Varis Neden Oluşur ? & Variste Köpük, İğne, Sülük ve İlaç Tedavisi & Variste Bitkisel Tedavi

             Uz.Dr.Kemal ASLAN

Varis toplumda çok sık görülen bir hastalık ve önlem alınmazsa her ne kadar kötü huylu bir hastalık olmasa da gerek estetik olarak gerekse işlevsel olarak oldukça rahatsız edici hale gelen bir ven yani toplardamar hastalığıdır.

Varis tedavisinde sadece şimdi değil yüzyıllardır birçok geleneksel tedaviler uygulanagelmiştir. Sülük tedavileri, çeşitli bitkisel tedaviler eskiden beri kullanılırken,modern tedaviler olarak köpük tedavisi, skleroterapi, lazer, ameliyatlar, çeşitli ilaçlar sayılabilir.

Bu yazıda kısaca “varis nedir ?” sorusuna yanıt aradıktan sonra (bilgi önemlidir, bilmeden her şey yarım ve eksik kalır unutmayın) varis tedavisinde uygulanan yöntemlere ve şu meşhur sülüklere bir bakalım.

Önce biraz damarlarla ilgili kısa bilgiler vereyim.

Venalar (Toplardamarlar) vücuttaki tüm organlardan kalbe doğru  dönen kan damarlarıdır. Farklı organlar, fonksiyonlarını yerine getirmek için kandaki oksijeni kullandıklarında, kullanılan atık ürünleri (örneğin karbondioksit) bu damarlara verirler.

Damardaki kan daha sonra kalbe taşınır ve atık karbondioksitin serbest bırakıldığı akciğerlere geri döndürülür. Burada oksijen kana verilir ve arterler (atardamarlar) vasıtasıyla vücudun geri kalanına geri götürülür.

Toplardamarlar, kullanılmayan kan için bir depo görevi görürler. Vücut dinlenirken, vücuttaki mevcut kanın yalnızca bir kısmı dolaşır. Kanın geri kalan kısmı damarlarda depo olarak durur.

Variköz damarlar ve örümcek damarları nedir ?

Kanlar düzgün şekilde dolaştırılmadığında damarlar kan havuzlarıyla şişebilir. Varisli damarlar olarak adlandırılan bu görünür ve şişen damarlar bacaklarda ve uyluklarda daha yaygındır, ancak vücudun herhangi bir yerinde gelişebilir.

Büyük varisler gözle görülebilir, palpe edilebilir (dokunduğunda hissedilebilir), uzun ve dilatedir (çapı 4 milimetreden fazla).

Küçük “örümcek damarları” da cildin yüzeyinde görülebilir. Bunlar kısa, ince çizgiler, “yıldız patlaması” kümeleri veya örümcek benzeri bir labirente benzeyebilir.

Bunlar genellikle palpabl değildir yani elle hissedilmez. Örümcek damarları uyluk, ayak bilekleri ve ayaklarda en yaygındır. Yüz üzerinde de görünebilirler. Örümcek damarlarının tıbbi terimi telenjektazi’dir.

Varis ve örümcek damarları kimde olur ?

Variköz ve örümcek damarı herhangi bir yaştaki erkeklerde veya kadınlarda ortaya çıkabilir, ancak çoğu zaman doğum yapan bayanlarda ve yaşlılarda görülür.

Variköz damarlar çok yaygındır. Tahminlere göre, tüm toplumun yaklaşık % 10-15’inde varis veya örümcek damarı sorunu mevcuttur.

Diğer risk faktörleri şunlardır :

Sedanter yani hareketsiz bir yaşam tarzı
Kilo alma
Uzun süreli ayakta durma ve
Gebelik.

Varis ve örümcek damarlarının sebebi nedir ?

Varikoz ve örümcek damarlarının sebepleri tam olarak anlaşılamamıştır.

Bazı durumlarda, damarların içindeki kapakların yokluğu veya zayıflığı zayıf venöz dolaşıma (damarlardan kalbe doğru kan akışı) neden olabilir ve varislere yol açabilir.

Damarların içerisindeki valfler, toplardamarların içindeki kanın geriye doğru kaçmamasını sağlamak için normal olarak hareket eder. Çoğunlukla delici damarlar ve bazı derin damarlarda bulunurlar.

Diğer durumlarda, damar duvarlarındaki zayıflıklar kan göllenmesine neden olabilir. Kan damarlarının duvarları normalden daha zayıf olabilir, böylece damarlarda kan hacminde artış, varise neden olur.

Daha az sıklıkla varis nedenleri ise şu hastalıklardır ;

Flebit (damarların iltihabı).
Damarlarda kan pıhtısı veya damar tıkanıklığı.
Damarların doğumsal anomalileri.

Venöz hastalık (damar hastalıkları) genellikle ilerleyici olup, tamamen önlenemeyebilir. Bununla birlikte, bazı durumlarda, destek çorabı giymek, kilo vermek ve düzenli egzersiz yapmak yararlı olabilir.

Varis belirtileri nelerdir ?

Variköz damarları olan birçok kişide fiziksel belirtiler görülmez. Bununla birlikte, varisli damarlarının kozmetik görünümü hakkında endişeler olabilir.

Variköz damarların belirtileri şunlardır :

Ağrı
Kramp
Kaşıntı
Şişme ve
Yorgunluk.

Daha az görülen ama daha şiddetli belirtiler ise kanama, tromboflebit (variköz ven içinde kan pıhtısı oluşumu), cilt ülseri, sızıntılı bir dermatit veya staz dermatiti’dir.

Uzun süren venöz hastalıkta cilt fibrotik ve yaralı hale gelebilir, ters “kum saati” görünümü oluşabilir. Variköz venlerin bu komplikasyonları derhal bir doktor tarafından değerlendirilmelidir.

Varis nasıl teşhis edilir ?

Varikoz damarlarının değerlendirilmesi, bir doktor tarafından genel bir fizik muayene ile olur.  Yaklaşık 5-10 dakika kadar ayakta durmak, damarları daha görünür hale getirebilir ve bu, variköz damarların boyutunu değerlendirmede doktora yardımcı olabilir.

Variköz damarları değerlendirmek için ultrason kullanılabilir mi ?

Duplex ultrasonografi, venöz sistemin değerlendirilmesinde çok yararlıdır. Ultrason, arızalı damarların varlığının tanımlanmasında ve müdahale gerektiren damarların saptanmasında yardımcı olabilir.

Doppler ultrason (kan akışını algılayabilen ve ölçebilen bir cihaz) ayrıca delici ve derin damarlarda valflerin yeterliliği ve akışı gibi ek bilgiler sağlayabilir. Bu bilgi, cerrahi veya diğer prosedürler göz önüne alındığında özellikle gereklidir.

Varis için hangi tedaviler mevcuttur ?

Variköz damarlara yönelik birçok farklı tedavi mevcuttur. Bu tedaviler, varikoz damarlarının büyüklüğüne ve yerine, semptomların varlığına ve eşlik eden cilt değişikliklerinde (örneğin, şişme, dermatit veya ülserasyon) farklılık gösterir.

Bununla beraber variköz damarların her zaman tedaviye ihtiyacı yoktur. Variköz damarlar rahatsızlığa neden olmazsa, tedaviye ihtiyacınız olmayabilir.

Varikoz damarlarının tedavisi aşağıdaki durumlar varsa gereklidir ;

Varikoz damarlarınız acıya veya rahatsızlığa neden oluyorsa,
Bacak ülseri, şişme ya da deride renk değişikliği gibi komplikasyonlar oluşmuşsa.

Tedaviye ihtiyaç duyulursa, doktorunuz şiddetine bağlı olarak önce bir 6 ay kadar önleyici tedaviler önerebilir.

Bunlar ;

Sıkıştırma çorapları yani varis çorapları kullanma
Düzenli olarak egzersiz yapmak
Uzun süre ayakta kalmamak
Dinlenirken etkilenen alanı yükseltmek

Variköz damarların çeşitli tedavileri aşağıda özetlenmiştir. Variköz damarların tedavilerinin avantaj ve dezavantajlarının bir özetini de sunuyorum, okuyarak tedavi seçeneklerini karşılaştırabilirsiniz.

