Yağmur Suyu ve Deniz Suyu İçilir mi, İçince Ne Olur ?

Bir ada’da, ıssız bir yerde mahsur kaldınız. Ya da kalmadınız ama merak ediyorsunuz, “acaba yağmur ve deniz suyu içilir mi, deniz suyu içince ne olur ?” .

Eskiden bende çok merak ederdim. Düşünsenize denizin ortasında mahsur kaldınız, her tarafınız su ama susuzluktan ölüyorsunuz 🙂

Önce yağmur suyundan başlayalım.

Musluk suyu aslında farklı rezervuarlarda toplanan yağmur suyudur. Herhangi bir bakteri ve kirletici maddeyi  çıkarmak için bazı işlemlere tabi tutulur o kadar…

Yağmur suyu içiminde asıl korku endüstriyel çağ’dan gelen “asit-yağmuru” korkusu. İnsanlar yağmurun asitli olduğunu ve zarar verebileceğini düşünüyor.

Fakat “asidik” demek sadece pH değeri 7’den daha düşük anlamına gelmektedir. Bir çok içecek, 7’den daha düşük pH’lıdır. Portakal suyunun pH değeri yaklaşık 4, kahve’nin ise yaklaşık 5 civarındadır. Yağmur suyu nadiren o kadar düşüktür ve öyle olsaydı bile içerken ağrı veya zarar vermez.

Peki yağmur çok kirli olursa ne olur, yutulursa ne tür zarara neden olabilir ?

Havadaki toksik yağmura neden olan parçacıklar kolayca astım, bronşit ya da kötü salgınlara neden olabilir.

Geçen yüzyılda ciddi kirlilik ve asit yağmuru vardı. Balıklar öldü, bazı ormanlar etkilendi. Ancak toksisite seviyesi şükür ki kitle imha noktasına asla gelmemiştir.

Yağmur yağdığında zehirli olabilmesi için, atmosferdeki kirlilik konsantrasyon seviyelerinin o kadar yüksek olması gerekir ki çoğu kişi zaten bu durumda havadan hasta olurdu.

Yağmur suyu, ekstrem durumlar hariç kuyu ya da musluk suyu kadar güvenlidir.

Ayrıca, yağmur suyu, su arıtma tesislerinde kullanılan klor ve florür gibi kimyasalları da içermez.

Bununla birlikte, yağmur suyu içmek için toplarken iklim şartları ve steriliteye önem vermek gerekir.

Yağmur suyu kalitesiyle ilgili en önemli faktörlerden biri, toplandığı çevreyle ilgilidir. Dünyanın endüstrileşmemiş, fabrikaların olmadığı bölgelerinde olduğu gibi bozulmamış bir ortamdaki yağmur suyu, kirli büyük bir şehirde toplanan yağmur suyundan daha temiz olacaktır.

Yağmur suyunun dezavantajı bazen kirleticiler, toprak, bitki parçaları, böcek parçaları, bakteriler, algler ve nadir durumlarda radyoaktif maddeler içerebilme olasılığıdır.

Yüzlerce kilometre uzaklıktaki hava kaynaklı kirleticiler oldukça hızlı bir şekilde yayılabilir ve bu nedenle suyun güvenli bir şekilde içilmesi için suyun günlük olarak test edilmesi gerekebilir.

Bunun için yağmur suyunun ne olur ne olmaz günümüz su filtreleme sistemlerinden biriyle filtrelendikten sonra yada kaynatıldıktan sonra içilmesi daha güvenli olur.

Kirlilik sorununa ek olarak, yağmur suyu, yeryüzündeki veya nehirlerden çıkan suya kıyasla biraz asidiktir.

Yeraltı suları doğal olarak oluşan minerallerle temas eder, bunların çoğu optimal sağlık için gereklidir. Mineralce zengin su, pH’ta hafifçe alkalidir, bu da insan sağlığına çok daha fazla destek verir.

Yağmur suyu, damıtılmış ve ters osmoz gibi mineralden arındırılmış sulara benzer. Dolayısıyla mineral eksikliğine ve hafif mide bulantısına neden olabilir.

Özetle mecbur kalırsanız yağmur suyu içilebilir ama yerdeki sulara göre faydası az ve içimi zordur.

Gelelim deniz suyuna…

Deniz suyu içersem ne olur, o kadar su varken neden yanımda içme suyu taşıyorum ?

Deniz suyu aşırı tuz içerir. Deniz suyu içildiğinde, hücrelerimiz su ve tuzu alırlar. Normalde insanlar az miktarda tuz içebilirse de, deniz suyundaki tuz miktarı, insan vücudunun işleyebileceğinden çok daha yüksektir.

Ek olarak, günlük diyetlerimizin bir parçası olarak tuz tüketirken, tuzu sulandırmaya ve sağlıklı bir seviyede tutmaya yardımcı olan sıvılar da içeriz.

Böbreklerimiz, kandaki atık maddeleri ayıran filtrelerdir ve bu atık, vücudumuzdan atılmaya hazır mesanede idrar formunda saklanır.

Böbrekler, % 2’den fazla tuz konsantrasyonunda idrar üretemez. Deniz suyu yaklaşık % 3 oranında tuzdan oluşur, bu yüzden susuzluğu gidermek için deniz suyu içersek böbreklerimiz ekstra tuzu sulandırmak için vücudumuzdaki mevcut suyu kullanmak zorunda kalır ve bu da bize daha da susamış hissettirir.

Sonunda, tuzsuz su gerekli olur ve bu da denizde olmadığından dehidrasyon sonucu böbrek yetmezliği ve uzamış durumlarda ölüm görülür.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: