Varis Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır ?

Varis, Toplardamar‘larda kapakçık yetmezliği nedeniyle genişlemeyle giden ve her ne kadar kötü huylu bir hastalık olmasa da estetik olarak oldukça rahatsız edici bir Damar hastalığıdır.

Varis tedavisinde sadece şimdi değil yüzyıllardır birçok geleneksel tedaviler uygulanmıştır. Sülük tedavileri, çeşitli Bitkisel tedaviler eskiden beri kullanılırken, modern tedaviler olarak Köpük tedavisi, Skleroterapi, Lazer, Ameliyatlar, çeşitli İlaçlar sayılabilir.

Vena’lar (Toplardamarlar) vücuttaki tüm organlardan Kalbe doğru dönen kan damarlarıdır. Farklı organlar, fonksiyonlarını yerine getirmek için kandaki oksijeni kullandıklarında, kullanılan atık ürünleri (örneğin Karbondioksit) bu damarlara verirler.

Damardaki kan daha sonra Kalbe taşınır ve atık Karbondioksitin serbest bırakıldığı Akciğerlere geri döndürülür. Burada oksijen kana verilir ve Arterler (Atardamarlar) vasıtasıyla vücudun geri kalanına geri götürülür.

Toplardamarlar, kullanılmayan Kan için bir depo görevi görürler. Vücut dinlenirken, vücuttaki mevcut kanın yalnızca bir kısmı dolaşır. Kanın geri kalan kısmı damarlarda depo olarak durur.

Variköz Damarlar ve Örümcek Damarları Nedir ?

Kanlar düzgün şekilde dolaştırılmadığında damarlar kan havuzlarıyla şişebilir. Varisli damarlar olarak adlandırılan bu görünür ve şişen damarlar Bacaklarda ve Uyluklarda daha yaygındır, ancak vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir.

Büyük varisler gözle görülebilir, palpe edilebilir (dokunduğunda hissedilebilir), uzun ve dilatedir (çapı 4 milimetreden fazla).

Küçük “Örümcek Damarları” da cildin yüzeyinde görülebilir. Bunlar kısa, ince çizgiler, “yıldız patlaması” kümeleri veya örümcek benzeri bir Labirent’e benzeyebilir.

Bunlar genellikle palpabl değildir yani elle hissedilmez. Örümcek damarları Uyluk, Ayak bilekleri ve Ayaklarda en yaygındır. Yüz üzerinde de görünebilirler. Örümcek damarlarının tıbbi terimi Telenjektazi’dir.


Varis ve Örümcek Damarları Kimde Olur ?

Variköz ve Örümcek damarı herhangi bir yaştaki erkeklerde veya kadınlarda ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman Doğum yapan bayanlarda ve yaşlılarda görülür.

Variköz damarlar çok yaygındır. Tahminlere göre, tüm toplumun yaklaşık % 10-15’inde varis veya örümcek damarı sorunu mevcuttur.

Diğer Risk Faktörleri :

Sedanter yani Hareketsiz bir yaşam tarzı
Kilo alma
Uzun süreli ayakta durma ve
Gebelik’tir

Varis ve Örümcek Damarlarının Sebebi Nedir ?

Varikoz ve örümcek damarlarının sebepleri tam olarak anlaşılamamıştır.

Bazı durumlarda, damarların içindeki kapakların yokluğu veya zayıflığı zayıf venöz dolaşıma (damarlardan Kalbe doğru kan akışı) neden olabilir ve varislere yol açabilir.

Damarların içerisindeki valfler, toplardamarların içindeki kanın geriye doğru kaçmamasını sağlamak için normal olarak hareket eder. Çoğunlukla delici damarlar ve bazı derin damarlarda bulunurlar.

Diğer durumlarda, damar duvarlarındaki zayıflıklar kan göllenmesine neden olabilir.

Daha az sıklıkla Varis nedenleri ise ;

Flebit (Damarların iltihabı).
Damarlarda kan pıhtısı veya Damar tıkanıklığı.
Damarların doğumsal anomalileri.

Venöz hastalık (Damar hastalıkları) genellikle ilerleyici olup, tamamen önlenemeyebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, Destek Çorabı giymek, kilo vermek ve düzenli egzersiz yapmak yararlı olabilir.

Varis Belirtileri Nelerdir ?

Variköz damarları olan birçok kişide fiziksel belirtiler görülmez. Bununla birlikte, varisli damarlarının kozmetik görünümü hakkında endişeler olabilir.

Ağrı
Kramp
Kaşıntı
Şişme ve
Yorgunluk olabilir.

Daha az görülen ama daha şiddetli belirtiler ise Kanama, Tromboflebit (variköz ven içinde kan pıhtısı oluşumu), Cilt ülseri ve Dermatit’dir.

Varis Nasıl Teşhis Edilir ?

Varikoz damarlarının değerlendirilmesi, bir Doktor tarafından genel bir fizik muayene ile olur.  Yaklaşık 5-10 dakika kadar ayakta durmak, damarları daha görünür hale getirebilir ve bu, variköz damarların boyutunu değerlendirmede Doktora yardımcı olabilir.

Varis için Ultrason Kullanılabilir mi ?

Duplex Ultrasonografi, venöz sistemin değerlendirilmesinde çok yararlıdır.

Doppler Ultrason damarlarda valf’lerin yeterliliği ve akışı gibi ek bilgiler sağlayabilir. Bu bilgi, Cerrahi veya diğer prosedürler göz önüne alındığında özellikle gereklidir.

Varis için Hangi Tedaviler Mevcuttur ?

Variköz damarlara yönelik birçok farklı tedavi mevcuttur. Bu tedaviler, varikoz damarlarının büyüklüğüne ve yerine, semptomların varlığına ve eşlik eden cilt değişikliklerinde (şişme, dermatit veya ülserasyon) farklılık gösterir.

Bununla beraber variköz damarların her zaman tedaviye ihtiyacı yoktur. Variköz damarlar rahatsızlığa neden olmazsa, tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.

Varikoz damarlarının tedavisi aşağıdaki durumlar varsa gereklidir ;

Varikoz damarlarınız Acıya veya Rahatsızlığa neden oluyorsa,
Bacak Ülseri, Şişme ya da Deride Renk Değişikliği gibi komplikasyonlar oluşmuşsa.

Tedaviye ihtiyaç duyulursa, Doktorunuz şiddetine bağlı olarak önce bir 6 ay kadar önleyici tedaviler önerebilir.

Bunlar ;

Sıkıştırma Çorapları
Düzenli olarak Egzersiz
Uzun süre Ayakta kalmama
Dinlenirken etkilenen alanı yükseltmek

Variköz damarların çeşitli tedavileri aşağıda özetlenmiştir. Variköz damarların tedavilerinin avantaj ve dezavantajlarının bir özetini de sunuyoruz, okuyarak tedavi seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Sıkıştırma Çorapları (Varis Çorapları)

Sıkıştırma Çorapları herkes için uygun değildir. Bunlar tavsiye edilmeden önce, kan dolaşımını kontrol etmek için özel bir teste (Doppler US) ihtiyaç olacaktır.

Sıkıştırma Çorapları, Kanın Kalbe doğru yukarı doğru akmasını kolaylaştırır.

Varikoz damarların neden olduğu bacaklardaki ağrı, rahatsızlık ve şişkinliği hafifletmeye yardımcı olabilirler.

Çorapların variköz venler için uzun vadeli bir tedavi olarak kullanılması yalnızca diğer tüm tedavilerin hastaya uygun olmadığı durumlarda öneriliyor.

Sıkıştırma Çorapları çeşitli boyut ve basınç seçenekleri ile satılır.

Varis Çorapları Nasıl Giyilir ?

Genellikle sabah kalktığınızda çoraplarınızı giymeniz ve yatarken çıkarmanız gerekir.

Bacakların her bir yerine doğru sıkıştırma seviyesinin uygulanması için onları yukarıya çekin. Çorapların aşağı kaçmasına izin vermeyin, aksi takdirde bacağınızın etrafındaki sıkı bir bantla cildinize zarar verebilir.

Çoraplarınızdan rahatsız oluyorsanız  ya da uymuyorsa Doktorunuzla konuşun.

Bacaklarınız sık sık şişiyorsa, şişme olasılığının az olduğu sabahları ölçülmelidir.

Sıkıştırılmış Çoraplar bacaklarınızdaki cildin kurumasına neden oluyorsa, cildi nemli tutmak için yatmadan önce bir nemlendirici krem uygulamayı deneyin.

Çorapların Bakımı

Sıkıştırma Çorapları genellikle 3 ile 6 ayda bir değiştirilmelidir.

Sıkıştırma Çorapları ılık suda elle yıkanmalı ve direkt ısıdan korunarak kurutulmalıdır.