Sıkıştırılmış çoraplar (Varis çorapları)

Sıkıştırma çorapları herkes için uygun değildir. Bunlar sizin için tavsiye edilmeden önce, kan dolaşımınızı kontrol etmek için özel bir teste (Doppler US) ihtiyaç olacaktır.

Sıkıştırma çorapları, dolaşımı iyileştirmek için bacaklarınızı sıkıca sıkacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Bu, kanın kalbe doğru yukarı doğru akmasını kolaylaştırır.

Varikoz damarların neden olduğu bacaklardaki ağrı, rahatsızlık ve şişkinliği hafifletmeye yardımcı olabilirler. Bununla birlikte, çorapların varikoz damarlarının daha da kötüleşmesini önlemeye yardımcı olup olmadığı veya yeni varislerin ortaya çıkmasını önleyip önlemediği bilinmiyor.

Basınçlı çorapların variköz venler için uzun vadeli bir tedavi olarak kullanılması yalnızca diğer tüm tedavilerin hastaya uygun olmadığı durumlarda öneriliyor.

Sıkıştırma çorapları çeşitli boyut ve basınç seçenekleri ile satılır. Variköz damarları olan çoğu kişiye sınıf 1 (hafif sıkıştırma) veya sınıf 2 (orta sıkıştırma) çorap reçetesi verilir.

‘Derin ven yetersizliğine’ sahipseniz (bacaklardaki derin damardaki tıkanıklıklar veya sorunlar) ömrünüzün geri kalanında kompresyon çorapları giymeniz gerekebilir.

Varis çorapları nasıl giyilir ?

Genellikle sabah kalktığınızda  çoraplarınızı giymeniz ve yatarken çıkarmanız gerekir.

Bacakların her bir yerine doğru sıkıştırma seviyesinin uygulanması için onları yukarıya çekin. Çorapların aşağı kaçmasına izin vermeyin, aksi takdirde bacağınızın etrafındaki sıkı bir bantla cildinize zarar verebilir.

Çoraplarınızdan rahatsız oluyorsanız  ya da uymuyorsa doktorunuzla konuşun. Size tam uyacak olan çoraplar elde edin.

 

 

Özelleştirilmiş sıkıştırma çorapları önerilirse, bacaklarınızın doğru boyutta olduklarından emin olmak için çeşitli yerlerde ölçülmesi gerekir. Bacaklarınız sık sık şişiyorsa, şişme olasılığının az olduğu sabahları ölçülmelidir.

Sıkıştırılmış çoraplar bacaklarınızdaki cildin kurumasına neden oluyorsa, cildi nemli tutmak için yatmadan önce bir nemlendirici krem ​​(yumuşatıcı) uygulamayı deneyin.

Ayrıca, bacaklardaki boğaz izlerinin yanı sıra kabarcıkları ve renk değişikliğine dikkat etmeniz gerekir.

Çorapların bakımı

Sıkıştırma çorapları genellikle 3 ile 6 ayda bir değiştirilmelidir. Çoraplarınız hasar görürse, doktorunuzla konuşun çünkü bunlar artık etkili olmayabilir.

Sıkıştırma çorapları ılık suda elle yıkanmalı ve direkt ısıdan korunarak kurutulmalıdır.

Varis damarlarınızın daha fazla tedaviye ihtiyacı varsa veya komplikasyonlara neden oluyorsa, tedavi şekli genel sağlık durumunuza, damarlarınızın büyüklüğüne, konumuna ve ciddiyetine bağlı olacaktır.

Göğüs kalp damar uzmanı (damarlarda uzmanlaşmış doktordur) sizin için en uygun tedavi şekli konusunda size bilgi verecektir.

Endodermal ablasyon

Sunulan ilk tedavilerden biri genellikle endotermal ablasyon olacaktır. Bu, yüksek frekanslı radyo dalgaları (radyofrekans ablasyon) veya lazerlerle (endovenöz lazer tedavisi) etkilenen damarları tıkamak için enerji kullanmayı içerir.

