, 2011 yılında Hürriyet’in düzenlediği Bumerang Ödülleri‘nde En Tarz Blog kategorisinde yine ikinci seçilen blog’un oldukça fazla takipçisi mevcut.

Renkli ve şık stiliyle dikkat çeken sitede “Mükemmel Karpuzu Seçmek”‘ten “Bankalar ve Operatörlerin E-Fatura Samimiyetsizliği” yazısına kadar oldukça çeşitli alanlarda güncel ve faydalı yazılar bulabilirsiniz.

 

 

5- https://www.blogacmak.com

Listemize 5.sıradan giren blogacmak.com, 11 yıllık bilgisayar teknisyeni olan Mehmet Erbay tarafından kurulmuş.

Henüz yeni olmasına rağmen sitede, özellikle blog açmak ve site kurmak isteyenlere A’dan Z’ye bilmeleri gereken her şeyi öğreten bir rehber mevcut.

Uzun zamana yayılmış SEO tecrübelerini okuyucuları ile paylaşan ve onlara “blog nasıl açılır, neden blog açmalı, blog’dan nasıl para kazanılır, blog için olmazsa olmaz SEO ayarları, sıfırdan blog kurma, domain nasıl alınır, wordpress nedir ?” gibi birçok konuda rehberlik ve hizmet sunan Mehmet Erbay, blog ve site kurmak isteyip de bu konularda teknik bilgisi olmayanlar için oldukça faydalı bir kaynak olmuş.

Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

 

4- https://sadibey.com

Sinemacılık ve filmcilik yararına bağımsız iletişim platformu olarak hizmet vermek amacıyla kurulan sadibey.com, vizyona girecek filmler, seans ve box office listeleri, sinema kitapları, DVD’ler, festival ve yarışma duyuruları gibi sinemayla ilgili birçok alanda güncel yazıları ve duyurularıyla dikkat çekiyor.

Sinema ile ilgili aklınıza gelebilecek hemen herşey hakkında bilgi edinebileceğiniz, görseli bol, güncel ve kaliteli bir site.

Sinemaseverler mutlaka takip etmeli.

 

 

 

3- https://webrazzi.com/

2006 yılında Arda Kutsal tarafından kurulan Webrazzi, internet alanında Türkiye ve dünyadaki gelişmeleri inceleyerek analiz eden Türkiye’nin başta gelen Teknoloji bloglarından biri.

Sektöre yön veren birçok profesyonelin günlük olarak takip ettiği Webrazzi, güncel yeni web girişimlerinden bu alandaki yatırım haberlerine kadar geniş kapsamlı yazı ve analizlere yer veriyor.

2012 yılından beri düzenledikleri Webrazzi Ödülleri ile her sene sonunda internet ve teknoloji dünyalarının en iyilerini seçen webrazzi, özellikle girişimciler ve site sahiplerinin mutlaka takip etmesi gereken bir site.

 

 

 

2- http://www.doktorix.com/

2016 yılında bir “Biyokimya ve Klinik Biyokimya Uzmanı” tarafından kurulan Doktorix.com, başlangıçta özellikle Laboratuvar testleri, sağlık ve hastalıklar üzerine bir blog olarak kurulmuş olsa da , “Cevizin Faydaları”ndan, “Çay mı Kahve mi”ye, “Drone Seçimi”nden “ps4 ile ps4 pro arasındaki fark”a kadar değişen hobi, teknoloji, güncel konular, diyet, internet ve sağlık haberleri konularında da özgün yazılarıyla önde gelen sitelerden biri haline geldi.

Hastalıklar, Sağlık ve Testler alanındaki özgün ve bilimsel yazılarını halkın da rahatlıkla anlayabileceği basit bir uslupla birleştirerek sunan site, daha bir yılını bile doldurmamasına rağmen en çok okunan ve güvenilen lider sağlık sitelerinin başında geliyor.

Sağlıkla ilgili her türlü konuda güvenle takip edebilebilecek bir site.

 

 

1- http://www.alphanmanas.com/

1962 yılında İzmir’de doğan Alphan Manas tarafından kurulan blog, özellikle Girişimcilik ve Teknoloji üzerine yazarın güncel ve önemli bilgi birikimlerini aktardığı değerli bir site.

Babası 1991 yılında, (www) çıkmadan 4 yıl önce “2000’li yıllarda Evlerimizden Bilgisayarlarla Alışveriş Yapacağız.” yorumunun sahibi olan Profesör Oğuz Manas.

Teknoloji ve inovasyon içeren onlarca patent aldığı için “mucit” olarak da tanınan Manas, temmuz 2016′da “Twitter’da Takip Edilmesi Gereken 100 Teknoloji Uzmanı” Listesinde 3. sıraya yükseldi.

Özellikle girişimciler ve teknoloji meraklılarının mutlaka takip etmesini önerdiğimiz değerli bir Blog.

Yazımız burada sona eriyor.

Eğer sizinde değerlendirmemizi istediğiniz, uzmanı olduğunuz, faydalı olduğunu düşündüğünüz ve listemize girmesini istediğiniz bir Blogunuz varsa bize buradan ulaşabilirsiniz.