Vitamin E (Alfa Tokoferol) Testi & E Vitamini Nelerde Var, Eksikliğinde Ne Olur ?

Vitamin E (Alfa Tokoferol) testi fazla istenen testlerden değildir.

Başlıca olarak motor ve sensöriel nöropatili kişilerin değerlendirilmesi, oksijenasyon gerektiren prematüre bebeklerin vitamin E durumlarını izlemek ve bağırsaklardan lipid emilim bozukluğu olan kişilerin değerlendirilmesi için istenebilir.

Vitamin E, biyomembranların, vasküler sistemin ve sinir sisteminin sağlıklı olması için gereklidir ve A vitamini için antioksidan koruma sağlar.

12 ila 14 saatlik açlık sonrası plazma veya serumdaki E vitamini seviyesi, bireyin rezerv durumunu yansıtır. E vitamininin spesifik fonksiyonu tam anlaşılamamıştır.

Tokoferoller (E vitamini ve ilgili yağda çözünen bileşikler) tüm hücrelerin biyomembranlarındaki doymamış lipidlerin bütünlüğünü koruyan antioksidanlar ve serbest radikal temizleyiciler olarak işlev görürler ve retinolü oksidatif yıkımdan korurlar.

Vitamin E’nin endotel hücrelerinde prostasiklin oluşumunu desteklediği ve trombositlerde tromboksanlar oluşumunu inhibe ettiği bilinmektedir ve böylece trombositlerin endotel yüzeyi üzerindeki toplanmasını asgariye indirir.

Trombosit agregasyonu üzerindeki bu etkiler koroner ateroskleroz ve tromboz riskleri ile ilişkili olarak önem arz edebilir.

Çocuklarda E vitamini eksikliği reversible motor ve duyu nöropatilerine neden olur; Bu sorun ayrıca yetişkinlerde de olabilir.

Oksijen açısından zengin bir atmosfere ihtiyaç duyan prematüre bebekler, bronkopulmoner displazi ve retrolental fibroplazi için artmış risk altındadır;

E vitamini takviyesinin, bu problemlerin ciddiyetini azalttığı ve hatta önleyebileceği gösterilmiştir.

E vitamini eksiği zayıf beslenme veya bağırsak malorbsiyonundan kaynaklanabilir. Risk altındaki kişiler, özellikle de çocuklar, bağırsak hastalığı, pankreas hastalığı, kronik kolestaz, çölyak hastalığı, kistik fibroz ve bağırsak lenfanjektazisi olanlardır.

E vitamininin emilim yetersizliğine neden olabilen infantil kolanjiyopatiler arasında intrahepatik ve ekstrahepatik biliyer atrezi, intrahepatik safra yollarının yetersizliği, arteriyohepatik displazi ve kızamıkçıkla ilişkili embriyopati yer alır.

Ek olarak, E vitamininin düşük kan seviyeleri, muhtemelen etkilenen kişilerin bağırsak emici hücrelerinde çok düşük yoğunluklu lipoproteinler ve şilomikronları oluşturma kabiliyetinin eksikliği sonucunda abetalipoproteinemi ile ilişkili olabilir.

E vitamini toksisitesi net bir şekilde tespit edilmemiştir. Uzun süre yüksek dozda alınması ile tromboflebit oluşabilirse de tam olarak ispatlanamamıştır.

Numune :

Heparinli veya EDTA’lı tüp. Hemen plazma ayrılıp buzdolabına konur.

12 saatlik açlık gerekir ve son 2 gün alkol alınmamış olmalıdır.

Referans Değerleri :

0-17 yaş: 3.8-18.4 mg/L

> 18 yaş: 5.5-17.0 mg/L

Önemli eksiklik: <3.0 mg/L

Anlamlı fazlalık: > 40 mg/L

Destek ihtiyacını belirten değerler:

Yenidoğanlar: <2.0 mg/L

Çocuk : <3,0 mg/L

 

Bunları da Merak Edebilirsiniz;

“Ceviz Saç Dökülmesinde Faydalı mı ?”

“Fındık Kan Yağlarını Düşürür mü ?”

“Mantar Zehirlenmesi Neden Öldürür ?”

“CA 125 Testi Ne İçin İstenir ?”

“Pankreas Kanseri Nedir ?”

“Kistik Fibrozis ve Ter Testi Nedir ?”

“Karaciğer Yağlanması Neden Olur ?”

“Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir ?”

“Akciğer Kanserinde Yaşam Süresi Ne kadardır ?”

“Evde Uyuşturucu Testi Nasıl Yapılır ?”

“Sürekli Yorgunluk Neden Olur ?”

“ALT testi Ne İşe Yarar ?”

“Hacamatın Faydaları ve Zararları Nelerdir ?”

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: