WordPress Hosting Seçimi & WordPress İçin En Güvenilir Host

Tam 3 kez çeşitli şekillerde bozulan ve  hack’lenen wordpress sitemi artık yılların verdiği deneyimle güçlendirdim. Bu yazımda sizlere wordpress siteniz için olmazsa olmaz olan “hosting seçimi nasıl yapılmalı” sorusunu yanıtlamaya çalışacağım.

WordPress bildiğiniz gibi açık kaynaklı bir kod ve web dünyasının hemen hemen % 30’u bunu kullanıyor.

Google’nın Blogger’ını saymazsak blog sitesi açmak için ciddi bir rakibi yok. Blogger da kullanan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki blogger wordpress yanında ultra lüx villanın yanındaki sıradan bir apartman dairesi gibi kalır yani hem zayıf özellikleri vardır hem de yavandır, amatördür.

Neyse gelelim wordpress’e.

İyi bir domain buldunuz. Kendinize bir konu belirlediniz (moda, sanat, spor..ne isterseniz) ve blog açmaya karar verdiniz. O zaman hemen wordpress’in son sürümünü yükleyip birazda wordpress bilginiz varsa sitenizi kurabilirsiniz.

O kadar emek ederek kurduğunuz sitenizin gerek güvenliği ve bakımı, gerekse hızı için hosting firması seçimi çok önemli yoksa benim ilk amatör dönemlerimde olduğu gibi sürüne sürüne öğrenirsiniz bu işleri  :).

Yeni WordPress siteniz için web barındırma yani host arıyorsanız, önünüzde sayısız seçenek var.

Peki ama nasıl bir host seçmeliyim ?

Ortaya çıkan birkaç soruyu cevaplayın kendinizce ;

Mevcut web sitenizin trafiği nedir veya ne kadar öngörüyorsunuz ?

Web Hostunuzda dikkat etmeniz gereken özellikler nelerdir ?  

1. Hız ve Performans

Web sitenizin genel performansını belirlemekte büyük rol oynayan faktörler bellek (RAM), işlem gücü (CPU) ve disk alanıdır (HDD’ler ve SSD’ler).

RAM ve CPU’nuzun kullanımı, web sitenizdeki içeriğin türüne ve ziyaretçi sayısına bağlıdır.

Örneğin günde 50-200 ziyaretçi için 4-5 gb disk alanlı host yeterli ise de tavsiyem en az 10 gb disk alanı sağlayan ve CPU’su en az 4 olan bir host seçmeniz.

Sunucunuzun bilgiyi ziyaretçilere hızlı bir şekilde ulaştırma yeteneği, diğer bir deyişle, aktarım hızı çok önemli. Bandwith’i limitsiz birçok host firması var onlardan birini seçin.  

2. Destek

Bu, büyük oranda, farklı barındırma çözümlerine nasıl aşina olduğunuza bağlıdır. WordPress kurulumu, geçiş, güvenlik, önbellekleme, site yedeklemeleri ve restorasyonlar hakkında bilgi edindiyseniz daha az desteğe ihtiyacınız olacak.

Ancak her şeyi bilseniz bile, her zaman bir karmaşanın her şeyi dağıtma potansiyeli vardır ve iyi bir destek sağlayan bir host firması ile çalışmanızı öneririm. 

Telefon, destek forumları, canlı web sohbetleri, e-postalar veya bir destek bilet sistemi aracılığıyla destek sağlayan iyi bir hosting firması seçin.  

Ne Tür Farklı Hostingler Var ?  Siteniz İçin Hangisi Uygun ?

Bir WordPress sitesini çalıştıran veya yeni bir WP sitesine başlayacak olan herkesin bilmesi gereken farklı barındırma hizmet türleri var.

Paylaşılan Hosting- Paylaşılmayan
Sanal Özel Sunucu Barındırma
Adanmış Hosting
Yönetilen Barındırma

Ücretsiz barındırma hizmetleri ücretli bir hosting planı kadar güvenilir değildir.

İyi bir web sitesi oluşturmak ve sitenizden gelir elde etmek konusunda ciddi iseniz, ücretsiz barındırma planlarını düşünmeyin hiç.

Paylaşılan Hosting

En ucuz, en az yapılandırılabilir ve en esnek olmayan  hosting türü budur. Web sitenizin başka bir on veya yüz web sitesi ile birleştiği, hepsinin işlemci gücü, bellek ve disk alanının paylaşıldığı ve tek bir sunucu tarafından yönetildiği hosttur.

