Weil-Felix Testi

Weil-Felix Testi başta tifüs olmak üzere riketsiyaların sebep olduğu enfeksiyon hastalıklarının araştırılması amacıyla kullanılır.

Tifüs, fare pireleri ile insana bulaşan, riketsiya’lar tarafından meydana getirilen bir hastalıktır. Genellikle ateş, baş ağrısı ve generalize döküntü ile kendini gösterir. Yaşlılarda vasküler kollaps, stupor ve komaya varan merkezi sinir sistemi bulgularını da içeren daha ağır bir tablo meydana getirebilir. Genel özellikleri itibarıyla enfeksiyonun sebep olduğu tablo, sistemik vaskülit tablosudur.

Weil Felix testinin prensibi, lipopolisakkarit yapısındaki müşterek antijenlerinin varlığı sebebiyle, riketsiyalara karşı oluşan antikorların proteus antijenleri ile çapraz reaksiyon vermesine dayanır. Bu amaçla proteusa ait OX-19, OX-2 ve OX-K antijenleri kullanılabilir. Bu antijenlerden OX- 19 endemik tifüs ve fare tifüsü’ne sebep olan riketsiya suşlarına daha spesifiktir.

Riketsiyal antikorlar, enfeksiyonu takiben 5-12 gün içinde ortaya çıkar.

Leptospira, borrelia ve proteus enfeksiyonlarında da yalancı pozitif neticeler elde edilir.

Test sonucunun yorumu:

Klinik bulguların da desteklemesi durumunda, test sonucunun pozitif bulunması, riketsiyaların sebep olduğu bir enfeksiyonun bulunma olasılığını destekler. Ancak leptospira, borrelia ve proteus enfeksiyonlarının da aynı şekilde test sonucunun pozitif bulunmasına sebep olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Sensitivitesinin ve spesifitesinin düşük olması sebebiyle, bu testin tek başına kesin tanı için yeterli olmadığı bildirilmektedir.

Numune: Serum

Refereans değer: Negatif.

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: