Yersinia Enterocolitica DNA (PCR)

Yersinia Enterocolitica DNA (PCR) testi bu bakteriyi kesin olarak tespit etmek için kullanılır.

Yersinia enterocolitica, dünyanın birçok ülkesinde yersiniosis’e neden olur . Yersiniosis’te ana  semptomlar ishal, ateş, karın ağrısı ve kusmadır. Y. enterocolitica ağırlıklı olarak gıda kaynaklı bir ajandır, bakteri yiyeceklerde düşük sıcaklıklarda, 0 ° C’ye yaklaşırken, ayrıca vakum ile paketlenmiş bile olsa çoğalabilme özelliğine sahip olduğu için, gıda güvenliği için risk oluşturur.

Y. enterocolitica doğada yaygın olarak bulunur, bununla birlikte, çok sayıda mevcut Y. enterocolitica biyoserotipleri arasında yalnızca birkaçı insanlar için patojeniktir. Domuzların Y. enterocolitica’nın ana rezervuarı olduğu iyi bilinmektedir ve dolayısıyla domuz eti doğrudan veya dolaylı olarak insanlara bulaştırılmasında en önemli araçtır. Hayvanların (özellikle domuzlardan) dışkı atıkları, suyu, sütleri ve gıdaları insan veya diğer hayvanlar için bir enfeksiyon kaynağı haline gelebilmektedir.

Yersiniosis kimlerde sıktır?

Herhangi bir kişi yersiniosis alabilir ancak çocuklarda daha sık görülür.

Yersiniozun belirtileri nelerdir ?

Enfekte kişilerde karın ağrısı, ateş ve kan ihtiva eden sulu diyare ana semptomlardır. Apandisit benzeri bir sendrom (ateş, karın ağrısı, karın sağ alt kadranda hassasiyet) öncelikle büyük çocuklar ve genç yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Komplikasyonlar nadirdir ve deri döküntüleri, eklem ağrıları veya bakterilerin kanda dolaşımını içerebilir.

Yersinia bakterilerine maruz kaldıktan sonra semptomlar ne zamana kadar ortaya çıkıyor?

Belirtiler genellikle maruz kaldıktan 4-7 gün sonra ortaya çıkar ve 1-3 hafta veya daha uzun sürebilir.

Enfekte bir kişi Yersinia’yı ne kadar süreyle taşıyabilir ?

Bakteriler semptomların olduğu durumlarda enfekte kişilerin dışkılarında (dışkı) bulunabilir ve bazı durumlarda birkaç hafta ila aylar sonra olabilir. Bu nedenle, her tuvaletten sonra enfekte kişilerin ellerini iyice yıkaması önemlidir.

Tanısı nasıl konur ?

Çoğunlukla dışıdaki bakterinin DNA analizi ile kesin tanı konur. Yine dışkı kültürü veya kanda mevcutsa kan kültürü yapılabilir.

Yersiniosis nasıl tedavi edilir ?

Bakterilerle enfekte olan çoğu insan tedavi olmadan kendi başlarına iyileşir. Şiddetli belirtileri olanlar antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

 

 

Bir Cevap Yazın

error: Oops. iceriklerimiz okuman icindir, kopyalaman icin degil !
%d blogcu bunu beğendi: