Wolff Parkinson White Sendromu Nedir, Belirtileri ve Tedavisi ?

Wolff-Parkinson-White Sendromu Kalbin elektrik sisteminin anormallik gösterdiği bir Aritmi yani düzensiz Kalp ritmi türüdür.

Bu sendrom, Elektrokardiyogram’da (Wolff-Parkinson-Beyaz modeli) belirli bir patern oluşturur ve Supraventriküler Taşikardi (SVT) veya Atriyal Fibrilasyon gibi hızlı Kalp atışı ile gider.

Wolff-Parkinson-White sendromu, tedavi edilebilir tıbbi bir durumdur.

Wolff Parkinson White Sendromu Nedir ?

Wolff-Parkinson-White sendromu Kalpte aksesuar bir sinirsel yolaktan kaynaklanan ve düzensiz Kalp ritmi ile giden bir aritmi türüdür.

Wolff-Parkinson-White Sendromu Kimlerde Sıktır ?

Wolf-Parkinson-White sendromu her yaştan insanı etkileyebilir, ancak genellikle çocuklarda, ergenlerde ve genç yetişkinlerde teşhis edilir.

Nadir durumlar dışında, Wolff-Parkinson-White Sendromu kalıtsal bir durum değildir.

Wolff-Parkinson-White Sendromu Neden Olur ?

Kalbin, vücudun geri kalan kısmına kan pompalanması için gerekli olan dahili elektrik “Kablolaması” vardır. Bazı insanlarda anormal ekstra “Tel” bulunur. Kabaca Tel dediğimiz bu şey aslında fazladan otonom elektriksel sinyal üreten bir “aksesuar yolak”tır.

Bu ek bağlantı, Kalbin hızlı bir şekilde atmasına neden olan kısa devreye neden olabilir. Bu, Supraventriküler Taşikardi veya SVT olarak adlandırılan hızlı ritimlere ve anormal Elektrokardiyogram (EKG) testine neden olur.

Bu arada şunu da belirtmekte fayda var, SVT, Wolff-Parkinson-White Sendromu olmayan diğer Kalp rahatsızlıklarından da kaynaklanabilir.

Wolff-Parkinson-White Sendromu Belirtileri Nelerdir ?

Wolff-Parkinson-White Sendromundan etkilenen bireylerde ;

Çarpıntı

Hızlı Kalp atışı

Nefes darlığı ve

Bilinç kaybı  olabilir.

Çoğunlukla, bu semptomlar aniden ortaya çıkar ve uyarı işaretleri yoktur.

Genellikle dramatik tetikleyiciler yoktur, ancak Kafein, Alkol ve Egzersiz belirtilerin başlamasına neden olabilir.

Wolff-Parkinson-White Sendromu Nelere Yol Açabilir ?

Wolff-Parkinson-White Sendromunun en ciddi komplikasyonu ani ölüm‘dür, bu nadirdir ve yılda yaklaşık % 0.25 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Atriyal Fibrilasyonu, ve çok daha nadiren Ventriküler Fibrilasyonu indükleyebilir. Ventriküler Fibrilasyon derhal tedavi edilmezse ani ölüme neden olan çok tehlikeli bir aritmi türüdür.

Wolff-Parkinson-White Sendromu Nasıl Teşhis Edilir ?

EKG’de bulunan spesifik WPW paterni’nin, SVT veya Atriyal Fibrilasyon gibi hızlı Kalp atışı ile birlikte olması Wolff-Parkinson-White Sendromu tanısı koymaya yeterlidir.

WPW paterni, kısa PR aralığı ve Delta dalgası ile karakterizedir.

 

 

Wolff-Parkinson-White Sendromu  Tedavisi Nasıldır ?

Herhangi bir semptomu olmayan kişilerin çoğunda bir tedaviye gerek yoktur.

Kalp Elektrofizyolojisi çalışması sırasında bağlantı tespit edilebilir ve önemlisi yok edilebilir veya ablasyon yapılabilir. Ekstra bağlantının başarıyla ablasyonu, ani ölüm riski de dahil olmak üzere Wolff-Parkinson-White Sendromunun tüm semptomlarını kalıcı olarak tedavi edebilir.

Hızlı nabız ataklarının sıklığını azaltmak için medikal tedavide ilaçlar reçete edilebilir.

Wolff-Parkinson-White Sendromunun Gidişatı Nasıldır ?

Wolff-Parkinson-White Sendromunun gidişatı çok kötü değildir.

Genel olarak, Wolff-Parkinson-White Sendromunun Elektrokardiyografi bulgularına sahip birçok insan çoğu zaman herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymayabilir.

Wolff-Parkinson-White Sendromu Önlenebilir mi ?

Wolff-Parkinson-White Sendromu önlenemez.