Radyofrekans ablasyon lokal anestezi (uyanıksınız) veya genel anestezi (uykuda) altında yapılabilir. Prosedür, iğnelenme veya hafif uyuşma gibi kısa süreli yan etkilere neden olabilir.

Radyofrekans ablasyon yaptıktan sonra bir yıla kadar sıkıştırma çorapları giymeniz gerekebilir.

Endovenöz lazer tedavisi

Radyofrekans ablasyonda olduğu gibi, endovenöz lazer tedavisi, damarınıza bir kateter yerleştirilmesini ve doğru pozisyona yönlendirilmesi için bir ultrason taramasını içerir. Kateterden küçük bir lazer geçirilir ve varikoz damarının üst kısmına yerleştirilir.

Lazer, damarı ısıtan ve kapatan kısa süreli enerji patlaması sağlar.

Endovenöz lazer tedavisi, lokal veya genel anestezi altında yapılır. Prosedürden sonra bacaklarınızda biraz gerginlik hissedebilirsiniz ve etkilenen bölgeler morarabilir.

Sinir yaralanması da mümkündür, ancak genellikle geçicidir.

Ultrason eşliğinde köpük skleroterapisi

Endotermal ablasyon tedavisi sizin için uygun değilse, genellikle skleroterapi adı verilen bir tedavi önerilir. Halk arasında köpük tedavisi de denir.

Bu tedavi, damarlarınıza özel köpük enjekte etmeyi içerir. Köpük, onları kapatır. Daha önce derin ven trombozu geçirenlerde bu tedavi uygun olmayabilir.

Enjeksiyon, ultrason kullanarak damara yönlendirilir. Aynı seansta birden fazla damarı tedavi etmek mümkündür. Köpük skleroterapisi genellikle, tedavi edilen bölgeyi uyuşturmak için  lokal anestezi altında yapılır.

Skleroterapiden sonra, variköz damarlar birkaç hafta sonra kaybolmaya başlamalıdır; çünkü daha güçlü damarlar, artık kanla doldurulmamış hasar görmüş venlerin rolünü üstlenmektedir.

Damar kaybolmadan önce birden fazla tedaviye ihtiyacınız olabilir ve damarın tekrar görünme ihtimali vardır.

Skleroterapinin etkili olduğu ispatlanmıştır, ancak uzun vadede köpük skleroterapisinin ne kadar etkili olduğu bilinmemektedir.

Ortalama olarak, tedavinin 100 vakanın 84’ünde etkili olduğunu bulmuştur.

Skleroterapi ayrıca aşağıdaki yan etkilere neden olabilir ;

Diğer bacaklarda kan pıhtıları
Baş ağrısı
Bel ağrısı
Cilt renginde değişiklikler
Bayılma
Geçici görme sorunları

Nadiren de olsa, skleroterapinin inme veya geçici iskemik ataklar gibi ciddi potansiyel komplikasyonları olduğu bilinmektedir.

Skleroterapi sonrası hemen yürüyebilir ve işinize geri dönebilirsiniz. Bir hafta kadar sıkıştırma çorapları veya bandaj giymeniz gerekecektir.

Cerrahi yani Ameliyat

Endotermal ablasyon tedavileri ve skleroterapi sizin için uygun değilse, etkilenen damarları çıkarmak için ligasyon ve sıyırma denilen cerrahi bir prosedür uygulanır.

Variköz damar cerrahisi genel anestezi altında yapılır, bu işlem sırasında baygın kalmanız demektir.

Genellikle aynı gün eve gidebilirsiniz, ancak özellikle her iki bacağınızdan ameliyat olmanız durumunda hastanede bir gece kalabilirsiniz.

Ligasyon ve sıyırma

Etkilenen bacaktaki damarı  çıkarmayı içeren bir teknikdir.

Damarın altından ince, esnek bir tel geçirilir ve daha sonra dikkatli bir şekilde çekilir ve bacağındaki alt kesimden çıkarılır.