Endodermal Ablasyon

Sunulan ilk tedavilerden biri genellikle Endotermal Ablasyon olacaktır. Bu, yüksek frekanslı Radyo dalgaları (Radyofrekans ablasyon) veya Lazerlerle etkilenen damarları tıkamak için enerji kullanmayı içerir.

Radyofrekans ablasyon Lokal Anestezi (uyanıksınız) veya Genel Anestezi (uykuda) altında yapılabilir. Prosedür, iğnelenme veya hafif uyuşma gibi kısa süreli yan etkilere neden olabilir.

Radyofrekans ablasyon yaptıktan sonra bir yıla kadar Sıkıştırma Çorapları giymeniz gerekebilir.

Endovenöz Lazer Tedavisi

Radyofrekans Ablasyon’da olduğu gibi, Lazer, damarı ısıtan ve kapatan kısa süreli enerji patlaması sağlar.

Endovenöz Lazer tedavisi, lokal veya genel anestezi altında yapılır. Prosedürden sonra bacaklarınızda biraz gerginlik hissedebilirsiniz ve etkilenen bölgeler morarabilir.

Sinir yaralanması da mümkündür, ancak genellikle geçicidir.

Ultrason Eşliğinde Köpük Skleroterapisi

Endotermal Ablasyon tedavisi sizin için uygun değilse, genellikle Skleroterapi adı verilen bir tedavi önerilir. Halk arasında Köpük tedavisi de denir.

Bu tedavi, damarlarınıza özel Köpük enjekte etmeyi içerir. Köpük, onları kapatır. Daha önce Derin Ven Trombozu geçirenlerde bu tedavi uygun olmayabilir.

Aynı seansta birden fazla damarı tedavi etmek mümkündür. Köpük skleroterapisi genellikle, tedavi edilen bölgeyi uyuşturmak için Lokal anestezi altında yapılır.

Skleroterapi’den sonra, variköz damarlar birkaç hafta sonra kaybolmaya başlamalıdır; çünkü daha güçlü damarlar, artık kanla doldurulmamış hasar görmüş venlerin rolünü üstlenmektedir.

Damar kaybolmadan önce birden fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir ve damarın tekrar görünme ihtimali vardır.

Skleroterapi’nin etkili olduğu ispatlanmıştır, ancak uzun vadede ne kadar etkili olduğu bilinmemektedir.

Ortalama olarak, tedavinin 100 vakanın 84’ünde etkili olduğunu bulmuştur.

Skleroterapi aşağıdaki yan etkilere neden olabilir ;

Diğer Bacaklarda kan pıhtıları
Baş ağrısı
Bel ağrısı
Cilt renginde değişiklikler
Bayılma
Geçici görme sorunları

Nadiren de olsa, Skleroterapi’nin İnme veya Geçici İskemik Atak gibi ciddi potansiyel komplikasyonları olduğu bilinmektedir.

Skleroterapi sonrası hemen yürüyebilir ve işinize geri dönebilirsiniz. Bir hafta kadar Sıkıştırma Çorapları veya Bandaj giymeniz gerekecektir.

Cerrahi (Ameliyat)

Endotermal Ablasyon tedavileri ve Skleroterapi sizin için uygun değilse, etkilenen damarları çıkarmak için Ligasyon ve sıyırma denilen Cerrahi bir prosedür uygulanır.

Genel anestezi altında yapılır.

Genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz, ancak özellikle her iki Bacağınızdan Ameliyat olmanız durumunda Hastanede bir gece kalabilirsiniz.

Ligasyon ve Sıyırma

Etkilenen Bacaktaki damarı  çıkarmayı içeren bir teknikdir.

Damarın altından ince, esnek bir tel geçirilir ve daha sonra dikkatli bir şekilde çekilir ve Bacağın alt kesiminden çıkarılır.

Ligasyon ve Sıyırma ağrı, çürük ve kanama’ya neden olabilir. Daha ciddi komplikasyonlar nadirdir, ancak Sinir Hasarı veya Derin Ven Trombozu görülebilir.

İşlemden sonra, genel sağlık durumunuza ve yaptığınız işin türüne bağlı olmakla birlikte, işe dönmeden önce iyileşmek için 3 hafta gerekebilir.

Ameliyattan sonra 1 hafta kadar Varis Çorabı giymeniz gerekebilir.

Flebektomi

Nispeten yeni bir tedavidir ve etkililiği ve güvenliği konusunda bazı belirsizlikler bulunmaktadır.

Bacağınızda bir veya iki küçük insizyon yapılır. Cerrah cildinizin altına Endoskopik Transilluminatör adı verilen özel bir ışık koyarak hangi damarların çıkarılacağını görebilir. Etkilenen damarlar bir emme cihazı kullanarak çıkarılmadan önce kesilir.

Genel veya Lokal anestezi altında yapılabilir. Daha sonra morarma veya kanama yaşayabilirsiniz.

Şimdi gelelim Sülük’lere;

Varis’de Sülük Tedavisi

Tıbbi Sülük (Hirudo Medicinalis), binlerce yıldır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Türkiye’de en sık alt ekstremite venöz hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Eski Mısır’dan beri, Sülükler Tıpta sinir sistemi anormallikleri, Diş sorunları, Cilt hastalıkları ve Enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Bugün, çoğunlukla Plastik Cerrahi ve diğer Mikro Cerrahide kullanılırlar. Bunun nedeni, Sülüklerin pıhtılaşmayı önlemek için çalışan peptit ve proteinleri salgılamalarıdır. Bu salgılar, Antikoagülan olarak da bilinir. Bu  iyileşmeye yardımcı olur çünkü yaralara daha bol kan akar.

Sülük Tedavisi Hangi Mekanizmayla İşler ?

Tıbbi Sülük‘lerin küçük Diş sıralarıyla 3 çenesi vardır. Bir kişinin cildini dişleriyle delerler ve tükürükleri yoluyla antikoagülan salarlar.

Sülük’lerin, tedavi gören kişiden bir kerede 20 ila 45 dakika kan almasına izin verilir. Bu, Sülük başına 15 ml gibi nispeten az miktarda kan anlamına gelir.

Tıbbi Sülük’ler çoğunlukla Macaristan veya İsveç’ten gelir.

Sülük tedavisinin kullanılabileceği çeşitli durumlar ;

Diyabet nedeniyle uzuv amputasyonu riski olanlar

Kalp rahatsızlığı tanısı konanlar ve

Yumuşak dokularının bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmış kozmetik cerrahi geçirenler Sülük’lerden fayda sağlayabilir.

Terapi, aynı zamanda kan pıhtıları ve Varis için önerilir.

Anemi yani Kansızlığı olanlar, Kan Pıhtılaşma bozuklukları veya zarar görmüş damarları olan insanlar Sülük tedavisinden kaçınmalıdır.

18 yaşın altındaki Çocuklar ve Hamile olan kadınların da Sülük’ten kaçınmaları gerekir.

Kalp Hastalığı ve Sülük

Kalp rahatsızlığı olan insanlarda, Doktor gözetiminde inflamasyon ve kan akışını düzeltme potansiyeli nedeniyle Sülük tedavisi uygulanabilir.

Geçtiğimiz birkaç yılda, Sülük tedavisi vasküler hastalık ve rahatsızlıkları olan insanlar için kabul edilebilir bir alternatif terapi haline gelmiştir.

Kanser ve Sülük

Sülük tükürüğünde bulunan Platelet (Trombosit) inhibitörleri ve özel enzimler nedeniyle Sülük tedavisi kullanan Kanser tedavileri araştırılmaktadır.

Bazı Kan Kanseri olan insanlara Sülük tedavisi uygulanması önerilmemekle birlikte, Akciğer Kanseri’nin etkilerini yavaşlattığı gösterilen çalışmalar vardır.

Hayvan testleri, doğrudan Sülük tükürüğünü Farelere enjekte etmenin Kanser hücrelerinin kolonizasyonunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Diyabet ve Sülük

Diyabet damar hastalıklarına yol açabilir. Kan akışı ciddi bir şekilde kısıtlandığında, etkilenen doku ölebilir.

Bu Diyabet’li kişiler arasında Amputasyon‘un önde gelen nedenidir.

Bu işlemi durdurmanın en etkili yolu kan pıhtısı riski olmadan etkilenmiş dokulara dolaşımı arttırmaktır. Araştırmalar, Sülük tedavisinin etkili bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

Sülük tükürüğündeki Hirudin maddesi kanı inceltir ve pıhtılaşmasını engeller. Diyabet’li insanlar daha kalın kana sahip oldukları için, Hirudin kanı incelterek Kalp ve Kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı hafifletir.