Daha az trafiğe sahip küçük web siteleri için kabul edilebilir. Ancak sunucuya yüklenen sitelerden herhangi birisi aşırı yüklenmemelidir, yoksa sizinki de dahil olmak üzere tüm web siteleri yavaşlar.

Başka bir deyişle, çoğu zaman iyi bir ev sahibi olursunuz, ancak aynı sunucudaki siteniz veya diğer siteler çok fazla trafik almaya başlarsa, sunucu yavaşlar veya kilitlenir.

Siteniz, paylaşılan sunucu kaynaklarının sınırında olması sebebiyle, genelde barındırma sağlayıcınız size barındırma planınızı yükseltmenizi ister.

Dediğim gibi yüksek trafik ve ticari amaçlar için tasarlanmış bir web sitesi oluşturuyorsanız, tavsiye etmem.

Bunun yerine Cloud (Bulut) hosting denen hostingleri seçin. Bunlarda  çalışan bir web sitesine ulaşmak isteyen kullanıcı hangi veri merkezine yakınsa site o merkez üzerinden ulaşılabilir olur. Bu da web sitesinin hızını arttırır ve trafiğe olumlu katkılar sunar.

Cloud Hostingin bir başka avantajı  sadece kaynağın kullanılan kısmı için ödeme yapılmasını sağlamasıdır. Web sitesi çalışırken ne kadar kaynağa ihtiyaç varsa cloud hosting size bunu sunar ve sadece bunu ücretlendirir.

Klasik paylaşına hosting servislerinde veri merkezi arızalanırsa web sitenize ulaşım sorunu yaşanabilir, ancak bulut hosting ile bir veri merkezinde sorun yaşanırsa ulaşım diğer veri merkezleri üzerinden sağlanır. Yani kullanıcılar neredeyse hiç siteye ulaşamama sorunu yaşamazlar.

VPS Hosting

Sanal bir özel sunucu ile, herhangi bir sunucunun tam kaynakları verilmez. Bunun yerine, söz konusu sunucu ihtiyaçlarınıza göre bölümlenmiştir.

Belli miktarda disk alanı, bellek ve işleme gücü size verilir. Size kök erişim hakkı verilir ve sunucunun performansla ilgili bileşenlerini ihtiyaçlarınıza göre değiştirebilirsiniz.

Bu biraz teknik uzmanlık gerektirir ve yeni başlayanlar için önerilmez.

Web siteniz, yeterli sunucu kaynaklarına sahip olduğunuzdan emin olduğunuz sürece, sunucunun aşırı yüklenmesi nedeniyle hiçbir zaman yavaşlamayacak veya yanıt vermemezlik etmeyecektir.

Hem pahalıdır hem de orta düzey bir blog için gerek yoktur bu hosta.

Adanmış Hosting (dedicated)

Bir sunucu yalnızca web sitenize hizmet vermek için kiralanır. Sunucunun tam hafızası, işlemci gücü ve disk alanı elinizin altındadır.

Web siteniz neredeyse hiç yavaşlamaz. Genellikle çok pahalıdır.

Böyle bir barındırma ancak web siteniz son derece yüksek bir trafik aldığında gereklidir.

Yönetilen WordPress Hosting

Teknik bilginiz azsa belki de en iyi seçenektir. Teknik taraf tamamen hosting şirketi tarafından halledilir.

Web sitenizi popüler hale getirmek ve mükemmel içerik oluşturmak için odaklanabilirsiniz.

Barındırma şirketi düzenli olarak web sitenizi önbelleğe alır, keşfedilen en kısa sürede güvenlik açıklarını giderir, WordPress eklentilerini/temalarını günceller, günlük yedeklemeler çalıştırır ve siteniz düşerse otomatik olarak tam bir restorasyon gerçekleştirir.

Benim gibi wordpress bilginiz iyiyse en iyisi bulut host dediğimiz bir host alın ve cpanel kullanarak wordpress’inizi kurun. Yok ben uğraşamam, bilgim yetersiz diyorsanız  yönetilen hosting size en iyi seçenektir.

Dediğim gibi tecrübeliyim ve bugüne kadar yurtdışında birçok firma ile çalıştım.

Size birkaç tavsiye yapayım.

Godaddy Hosting :

Godaddy dünyanın en büyük alan adı yani domain firması. Ama hosting seçenekleri ucuz gibi görünse de çok kalitesiz. Destekleri  zayıftır.