Ligasyon ve sıyırma ağrıya, çürük ve kanamaya neden olabilir. Daha ciddi komplikasyonlar nadirdir, ancak sinir hasarı veya derin ven trombozu görülebilir.

İşlemden sonra, genel sağlık durumunuza ve yaptığınız işin türüne bağlı olmakla birlikte, işe dönmeden önce iyileşmek için üç hafta gerekebilir.

Ameliyattan sonra bir hafta kadar varis çorabı giymeniz gerekebilir.

Flebektomi

Nispeten yeni bir tedavidir ve etkililiği ve güvenliği konusunda bazı belirsizlikler bulunmaktadır.

Bacağınızda bir veya iki küçük insizyon yapılır. Cerrahınız cildinizin altına endoskopik transilluminatör adı verilen özel bir ışık koyarak hangi damarların çıkarılacağını görebilir. Etkilenen damarlar bir emme cihazı kullanarak çıkarılmadan önce kesilir.

Genel veya lokal anestezi altında yapılabilir. Daha sonra morarma veya kanama yaşayabilirsiniz.

Şimdi gelelim sülüklere;

Varisde Sülük Tedavisi

Tıbbi sülük (Hirudo medicinalis), binlerce yıldır birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Türkiye’de en sık alt ekstremite venöz hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

Eski Mısırdan beri, sülükler tıpta sinir sistemi anormallikleri, diş sorunları, cilt hastalıkları ve enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Bugün, çoğunlukla plastik cerrahi ve diğer mikro cerrahide kullanılırlar. Bunun nedeni, sülüklerin pıhtılaşmayı önlemek için çalışan peptit ve proteinleri salgılamalarıdır. Bu salgılar, antikoagülan olarak da bilinir. Bu  iyileşmeye yardımcı olur çünkü yaralara daha bol kan akar.

Sülük tedavisi hangi mekanizmayla işler ?

Tıbbi sülüklerin küçük diş sıralarıyla üç çenesi vardır. Bir kişinin cildini dişleriyle delerler ve tükürükleri yoluyla antikoagülanlar salarlar.

Sülüklerin, tedavi gören kişiden bir kerede 20 ila 45 dakika kan almasına izin verilir. Bu, sülük başına 15 ml gibi nispeten az miktarda kan anlamına gelir.

Tıbbi sülükler çoğunlukla Macaristan veya İsveç’ten gelirler.

Sülük tedavisinin kullanılabileceği çeşitli durumlar vardır. Diyabetin yan etkisi nedeniyle uzuv amputasyonu riski olanlar, kalp rahatsızlığı tanısı konanlar ve yumuşak dokularının bir kısmını kaybetme riskiyle karşı karşıya kalmış kozmetik cerrahi geçirenler sülüklerden fayda sağlayabilir.

Terapi, aynı zamanda kan pıhtıları ve varisler için önerilir.

Anemi yani kansızlığı olanlar, kan pıhtılaşma bozuklukları veya zarar görmüş damarları olan insanlar sülük tedavisinden kaçınmalıdır.

18 yaşın altındaki çocuklar ve hamile olan kadınların da sülükten kaçınmaları gerekir.

Sülük tedavisinde tıbbi uygulamalar

Canlı sülükler hedef bölgeye kendilerini tutarlar ve kan çekerler. Kanları incelten ve pıhtılaşmayı önleyen proteinleri ve peptidleri serbest bırakırlar. Bu dolaşımı arttırır ve doku ölümünü önler.

Sülükler, genellikle yara izi bırakmadan iyileşen küçük Y-biçimli yaraların kalmasına neden olur.

Sülükler, kan dolaşımını arttırmada ve kan pıhtını kesmede etkilidir. Dolaşım bozuklukları ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde kullanılabilmesi sürpriz olmamalıdır.

Sülük tükürüğünden türetilmiş kimyasallar, aşağıdaki hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlara dönüştürülmüştür:

Hipertansiyon
Varis
Hemoroid
Cilt problemleri
Artrit

Klinik araştırmalar, sülük tedavisinin sık bir eklem hastalığı olan osteoartrit için uygun bir tedavi olduğunu düşündürmektedir.  Sülük tükürüğündeki anti-inflamatuar ve anestetik özellikler, etkilenen eklem yerinde ağrı ve hassaslığı azaltır.

Kalp hastalığı ve sülük

Kalp rahatsızlığı olan insanlarda, doktor gözetiminde inflamasyon ve kan akışını düzeltme potansiyeli nedeniyle sülük tedavisi uygulanabilir.

Geçtiğimiz birkaç yılda, sülük tedavisi vasküler hastalık ve rahatsızlıkları olan insanlar için kabul edilebilir bir alternatif terapi haline gelmiştir.

Kanser ve sülük

Sülük tükürüğünde bulunan platelet yani trombosit inhibitörleri ve özel enzimler nedeniyle sülük tedavisi kullanan kanser tedavileri araştırılmaktadır.

Bazı kan kanseri olan insanlara sülük tedavisi uygulanması önerilmemekle birlikte, akciğer kanserinin etkilerini yavaşlattığı gösterilen çalışmalar vardır.

Hayvan testleri, doğrudan sülük tükürüğünü farelere enjekte etmenin kanser hücrelerinin kolonizasyonunu önlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

Diyabet ve sülük

Şeker hastalığının ilerlemesi çok sayıda soruna neden olabilir.

Diyabet kanın ayak parmaklarına, parmaklara, ellere ve ayaklara ulaşmasını sınırlayan veya engelleyen damar hastalıklarına yol açabilir. Kan akışı ciddi bir şekilde kısıtlandığında, etkilenen doku ölebilir.

Bu diyabetli kişiler arasında amputasyonun önde gelen nedenidir.

“Diyabet” için buraya tıklayın.

Bu işlemi durdurmanın en etkili yolu kan pıhtısı riski olmadan etkilenmiş dokulara dolaşımı arttırmaktır. Araştırmalar, sülük tedavisinin etkili bir rol oynayabileceğini göstermiştir.

Sülük tükürükteki Hirudin maddesi kanı inceltir ve pıhtılaşmasını engeller. Diyabetli insanlar daha kalın kana sahip oldukları için, Hirudin kanı incelterek kalp ve kardiyovasküler sistem üzerindeki baskıyı hafifletir.

Sülük tükürüğünün sentetik biçimleri artık üretilmeye başlanmıştır, ancak araştırmacılar bir seansta dört sülük gibi  az sayıda kullanımın bile amputasyon riskini azalttığını keşfetmiştir.

Kozmetik açıdan sülük tedavisi

Sülükler, yüz rekonstrüktif ameliyatından sonra yumuşak dokuyu korumak ve iyileşmeyi teşvik etmek için popüler hale gelmiştir.

Hem eski hem de yeni vaka incelemeleri, sülük tedavisinin burun, alın, meme, yanak ve parmak gibi organların rekonstrüksiyonlarında olumlu sonuçlanma şansını artırdığını göstermiştir.

Sülük tedavisinin bu ameliyatlar sırasında ve sonrasında kan pıhtılaşması üzerindeki etkisi ile vücudun daha doğal ve tam iyileşmesine yardımcı olduğu saptanmıştır.

Sülük tedavisinin kan dolaşımına sağladığı faydalar, bazı kişilerin kellik ve saç dökülmesini tedavi etmek için sülük tedavisi kullanmalarına neden olmuştur.

Fakat bu tedaviyi ben önermiyorum, hem riskli hem de hoş olmayan bir tedavi.

“Saç dökülmesi neden olur ?” makalemi buradan okuyabilirsiniz.

Sülük tedavisnin yan etkileri var mı ? Kimlere sülük tedavisi yapılmaz ?

Sülük tedavisi kolaydır ve diğer tedavilere göre yan etki riski daha düşüktür. Bununla birlikte, bazı riskleri var.

Bakteriyel enfeksiyon riski vardır, bazen de ilaca dirençli bakteriler söz konusudur, bu nedenle tıbbi satılan steril sülük harici sülüklerden kaçınmaya özen gösterin.