Sülük Tükürüğünün sentetik biçimleri artık üretilmeye başlanmıştır, ancak araştırmacılar bir seansta 4 Sülük gibi  az sayıda kullanımın bile Amputasyon riskini azalttığını keşfetmiştir.

Kozmetik Açıdan Sülük Tedavisi

Sülük, yüz rekonstrüktif ameliyatından sonra yumuşak dokuyu korumak ve iyileşmeyi teşvik etmek için popüler hale gelmiştir.

Hem eski hem de yeni vaka incelemeleri, Sülük tedavisinin Burun, Alın, Meme, Yanak ve Parmak gibi organların rekonstrüksiyonlarında olumlu sonuçlanma şansını artırdığını göstermiştir.

Sülük tedavisinin kan dolaşımına sağladığı faydalar, bazı kişilerin Kellik ve Saç dökülmesini tedavi etmek için Sülük tedavisi kullanmalarına neden olmuştur.

Fakat bu tedaviyi önermiyoruz, hem riskli hem de hoş olmayan bir tedavidir.

Sülük Tedavisinin Yan Etkileri Var mı, Kimlere Sülük Tedavisi Yapılmaz ?

Sülük tedavisi kolaydır ve diğer tedavilere göre yan etki riski daha düşüktür. Bununla birlikte, bazı riskleri vardır;

Bakteriyel Enfeksiyon riski vardır, bu nedenle Tıbbi satılan Steril Sülük harici Sülüklerden kaçınmaya özen gösterin.

Otoimmün Hastalığı olan ve çevresel faktörler yüzünden Bağışıklık sistemi baskılanmış insanlar Sülük tedavisinden kaçınmalıdır.

Bazen Sülük tedavisinde veya sonrasında Sülük salyasına Allerji oluşabilir. Bu gibi komplikasyonlarda Doktora başvurun ve artık bu tedavi yöntemini kullanmayın.

Aeromonas Hydrophila, Sülükler ile yaşayabilen bir Bakteri’dir. Sülük’ten sonra enfeksiyon‘a neden olabilir. Tıbbi Sülük tedavisinde Antibiyotik profilaksisi önerilebilir.

Nadir olmakla birlikte Sülük ısırması da Ölüm’e neden olabilir.

Sülükten sonra uzun süre kanama ciddi şekilde tedavi edilmelidir. Bazı kanamalar, büyük miktarlarda kan kaybından dolayı Transfüzyon’a ihtiyaç duyabilir.

Sülük’ten sonra uzun kanamayı tedavi etmek için birkaç yöntem vardır. Yaranın üzerinde steril gazlı bezle yapılan basınç en basit yöntemdir. Sürekli veya durmayan kanamalar durumunda Doktor2a başvurulmalıdır.

Kan sulandırıcı ilaç alanlara (Aspirin, Kumadin)

Pıhtılaşma bozukluğu olanlara (Hemofili )

Kansızlığı olanlara

Beyin Kanaması geçirenlere

Tansiyonu düşük olanlara

Kan Kanseri olanlara

Mide kanaması olanlara

Bağırsak kanaması riski olanlara

Hamilelere

Şok halindeki insanlara

Adet dönemindeki bayanlara

Kemoterapi görenlere

Hipertansiyon hastalarına Sülük tedavisi yapılmaz.

Varis ve Örümcek Damarlarını Hangi Doktorlar Tedavi Eder ?

Cerrahi tedaviyi sağlayan Doktorlar Genel ve Damar Cerrahları‘dır.

Skleroterapi ve Lazer tedavisi genellikle Dermatologlar tarafından gerçekleştirilir, ancak Plastik Cerrahlar da skleroterapi tedavisi uygularlar.

Varisim Var Kime Gideyim ?

Önce bir Göğüs Kalp Damar Cerrahı‘na gidin.

Varis Nasıl Önlenebilir ?

İşte asıl mesele bu. Bir kez varis olundumu hem tedavisi zordur hem de tekrarlama riski yüksektir.

Onun için ne yapacağız korunmak için ;

Periyodik olarak Bacaklarımızı yükselteceğiz, yatarken altına yastık koyup bir müddet dinlendirmek iyidir.

Uzun süre Ayakta durmayacağız.

Düzenli Egzersiz ve Kilo kontrolü yapacağız.

Damarlarınızı güçlendirmek için bol bol C vitamini ile K vitamini alacağız. Portakal, Mandalina, Biber, Maydanoz, Ispanak, Salakatık, Marul, Turp gibi gıdalar bu vitaminleri bol içerirler.

 

 

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !