Yağ Yakıcılar Kilo Verdirir mi ?

Yağ Yakıcı birçok ticari ürün var ve özellikle sporcular ve kilo vermek isteyenler tarafından adeta kapış kapış alınıyor.

Bu yazıda biraz bu yağ yakıcılardan bahsedelim ve “Bunlara para vermeyeyim, doğal yoldan yağlarım gitsin” diyenler için yağ yakıcı bazı bitki ve gıdaları irdeleyelim.

Yağ Yakıcılar düzgün kullanıldığında etkili bir kilo verme yardımcısı olabilirler. İlk adım, aşağıda sayacağımız 5 potansiyel tuzakdan kaçınmayı öğrenmektir.

Yağ yakıcılar yağları vücudunuzdan Güneş’te eriyen dondurma gibi eritebilecek haplar değildir. Sadece birer takviye‘dirler.

Yağ yakmaya yardımcı olmak için ekstra destek verebilecek maddeler içerirler. Ancak katı bir diyetin ve egzersiz planı’nın yerini alamazlar.

Yağ yakıcılar ile yalnızca yağ hücreleri küçültülmeye çalışılır, yağları daha verimli bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilir.

Gelelim 5 potansiyel hataya;

1- Diyet Yapamıyorum, Haplarla Kilo Vereyim !

Kilo vermeyi sağlayan yolların % 80’i Kalori Kısıtlayıcı Diyet’e aittir. Yani diyet yapmazsanız kilo vermeyi unutun.

Gerisi egzersiz, zaman ve ekstra takviyelerdir.

Ancak, eğer yağ yakıcı alıp sonra Hamburger, Pasta, Pizza, Kek, Pirinç pilavı vs ne bulursanız götürürseniz yağ kaybını unutun.

2- Birkaç Haftada 15 Kilo Veririm !

“Yağ yakıcı kullanıyorum, her hafta 10 kilo vereceğim, oh be !

Yağ kaybı oranınız artabilirken, takviyeyi kullandığınız için haftada 10 kilo vermeyeceksiniz. Unutmayın: Ortalama, sağlıklı kişiler için güvenli bir yağ kaybı oranı haftada 0.5-1.5 kg‘dur.

Bunu haftada 4 kiloya kadar çıkarabilirsiniz, ancak sürdürülebilir değildir. Sonunda vücudunuz bir dengeye ulaşacak ve yağ kaybı yavaşlayacaktır.

3- En Güçlü Yağ Yakıcıyı Alırım, İş Biter !

Yağ yakıcılar, yağ kaybını desteklemek için size uygun çeşitli bileşenleri uygun dozlarda vermek üzere özel olarak tasarlanmıştır. Ancak bu, aldığınız üründe ne kadar çok içerik varsa o kadar yararlıdır anlamına gelmez.

Pakette listelenen en düşük dozla başlamak ve en az 2 hafta süreyle bu dozda kalmak her zaman en iyisidir. Bundan sonra, dozun üst ucuna kadar yükselmesini isteyip istemediğinizi belirleyebilirsiniz.

Yani “kendinize uygun mu değil mi” deneyerek ayarlayın.

4- Kahve İçerek Metabolizmamı Hızlandırayım !

Bir fincan Kahve olmadan güne başlayamıyorsanız ve gün içerisinde ekstra 3 veya 4 fincan daha alıyorsanız yağ yakıcı seçerken dikkat edin.

Doğrudan belirtilmediği sürece, çoğu yağ yakıcılar Kafein veya Kafein benzeri bir uyarıcı madde içerir. Uyarıcı bir yağ yakıcı almak isterseniz, gün boyunca aldığınız kafein dozu çok artar böylece.

“Çay mı Kahve mi ?” yazısını buradan okuyarak Kahve’nin zarar ve yararlarını öğrenebilirsiniz.

Ya yağ yakıcı kullanırken Kahve içmeyin yada Kafeinsiz Kahve için.

5- Bu İşe Yaramadı, Hemen Değiştireyim !

Kullanacağınız yağ yakıcıyı seçtikten sonra ilerlemeyi değerlendirmeden önce kendinize 2 ila 3 hafta verin. Ancak ilerlemenizi mutlaka değerlendirmelisiniz.

İlerleme fotoğrafları, vücut kısmı ölçümleri, vücut yağ ölçümleri veya yalnızca tartı ile ağırlık ölçümü gibi değerlendirme kriterleri edinin.

Özetle bir yağ kaybı diyetine sadık kalırsanız ve plan uygularsanız, yağ kaybı beklentilerinizi yazın (gerçekçi olmayı unutmayın), uyarıcıları fazla aşmayın ve ilerlemenizi ölçün.

En İyi Yağ Yakıcılar

Yağ kaybına yardımcı olmak için araştırmalar tarafından desteklenen, yağ yakıcıların en yaygın maddelerinden bazılarına biraz göz atalım.

CLA

Konjuge Linoleik Asit’in kısaltılmış hali, CLA, aslında Et kaynaklarında, özellikle çimle beslenen ineklerde bulunan çoklu doymamış bir yağ’dır.

CLA Dünya’daki en çok çalışılan maddelerden biridir ve birçok araştırma yağ yakıcı özelliklerine sahip olduğunu bulmuştur.

Yeşil Çay

Yeşil çay özellikle egzersizle eşleştirildiğinde, yağ yakma özellikleri ile bilinmektedir. Ayrıca, Kanser’le savaşan antioksidanların mükemmel bir kaynağı olup, inanılmaz derecede sağlıklı bir besindir.

Karabiber

Yakın tarihli araştırmalar, Karabiber’in yeni yağ hücrelerinin gelişimini azaltabileceğini bulmuştur.

L-Karnitin

L-Karnitin bir aminoasittir ve vücudun enerji kaynağı olarak  yağ kullanmasına yardımcı olduğu ve muhtemelen egzersiz performansını arttırdığı keşfedilmiştir.

Yeşil Kahve Çekirdeği

Yeşil Kahve Çekirdeği özütü, en popüler kilo kaybı takviyelerinden biridir.

Ayrıca Yeşil Çay gibi antioksidan kaynağıdır. Klorojenik asit, kilo verme etkisini veren madde olup, Kahve ekstraktının en az % 50’sinin Klorojenik asit olduğundan emin olun.

Thermodiamin

Termodiamin, Çin’de bulunan egzotik bir meyveden gelir ve daha fazla kalori yakmak için vücudun termal sıcaklığını artırabilir.

Aynı zamanda iştah kesici olarak da işlev görür.

Garcinia Kamboçya Özü

Tropik bir meyveden üretilen bu kilo kaybı takviyesi, giderek daha popüler hale geldi. Birçok çalışma  kilo kaybı üzerinde yalnızca ılımlı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir.

Kafein

Kafein, uyarıcı olarak görev yapar ve vücuttaki Epinefrin ve Norepinefrin düzeyini arttırır.

Bu “uçuş veya kavga” hormonları aynı zamanda yağ asitlerinin parçalanmasını ve kan dolaşımına salınmasını sağlayarak onları yakıt kaynağı olarak kullanılabilir kılmaktadır.

Kafein hafif bir iştah kesici olarak da işlev görür.

Yağ Yakıcılar Nasıl Çalışır ?

Yağ yakıcılar çeşitli şekillerde çalışırlar.

Enerjiyi artırabilir,

İştahı azaltabilir,

Enerjide kullanılacak yağları teşvik edebilir ve

Metabolizma ile vücut sıcaklığını arttırabilirler, böylece gün boyunca daha fazla kalori yakarsınız.

Yağ yakıcılar, uyarıcı etkisiyle, yağ depolarından kan dolaşımına yağ hareketi sinyali veren hormonlar olan Epinefrin ve Norepinefrin salınmasına neden olur.

Yağ kan dolaşımına girdikten sonra sihirli bir şekilde kaybolmaz. Eğer dışarı çıkıp bir enerji ihtiyacı yaratmıyorsanız, yani egzersiz yapmıyorsanız kan dolaşımına salınan yağ tekrar yağ olarak depolanır.

Sağlıklı bir diyet ve yağ yakıcı ile düzenli egzersiz yapmalısınız.

Yağ Yakıcılar Kilo Verdirir mi ?

Sağlıklı bir diyet ve yağ yakıcı ile düzenli egzersiz yapmalısınız.

Yağ yakıcılar ayrıca doğal bir iştah bastırıcı ve vücutta artan Termojenez sağlayarak kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yağ Yakıcılar Güvenli mi ?

Kafein gibi uyarıcılara herhangi bir hassasiyetiniz yoksa veya herhangi bir bileşene alerjiniz yoksa (bu pek olası değildir), çoğu  güvenlidir, ancak akılda tutulması gereken birkaç önemli husus vardır ;

Yalnızca Söyledikleri Gibi Kullanın

Önerilen kullanımdan daha fazlasını almak, size daha hızlı sonuç vermez. Daima talimatları okuyun ve talimatlara uygun şekilde alın.

Sürekli Almayın

Yağ yakıcıların uzun süre alınması gerekmez. Çoğunun uyarıcı benzeri etkileri olduğundan, vücudunuz onları daha az etkili hale getirir.

Tehlikeli Madde İçerenleri Almamaya Bakın

Yağ yakıcıların birçoğu doğal ve güvenli olmasına rağmen, kesinlikle kaçınılması gereken maddeler vardır: Fenolftalein, Sibutramin, Clenbuterol, Emagrece Sim bu tehlikeli içerik maddelerinden birkaçıdır.

Doğal Yağ Yakıcı Gıdalar Kullanmaya Bakın

Kilo vermek için akıllıca hareketler yapmakta olduğunuzu düşünüyorsanız, aşağıda sayacağımız gıdaları da tüketmeniz gerekir.

Fermente Gıdalar

Soya fasülyesi, Yoğurt, Şalgam suyu, Kefir ve Lahana turşusu gibi fermente gıdalar, probiyotikler, bağışıklığı artırmaya yardımcı olan, Bağırsak işlevini düzenleyen ve gazı engelleyen yardımcı bakteriler içerir.  

Yulaf

Yulaf halihazırda Barsakta yaşayan iyi bakterileri besler ve çoğalmasına yardımcı olur.

 

 

Kuruyemiş

Badem, Fıstık, Ceviz, Antep Fıstığı gibi kuruyemişler, tekli doymamış yağlardan ziyade, tahıl esaslı muadillerinden daha Kalp dostu ve daha doyurucu gıdalardır.

Meyveler

Meyveler lif, element ve antioksidanlarla doludur. Tatlı yerine meyve tüketin.

Zeytin Yağı

Ekstra sızma Zeytinyağı gibi bitki bazlı yağlar doygunluk hissi verir ve genel olarak incelmenize yardımcı olur. Yağda kızartılmış gıdaları tüketmemeye bakın.

 

 

Yumurta

Yüksek proteinli kahvaltılar, özellikle yumurta içeren kahvaltılar, kilo vermeye ve bu süreçte göbek yağının azalmasına fayda sağlar.

Salatalara, Kavurma ve Sote’lere yumurta ekleyin. Her kahvaltıda en az bir yumurta tüketin.

Bakliyat

Kuru Fasulye, Mercimek, Nohut ve Bezelye bol lif ve bitki bazlı protein, ayrıca mineraller ve B vitaminleri ile doludurlar.

Genel olarak sinir ve kas sistemlerine yardım ederek, Barsağı çalıştırarak zayıflamanıza yardımcı olur.

Balık

Sağlıklı protein söz konusu olduğunda, özellikle Somon balığı, Ton balığı ve Sardalya gibi balıkları bol tüketmeye bakın.

Bunlar, önemli omega-3 ve yağsız protein ile doludurlar, kilo vermeye yardımcı olurlar.

Yapraklı Yeşillikler

Yapraklı yeşillikler ve Karnıbahar, bol bitki esaslı omega-3 ve Potasyum içerir. Lifleri de boldur.

 

 

Sarımsak

Bu sebze tam bir element, lif, probiyotik kaynağıdır. Cacık’larda ihmal etmeyin, mümkünse çiğ tüketmeye bakın.

Kilo Vermeye Yardımcı Bitkiler ve Baharatlar

Otlar ve Baharatlar, fazladan Kalori, Şeker, Sodyum ya da başka önemsiz şey olmaksızın yiyeceklere lezzet katmanın en iyi yoludur – bu da kilo vermeye çalışırken çok önemlidir.

Araştırmalar, yediğiniz şeyin tadını sevmiyorsanız, ne kadar disiplinli olursanız olun, diyet yapma şansınızın çok daha az olduğunu gösteriyor.

Otlar ve Baharatlar yiyeceklere önemli miktarda lezzet katar ve böylece de diyet yapma şansınızı artırır.

Dahası, birçok şifalı ot ve Baharat  Metabolizmayı artırabilir ve vücudunuzun daha hızlı bir şekilde yağ yakmasına yardımcı olur.

 

 

Zerdeçal

Parlak renkte sarı baharat, vücudunuzun yağ yakmasına yardımcı olabilir. Curcumin (Zerdeçekteki aktif madde) bunu sağlar.

Zerdeçal vücut ısısını arttırır, bu da metabolizmayı hızlandırabilir.

Çorba veya Güveç’lere Zerdeçal eklemeyi, kavrulmuş Sebzeler veya Fındık üzerine serpiştirmeyi deneyin.

 

 

Tarçın

Bu klasik baharatın şekeri dengelediği, iştahı azalttığı ve daha uzun süre doygun hissetmeye yardımcı olduğu gösterilmiştir.

 

Arnavut Biberi

Vücut sıcaklığını yükselterek metabolizmanın hızlandırılmasına yardımcı olur.

 

Kimyon

Az miktarda kilolu kadınlarda yapılan bir araştırmaya göre, günde bir öğünlerinize sadece bir çay kaşığı eklenmesi, 3 kat daha fazla yağın yakılmasına yardımcı olabilir.

Çorba, Yahni, Sos ve Patates kızartmaları, Turşu ve diğer pişmiş yemeklere katılabilir.

 

Zencefil

Tarçın gibi, Zencefil kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur, yağ yakıcı veya termojenik özellikleri vardır.

Zencefilleri, kızartılmış Patates, pişmiş Balık, Meyve salatası veya Çay içine rendeleyin.

 

Karabiber

Zencefil’de olduğu gibi, Karabiber de çok yağ yakan özelliklere sahiptir. İlk etapta kilo almanın önlenmesine yardımcı olabilecek yeni yağ hücrelerinin oluşumunu engelleyeceğini gösterilmiştir.

 

Kakule

Kakule Termojenik Baharatlardan bir diğeridir, vücut ısısını ve metabolizmasını artırmaya yardımcı olur.

 

Hindiba

Demir, Potasyum gibi mineraller ile birlikte A, C ve E gibi vitaminlerin deposudur, şişkinliği azaltmaya yardımcıdır ve kilo vermeye yardım eder.