Otoimmün hastalığı olan ve çevresel faktörler yüzünden bağışıklık sistemi baskılanmış insanlar sülük tedavisinden kaçınmalıdır.

Bazen sülük tedavisinde veya sonrasında sülük salyasına alerji oluşabilir. Bu gibi komplikasyonlarda doktora başvurun ve artık bu tedavi yöntemini kullanmayın.

Aeromonas hydrophila, simbiyotik olarak sülükler ile yaşayabilen bir bakteridir. Sülükten sonra enfeksiyona neden olabilir. Tıbbi sülük tedavisinde antibiyotik profilaksisi önerilebilir.

Nadir olmakla birlikte sülük ısırması da ölüme neden olabilir.

Sülükten sonra uzun süre kanama ciddi şekilde tedavi edilmelidir. Bazı kanamalar, büyük miktarlarda kan kaybından dolayı transfüzyona ihtiyaç duyabilir.

Sülükten sonra uzun kanamayı tedavi etmek için birkaç yöntem vardır. Yaranın üzerinde steril gazlı bezle yapılan basınç en basit yöntemdir. Sürekli veya durmayan kanamalar durumunda doktora başvurulmalıdır.

Kan sulandırıcı ilaç alanlara (aspirin, kumadin vs)
Pıhtılaşma bozukluğu hastalıkları olanlara (Hemofili gibi)
Kansızlığı olanlara
Beyin kanaması geçirenlere
Tansiyonu düşük olanlara
Kan kanseri olanlara (Lösemi)
Mide kanaması olanlara
Bağırsak kanaması riski olanlara
Hamilelere
Şok halindeki insanlara
Adet dönemindeki bayanlara
Kemoterapi görenlere
Hipertansiyon hastalarına sülük tedavisi yapılmaz.

Varis ve örümcek damarlarını hangi doktorlar tedavi eder ?

Cerrahi tedaviyi sağlayan doktorlar genel ve damar cerrahlarıdır. Skleroterapi ve lazer tedavisi genellikle dermatologlar tarafından gerçekleştirilir, ancak bazı genel, vasküler ve plastik cerrahlar da skleroterapi tedavisi uygularlar.

Çok sık sorulan sorudur, varisim var kime gideyim ?

Önce bir göğüs kalp damar cerrahına gidin.

Varis nasıl önlenebilir ?

İşte asıl mesele bu. Bir kez varis olundumu hem tedavisi zordur hem de tekrarlama riski yüksektir. Onun için ne yapacağız korunmak için ;

Periyodik olarak bacaklarımızı yükselteceğiz, yatarken altına yastık koyup bir müddet dinlendirmek iyidir.

Uzun süre ayakta durmayacağız.

Düzenli egzersiz ve kilo kontrolü yapacağız. Tabi günümüzde demesi kolay, kilo vermek zor ama uğraşacağız.

“Neden Kilo Veremiyorum” adlı yazımı buradan okuyabilirsiniz.

Damarlarınızı güçlendirmek için bol bol diyetle C vitamini ile K vitamini almalısınız.

“Vitamin C ne işe yarar” için buraya tıklayın.

“Vitamin K ne işe yarar” için ise buraya tıklayın.

Ailede de varis sorunu varsa veya varis daha başlangıç aşamasında ise damarları güçlendiren ve variste çeşitli faydaları olan destekler alabilirsiniz.

Amerika ve avrupada oldukça yaygın kullanılıyor bu tür destekler, önemli olan kaliteli ve marka bir ürün kullanmak.

Aşağıda amazon.com’da seçtiğim at kestaneli bir varis destek ürünü var. Alıp kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

Üstte saydığım önlemlerle varis gelişmesini ciddi oranda önleyebilir veya varsa ilerlemesini yavaşlatabilirsiniz. Sorun ilerlemişse doktora başvurun.

“Basur (Hemoroid) ve Bitkisel Tedavisi Var mı ?” makalesi için buraya tıklayın.

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Fındık Kan Yağlarını Düşürür mü ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: