When is The Playstation 5 Coming Out ?

What will the Sony PlayStation 5 look like and when will we see it ?

The king of video games will be the 5th version of PlayStation It’s hard to say when we will see the PS5, but it’s on its way.

Bu yılın E3’ü kadar erken olabilir. Fakat Shuhei Yoshida’nın yeni nesil konsolu duyurmasından önce değişikliklerin oldukça göz alıcı olacağı söyleniyor.

Öyleyse neden kendimizi uzunca bir süre için hazırlıyoruz ?

Şu anda konsol pazarı garip bir yerde ve PS5’in neye benzeyeceği konusunda büyük etkilere sahip.

Bunun birçoğunun, Sony’nin, donanımın işlevselliğini yeterince genişleten orta nesil bir konsol yükseltmesi olan PS4 Pro’nun duyurusu ile ilgisi var. Sony’nin çoğu oyuncu için HDR ve 4K ölçeklendirilmiş bir oyun oynayabilen, zamanın getirdiğinden daha fazla olan bir sistemi var.

Ancak, belki de daha da önemlisi, konsolun varlığı ve son zamanlarda kaydedilen başarı, PS4’e uygun bir takipin gerekli olup olmayacağı sorusunu doğurdu. Daha yinelemeli bir donanım döngüsüne doğru ilerliyoruz.

PS5’ü E3 2017’de görecek miyiz ? Asla bilemeyiz…

Sony’nin Dünya Stüdyolarının başkanı Shuhei Yoshida, PS5 hakkında sorulduğunda, PS5’in ‘ne zaman’ değil ‘eğer’ sorusu olduğunu düşündüğünü söyledi.

Fakat bu, Sony’nin konsol kol yarışındaki ana rakibi Microsoft’un bu yıl E3’te yaptığı işlere bağlı. Microsoft, Proje Akrep’ini (2017 yılının sonlarında) piyasaya sunmaya hazırlanıyor ve bu da Sony için sorun yaratabilir.

Ancak Microsoft, bir sistem başlattığında, Sony’nin derhal buna cevap geleceği anlamına gelmiyor – Sony’nin gelecekte konsollara cep telefonu stili “her yıl yükseltme” yaklaşımı yapma fikrine daha az ilgi duyduğuna inanmak için iyi nedenler var, Yoshida’nın kendisinin yorumları da dahil olmak üzere.

Bu PS5 için ne anlama geliyor ? Sony’nin beşinci konsolu meyve verecek mi ? Ne gibi farklı bir iş çıkaracak ?

Şimdilik en azından bütün cevaplar elimizde yok.

Televizyonumuz var: 4K oyun oynamaya uygun mu ?

PS4 Pro, 4K oyunlarının nasıl bir hale gelebileceğine dair alakasız bir ipucu sunuyor.

Tek piksel alan ve her birinin 4K çözünürlükte dört piksel oluşturmak için kullandığı “dama tahtası” tekniği akıllıca, ancak şimdi 4K TV satışları gündeme gelmekte, konsol teknolojisinin doğal olarak 4K çıktısını gösterebileceği bir seviyeye ilerletmesini beklemek mantıklı.

CTO ve geliştirici Rebellion’un kurucu ortağı Chris Kingsley, tahmin edilen PS5’in önünde daha da iddialı bir teknolojik çıta koydu : “Açıkçası yeni donanım, 4K TV’leri ve muhtemelen 8K TV’leri de destekleyebilmelidir!”

Doğal 4K desteği kesinlikle ve elbette, PlayStation 5’in temel bir gereksinimi olacak mı ? Eğer Sony bu problemi cesurca kırarsa, PlayStation 5’in beklenenden daha erken geleceği anlamına gelebilir.

VR efekti

Sony, kısa süre önce PlayStation VR sayesinde sanal gerçekliği kucaklayan ilk konsol üreticisi haline geldi ancak PlayStation VR’yi yakından incelediyseniz ve PS4 Pro’da nasıl çalıştığını gözlemlerseniz, PS5’in VR’yi yeni bir düzeye nasıl çekebileceği konusunda spekülasyonların başladığını da görürsünüz.

Şu anda PlayStation VR, Oculus Rift ve HTC Vive’dan daha düşük çözünürlükte çalışıyor – ancak mevcut enkarnasyon bile baz PlayStation 4’ü kendi sınırlarının ötesine itiyor. PS4 Pro’da bir PlayStation VR çalıştırmak, genel VR deneyimi bakımından oldukça kullanışlı gelişmiş çerçeve hızları getirir ancak PS4 Pro bile PlayStation VR kulaklıkla belirlenen çözünürlük kısıtlamalarını aşamaz.

“Sony, PlayStation VR’nin ikinci, çarpıcı derecede yüksek teknolojili bir yinelemesi ile pazara geri dönmek isteyecek”

Öyleyse, PlayStation VR’nin başarılı olduğunu varsayarsak (ve zaten öyle görünüyor) Sony, ikinci, önemli ölçüde daha yüksek teknolojili bir tekrarlama ile pazara geri dönmek isteyecektir: Bu, PlayStation 5 için belirgin bir satış noktası sağlayacaktır.

Ve bir PlayStation VR 2 kulaklık harici bir kara kutu olmadan satılabilirse, VR’nin ana akımına doğru ilerlemeyi hızlandıran belirgin bir ucuzluk getirecektir.

 

 

Rebellion’un Kingsley, ikinci nesil VR hakkında bir diğer önemli noktaya vurgu yapıyor “Yolları kısaltan her şey iyi bir şey olmalı” diyor.

Bununla birlikte, belki de Sony, beşinci PlayStation konsolunu serbest bırakmadan önce bundan kaçmak için biraz zekice bir teknoloji bulacak.

PS5 hangi formda olacak ?

 

Bulut hesaplamasındaki ilerlemeler sayesinde oyun akışını sağlayarak konsolları çok hantal yapan bileşenleri ortadan kaldırarak gelecekteki konsolların mevcut olanlarla kökten farklı biçimlerde olabileceği düşünülüyor. Ancak Sony’nin daha Nintendo benzeri bir yaklaşım sergileyeceğini ve PS5’i küçük bir kutuya koyacağı düşünülmüyor.

Bunun bir nedeni, Sony PS4’ün temelde bir bilgisayarın içindekileri kullanmayı taahhüt etmesi – ilk üç PlayStation varyantı, PS3’te o kadar ezoterik olan ve konsolun kaybolduğu özel bileşenler kullanıyordu. Geliştiriciler, kesinlikle PS4’ün PC yolunu aldığından büyük ölçüde rahatladılar.

“Her zaman hızlı işlemciler ve GPU’lar istiyoruz, ancak çok sayıda hızlı RAM de çok önemli – hızlı veri işlemcileri yoksa hızlı işlemciler kullanmak hiç de mantıklı değil.”

Chris Kingsley

“Geliştiriciler, en az sayıda çabayla en iyi oyunları yapmak istiyor. Yaratıcı olmaya ve işe yaramaya odaklanmak istiyoruz “diye belirtiyor Kingsley. “Dolayısıyla donanım, şu anda PC donanımına dayanan mevcut konsol donanımına dayanılarak oluşturulmalıdır. Her zaman hızlı CPU ve GPU’lar istiyoruz, ancak çok sayıda hızlı RAM de çok önemlidir – hızlı veri işlemcileri yoksa hızlı işlemcileri kullanmıyoruz”

Yukarıdakilerin hepsine ulaşılabilir, peki PS5’te hala hard disk olacak mı ?

Sony Computer Entertainment Başkanı ve CEO’su Andrew House, PS4’e sabit disk ve 8GB RAM’ı  koymaya nasıl karar verdikleriyle  ilgili  “Milyar dolarlık kararlar” aldıklarını söyledi. Bununla birlikte, herhangi bir PS4 sahibi size konsolun en çok nefret ettikleri  yönünün harici USB sabit disklerini yerleştirmek için (Xbox One türevlerinin aksine) yetersiz olmasını söyleyecektir.

Tanım gereği 4K oyunları 1080p olanlardan çok daha fazla veri içerdiğinden, yerli bir 4K PS5 gelirse bu sorun daha da kötüleşecektir. Herhangi bir PS4 sahibi, PS5 için harici USB sabit disk desteğini bekleyecekti, ancak Sony’nin (açıklanamaz biçimde) PS4 Pro’nun onlara destek vermesini reddettiği göz önüne alındığında, oyuncular bu konuda umutlu değil.

Akış oyunları

Sony’nin şu anda PlayStation Now şeklinde bir oyun akışlı servisi var.

Sony, PlayStation Now’ı update etme konusunda sıkı duruyor, ancak rakipsiz olduklarından şüpheleniyoruz. PlayStation Now’ın geriye doğru uyumluluğu – daha önce PlayStation 2 ve 3 sahipleri için ücretsiz olan – bir “lüks” verdiği göz önüne alındığında, doğru abone ücretlerini belirleme konusunda kesinlikle sorunlar yaşadığı belli.

Ama en büyük sorun genişbant hızları. 4K TV bile, tatmin edici akış sağlamak için minimum 25Mbps geniş bant gerektirir ve 4K oyun akışının (görsel tarafın üstünde fazladan bilgi ile) bu hızlarda bile güvenilir bir şekilde çalışıp çalışmayacağı şüphelidir.

 

 

Sony’nin mega-hızlı genişbantlı kullanıcılar için konsolun küçük form faktörlü bulut tabanlı bir sürümünü başlatmasını durduracak hiçbir şey olmazdı, belki de bir ön donanım maliyeti olan bir cep telefonu tarzı abonelik modeliyle.

Ancak PS5’in önceki modelleri gibi bir şey satması için, PS4’e benzer kapaklara sahip klasik bir sürümü bulunması gerekecek.

Optik diskler olacak mı ?

Fiziksel disk pazarına girmeye devam eden indirme oyunlarının yükselmesi, uzmanların konsolların en az on yıl boyunca disksiz olacağını öngörmesine neden oldu. Bununla birlikte, bazı tahminler PS5’in, Microsoft’un aynı şeyi yapan rüzgarını yakalayana kadar, en azından bu yolda tehlikeye atılma riski taşıyan ilk sistem olmayacağı yönünde.

Sony PS4 Pro’ya 4K’lık bir Blu-ray sürücüsü koymadığı için (haklı gösterebilir) bir sürü film çekti ve bu onu film ve TV meraklıları için Xbox One S.’den daha az cazip hale getirmişe benziyor.

Anketler, oyuncuların fiziksel disklerde oyun satın alma olasılığına hala bağlı olduklarını göstermeye devam ediyor – en azından bunları satabiliyorlar (oyun endüstrisinin sevmediği bir uygulama).

Kingsley konuyla ilgili görüşünü şöyle dile getiriyor: “İnsanlar dijitalleştiğinden, film ve oyunları disk yoluyla teslim etme günleri düşüşe geçti; Ancak, bazı insanlar fiziksel disklerden hoşlanıyor, bu yüzden bu gerilemenin düzelip düzelmeyeceğini ve şimdiye göre  daha düşük bir seviyede kalacağını kim bilebilir ? “

Yükseltilebilecek mi ?

Microsoft, konsolun döngüsünü unutmak için haçlı seferindeki en büyük silahını ortaya koydu. 2017 yılı sonunda Proje Akrep, bazı biçimlerde yükseltilebilirlik içerecek.

Project Akrepinin tam yerel 4K’lık oyunları çalıştırması için gelecekte HD veya 4K VR oyunları çalıştırmanın yolunu açabilmesi bekleniyor.

PC mimarisini Microsoft’un konsollarıyla paylaşacağı için Sony’nin PS5 ile böyle bir rota almak kolay olacak. Fakat Microsoft için bile, PC mirasıyla, yükseltilebilir bir konsol oldukça zorlayıcı: yükseltme için en muhtemel aday olacak bileşenler, CPU ve GPU, tamamen yeni bir konsolun maliyetiyle karşılanacak ve Oyuncularına, konsollarını yükselttikleri takdirde sadece bütün oyun alanlarında belirli oyunları çalıştırabileceklerini söylüyorlar.

 

Sony, konsol döngüleri konseptinde çok daha bir pozisyonda; bu da PS5 özelliklerinin listesine yükseltilebilirlik ekleme olasılığının daha az olduğu anlamına geliyor. Ancak, Microsoft’un Proje Akrep ile yaptığı şeyleri yakından izleyeceklerini de söylemekten geri kalmıyorlar.