Ücretsiz SSL Sertifikası Nasıl Alınır Resimli Anlatım ?

Ücretsiz SSL sertifikası nasıl alınır ? sorusunu yanıtlamadan önce şu “SSL nedir ve ne işe yarar ? sorularının cevabını verelim.

İnternet tarayıcınıza (opera, mozilla, explorer, chrome..) bir Web sitesinin adını yazdığınızda, tarayıcının tipine göre adresin solunda o sitenin güvenilir, kısmen güvenilir veya güvenilmez olduğunu belirtilen ünlem işaretleri belirir.

Örneğin;

“Chrome” tarayıcısında google.com.tr yazdığınızda sitenin güvenli olduğunu gösteren “yeşil anahtar” ikonu çıkar ve güvenli bağlantı der. Eee koskoca google’ın kendine de güvensiz bağlantı diyecek hali yok tabi…

Bazı sitelerde ise sitenin tamamı veya bazı kısımlarının güvensiz olduğunu belirten ünlem işaretleri veya yazılar çıkar.

İşte bu uyarılar bu sitelerin SSL (Secure Sockets Layer) ile korunmadığı yani adresinin önünde “https:” ön eki olmadığı içindir.

Peki Nedir Bu SSL Sertifikası ?

Chrome ve Mozilla gibi tarayıcılar artık sitelerde SSL sertifikası eksikse hemen üstte gösterdiğimiz türden “güvensiz site uyarıları” ekliyorlar ve maalesef bu durum bazı ziyaretçiler tarafından haliyle olumsuz algılanıyor, yani ziyaretçi siteden haliyle korkuyor ve girmiyor.

Açılımı “Secure Sockets Layer” olan SSL, “Güvenli Giriş Katmanı” demek.

SSL sertifikaları site adreslerinin doğruluğunu kontrol eden, iki nokta arasındaki veri iletişimini şifreli kanal üzerinden yaparak güvenli bir şekilde iletilmesini sağlayan bir ürün.

Özellikle alışveriş sitelerinde bulunması zorunlu olan bu özellik sayesinde, alıcı ve site arasında güvenli bir ilişki hedefleniyor.

SSL ile korunan sitelerde, girilen kredi kartı bilgileri ya da varsa şifre, kimlik bilgileri gibi veriler asla 3. kişilerin eline geçemiyor.

SSL sertifikasında :

Sertifika sahibi kurumun unvanı
Sertifika seri numarası ve son kullanma tarihi
Sertifika sahibinin açık anahtarı
Sertifika veren kurumun ESHS (Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısı) elektronik imzası bulunur.

Neden Web Sitenizde SSL Olmalı ?

Google, artık sitelerde kaliteye ve güvene önem veriyor. Şüpheli görünen içerikler yok sayılırken, daha güvenli ve zengin materyallere sahip olanlar ön planda tutuluyor.

Kısaca SSL sertifikalarına sahip olan web siteleri Google tarafından daha fazla saygı görüyor ve daha üst sıralarda gösteriliyor.

Yani site adı “https:” ön eki ile başlayan SSL sertifikalı siteler, arama sonuçlarında daha iyi performanslar sergiliyor. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda bulunmak da özellikle bir e-ticaret siteniz ya da mağazanız varsa oldukça önemli.

Hackerlar da SSL sertifikası olmayan web siteleri için özel olarak geliştirdikleri araçlarla saldırılar yapabiliyor.

Her ne kadar site verileriniz SSL koruması altında bile olsa hacker’lar tarafından saldırıya uğrayabilirse de bu bilgilere erişmek oldukça zor oluyor.

Bu yüzden siteniz için ne yapıp edip bir SSL sertifikası alın. Bu ücretli de olabilir, aşağıda anlatacağımız gibi ücretsiz de.

Birçok ücretli SSL sağlayıcı firma var.

Biz adım adım ücretsiz SSL sertifikası nasıl kurulur ve kurulumdan sonra ne yapmanız gerekir onu anlatacağız.

Ücretsiz Sertifikası Nasıl Alınır Resimli Anlatım;

1 – https://www.sslforfree.com/ adresine girin ve alana web adresinizi yazın.

 

 

2- Manual Verification‘u seçin.

 

 

3- Aşağıdaki gibi doğrulama yapın ve sertifikaları indirin.

 

 

4- Anahtarları hostunuzda CPANEL de SSL sekmesinde “sertifika yükle” kısmında ait oldukları yerlere yapıştırın ve sertifika yükle deyin.

 

 

Aşağıdaki gibi yapacaksınız;

 

 

İlgili yerlere anahtarları yapıştırıp “Sertifika Yükle”ye basın.

İşlem bu kadar.

Unutmayın bu SSL sertifikanız 3 ay geçerli. 3 ay sonra aynı işlemleri tekrarlayarak sertifikanızı kolayca yenileyebilirsiniz. Boşu boşuna para vermenize gerek yok.

Peki işimiz daha bitti mi ?

Hayır.

Sitemiz http idi, SSL yükledik “https” oldu. Şimdi linklerimizi değiştireceğiz yani https:// yönlendirmesi yapacağız.

Bunu aşağıdaki kodu “.htaccess” dosyasının içine  dosyayı sağ tıklayıp edit diyerek ekleyerek yapabilirsiniz.

Eğer bir .htaccess dosyanız yok ise, bir not defteri açarak aşağıdaki kodu ekleyin ve kaydetme aşamasında dosya adının başındaki nokta da dahil olmak üzere .htaccess olarak yazıp kaydedin.

Tüm bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra bu dosyayı sitenizin ana dizinine (_public html) atın.

Kod Şu;

“RewriteEngine On

RewriteCond %{HTTPS} off

RewriteRule (.*) https://%{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [R,L]”

 

 

Eğer wordpress kullanıyorsanız işiniz daha da kolay.

Eklenti yükle’den hemen “Really Simple SSL” plugin’ini yükleyip etkinleştirin ve SSL sertifikanızı otomatik etkinleştirmesi için eklentide SSL etkinleştir’i tıklayın.

 

 

Eğer google adsense kullanıyorsanız yani sitenize google reklamları alıyorsanız adsense’deki ve search console’daki site linklerini de https://’ye güncellemeyi unutmayın.

Google Search Console’daki Mülkünüzü (Sitenizi) yeni hali olan https:// li adıyla eklemek için;

https://www.google.com/webmasters/tools/home linkinden “özellik ekle” diyerek yeni site linkinizi ekleyin.

Google Adsense’de sitenizin linkini https:// li adıyla güncellemek için;

https://analytics.google.com/analytics/web/ adresine tıklayarak  “Yönetici” sekmesinde “Mülk ayarları” ve “Görünüm” ayarlarında sitenizin yeni adresini https:// olarak güncelleyerek yapabilirsiniz.

Artık SSL yüklediniz ve eski bağlantınız olan http’nizi de https:// yaptınız.

Yeni “Güvenilir Siteniz” hayırlı olsun..