Koskoca firmada canlı destek chat hemen hemen işlemiyor, tek seçenek telefon desteği, onu da 1 dk ile 30 dk arasında telefonda bekler ve bol bol telefon faturası ödemeye hazırsanız alırsınız.

Limitli bir host almışsanız daha dolmasa bile size hemen CPU limiti doldu yükseltin diyebilirler vs.

Domain alacaksanız iyidir ama host alacaksanız tavsiye etmem.

Sadecehosting :

Firmanın hostu ve domain hizmeti fena değildir ama teknik desteği berbattır, sorularınıza genelde soruyla cevap verirler, son zamanlarda sık sık siteniz açılmaz olur, donar vs.

Uzak durun derim.

Hostgator

WordPress Hosting alacaksanız yurtdışı firmalardan en iyisi.

HostGator WordPress Hosting kolay kontrol ve kurulum sağlar.

HostGator WP Hosting ile  ayrıca eski web sitenizi taşıma da (nasıl yapılır yazının sonunda diğer makalelerde yazdım)  oldukça basittir.

WordPress sitenizin sayfa hızı çok iyi seviyelerde olacaktır.

Oldukça ucuzdur, otomatik yedekleme, otomatik güvenlik güncelleştirmeleri, otomatik kötü amaçlı yazılım algılama ve kaldırma ve sınırsız bant genişliği sağlar.

WP admin paneli oldukça basittir. Ekran görüntüsünde olduğu gibi ;

WordPress’inizi yönetin.
Önbellek Ayarlarını Değiştirin.
E-posta Hesaplarını Yönetin.
Güvenlik ayarları yapın.
Dosyalarınıza erişmek için FTP Hesaplarını Yönetin.

WordPress Kontrol Panelini Yönetin

WordPress’i yönetmek için kontrol paneli tıpkı diğer WP kurulumlarına benziyor. Kendi temalarınızı yükleyebilir veya sağlanan temaları kullanabilir, web sitenize Google Analytics ekleyebilir, eklentileri kurabilirsiniz vb. Fark yoktur.

Sayfa Yüklenme Hızı

Sayfa yükleme süresi çok önemlidir. Yavaş açılan bir sayfaya kullanıcılar itibar etmez ve ortalama ziyaretçi oranında % 7’lik bir düşüşe neden olur.

Ayrıca Google, yavaş web sitelerini arama sonuçlarında daha düşük sıralamalara iter ve tarayacağı sayfa miktarını azaltabilir.

Pingdom Web Sitesi Hız Testi

Bu test ile hostgator WP sayfa hızı test edildiğinde sürenin yaklaşık 50 milisaniye olduğu görüldü. Sıradan diğer paylaşılan barındırma hizmetini kullanırken sayfayı yüklemeye başlamak birkaç saniye sürebilmektedir. Yani Hostgator ile siteniz jet hızında açılır.

Aşağıdaki banner’a tıklayıp hemen wordpress siteniz için Hostgator WP hosting alabilirsiniz.

 

 

Turhost :

Host firması olarak bence Türkiye’nin en iyi firmalarından.

Destekleri çok iyi, Cpanel ve hesap yönetimi çok basit ve kullanıcı arayüzü müşteri dostu.

Fiyat olarak çok uygun, fiyata göre alabileceğiniz CPU ve bandwith vs gayet yeterli.

Sizinle gerçekten ilgileniyorlar ve kaliteli bir firma.

Herkese gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Türkiye’den fazla firmayla çalışmadım, diğerleri hakkında birşey diyemem ama Turhost‘tan çok memnunum.  

Turhost’tan benim referansımla size özel bir host almak için buraya tıklayınız.

Sağlıcakla kalın….

Konuyla ilgili diğer makaleler ;

“WordPress geri yükleme ve başka hosta taşıma” için buraya tıklayınız.

“WordPress hafıza limitini arttırma” için buraya tıklayınız.

“WordPress yazı veya sayfaya iframe nasıl eklenir” için buraya tıklayınız.

“WordPress beyaz ekran hatası” için buraya tıklayınız.

“Hosting seçerken dikkat edilmesi gerekenler” için buraya tıklayınız.

“WordPress resim türkçe karakter hatası çözümü” için buraya tıklayınız.

“WordPress site yedek alma” için buraya tıklayınız.

“WordPress içe aktarma sorunu” için buraya tıklayınız.

Sağlıkla ilgili bilgi ve makaleler için; www.doktorix.com

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: