Turpun Faydaları ve Zararları Nelerdir, Acısı Nasıl Alınır ?

Turp tıpkı Biber ve Roka gibi acımsı tadıyla aslında ne kadar faydalı bir sebze olduğunu daha başından bize anlatır. Bütün acılı sebzeler faydalıdır ve hemen hepsinde Antiseptik özellikler vardır.

Turp vücudun Asid-Baz dengesinin kontrol altında tutulmasında çok faydalı olan Alkali oluşturucu bir gıdadır.

Turp, Hardal ve Lahana’yı da içeren Brassicaceae ailesinin üyesidir.

Turp kökü, Lahana, Brokoli ve Karnıbahar ile benzer yapıdadır.

Turp başta C vitamini, Kükürt ve İyot bakımından oldukça zengin bir sebzedir. Aynı zamanda A vitamini, B1, B2 vitaminleri ile bol miktarda mineral içerir.

Bir Fincan Çiğ Dilimlenmiş Turp (116 gr) içeriği ve  % olarak Günlük İhtiyacı Karşılama Oranları;

19 kalori
4 gr karbonhidrat
0.8 gr protein
0.1 gr yağ
1,9 gr lif
C vitamini (% 29)
Potasyum (% 8)
Folat (% 7)
B6 vitamini (% 4)
Manganez (% 4)

Turpun Sağlık Faydaları Nelerdir ?

Sarılıkta Detoksifikasyon

Turp Sarılık için mükemmel bir doğal ilaç olabilir.

Sarılık yalnızca Bebeklerde olmayıp yetişkinlerde de görülür. Ciltte, mukoza zarları ve gözlerin beyazında sarımtırak bir renk değişikliği fark ederseniz, Doktora başvurun.

Bu, kandaki Bilirubin seviyelerinin artmasını gösterebilir ve Sarılığa neden olabilen onlarca durum araştırılmalıdır.

Turp, detoksifikasyon özellikleri nedeniyle Toksinlerin ve atıkların kandan temizlenmesine yardımcı olur. Turp Bilirubin detoksifikasyonunda da faydalıdır ve Sarılık olanların bol bol tüketmesi gereken bir sebzedir.

Osteoartrit (Kireçlenme) de Faydalıdır

C vitamini vücudumuzdaki Kıkırdağı oluşturan yapının bir parçası olan Kollajen üretimi için gereklidir. C vitamini deyince akla hemen Portakal gelir, oysa Turp ta en iyi vitamin C kaynaklarından biridir, yaklaşık günlük ihtiyacımızın % 29’unu sağlar.

Bol Kalsiyum içermesine ek olarak, Kalsiyumun emilmesine mani olan Okzalik Asit’i çok az içermesi de onu güzel bir Kalsiyum kaynağı yapar.

C vitamini, vücutta bulunan serbest radikallerin neden olduğu Kıkırdak hasarını sınırlamaya yardımcı olan bir antioksidandır. Sonuç olarak, Osteoartrit ve Kemik sağlığında çok önemli bir sebzedir.

Bu tür Romatizmal rahatsızlıkları olanlar da bol bol Turp tüketmelidir.

Kilo Vermeye Yardımcı

Turp bol Lif içerir, böylece Bağırsak hareketlerini düzenler, Hemoroid nedeni olan Kabızlığı ortadan kaldırır ve LDL-Kolestrol’ü düşürmeye yardımcı olur.

Lif kolayca sindiremediğinden, Lif bakımından zengin gıdalar doygunluk hissetmenize, böylece aşırı yemekten kaçınmanıza yardımcı olur. Çoğu yetişkin beslenmesinde yeterince Lif almaz.

Turp’un ayrıca Kalorisi çok düşüktür ve çok fazla su içerir, bu da onu kilo vermeye çalışan herkes için harika bir sebze yapar.

Kalp Sağlığını Korur

Turp tüketimi Kalp hastalığının görülme sıklığını azaltabilir. Kırmızı Lahana gibi, Turp da, Yaban Mersini’nde bulunan flavonoid türü olan Antosiyanin içerir.

İçerdiği yüksek orandaki Potasyum ise Yüksek Tansiyon’un önüne geçmede faydalıdır.

Antosiyanin’ler, Kardiyovasküler hastalık riskini ve Periferik Arter Hastalığı, Kalp Yetmezliği ve Böbrek hastalığı gibi hastalıkları azaltmaya yardımcı olan Anti-inflamatuar özelliklere sahipler.

Kanser’den Korur

Antosiyaninler sayesinde Turp’un Akciğer, Mide, Karaciğer, Yemek Borusu, Kalınbarsak, Meme, Mesane ve Prostat kanserinden koruyucu özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir.

Kırmızı Turpun rengini içerisinde bulunan Likopen adlı madde verir. Likopen Tansiyonu düzenleyen, tümörlerin büyümesini önlediği gösterilen, LDL Kolesterolü düşüren çok yararlı bir maddedir ve Domates’te de boldur.

Yine bol miktarda vitamin A içerir ki bu vitamin de kanser hücrelerinin büyümesini inhibe edici özelliğe sahiptir.

Kırmızı Turpta bulunan glikozillenmiş bir enzimin ayrıca Kansere neden olan bir maddeyi (Nitrozaminler) yıkarak Anti-kanser özellik taşıdığı da gösterilmiştir.

Bol miktarda Lignin içeren Turp, bu yolla da Kanser hücrelerini yokeden makrofajların aktivitelerini 2-4 kat artırır ve Kanserden korunmada yardımcı rol oynar.

Gut’tan Korur

Bol miktarda Potasyum, Fosfor, Kalsiyum, Demir, vitamin K ve diğer maddeler içeren Turp aynı zamanda Pürin metabolizmasını hızlandırarak, kanı alkali tutarak ve Diüretik etkiyle Gut hastalığından korunmaya yardım eder.

Anti-Viral Özellik Gösterir

İnterferon salınımı uyararak Antiviral etkilidir. Bazı virüslerin üremesini engeller.

Cilt Sağlığına Faydalıdır

Turp, B vitaminleri, Çinko, Fosfor ve C vitamini gibi birçok besin öğesi içerir ve bu cildin iyileşmesine yardımcı olabilir.

Ayrıca, Turp bol su içerir, cilt için çok gerekli olan hidrasyonu sağlar.

Turpu cilt için iyi bir seçim yapan bir diğer özelliği ise kuru, çatlamış cildi iyileştiren ve enfeksiyonu önleyen Antibakteriyel özellikleridir.

Kansızlığa Faydalıdır

Turp, içerdiği yüksek oranda Demir ve Folik asit nedeniyle, bu iki elemente bağlı Anemi (Kansızlık) riskini de azaltır.

Uyku Verir ve Stresi Azaltır

Turp aynı zamanda uyku verici bir bitkidir. Özellikle akşam bir adet Turpu dilimleyip hafif tuzla yediğinizde uyku problemi çekiyorsanız uykunuzun gelmesinin nasıl kolaylaştırdığını görebilirsiniz.

Aynı zamanda stresin azaltılmasında da çok faydalı olan Turpu özellikle zeytinyağlı salatalarınızda ihmal etmeyin.

Turpun Zararları Yok Mu ?

Turpgiller familyasındaki diğer sebzeler gibi, Turp da İyot emilimini azaltarak Guatr nedeni olabilir. Bununla beraber Guatr yapıcı maddeler daha çok bitkilerin tohumlarında yer alır, yenen yaprak ve yumrularında az miktarlarda bulunur.

Günlük normal miktarlarda yenen Turp bu nedenle Guatr oluşturacak kadar maddeyi vücudumuza vermez. Yine de çok fazla Turp yiyenlerin en azında İyotlu tuzu tercih etmeleri iyi olur.

İshal

Gastrit

Ülser olanlarla

İrritabl Barsak Hastalığı olanlar Turpu çiğ değil, suda birkaç saat bekledikten veya dışarıda dilimlenmiş halde 1 gün bekledikten sonra tüketmelidir.

Turp Neden Acıdır ve Acısı Nasıl Alınır ?

Turp’taki Glikozinolat ve Myrosinaz enzimi eğer çiğ tüketilirse Alil İzotiyosiyanat’lar’ı oluşturur ve bu da acılığı veren maddedir.

Acıyı almak için;

1.yol

Önce yıkayıp soyun. Tuzlu suda 2-3 kez yıkayın ve sonra tekrar normal suda durulayın.

2.yol

Turpun kabuğunu soyun ama dilimlemeyin.

Kaynamış suya atın ve 3 dk bekletip çıkartın. Sonra tekrar suyla yıkayın.