YouTube Kanalım Hala İnceleniyor Sorunu Çözümü – 2020

YouTube Kanalınız videolardan para kazanmak yani Monetizasyon için 2018 Şubat ayında yürürlüğe giren kriterleri karşıladı diyelim.

Bu durumda normalde YouTube’un taahhütlerine göre kanalınız 3-5 gün içinde incelenecek ve uygun bulunursa videolarınıza reklam alıp para kazanmanız onaylanacaktı.

Oysa durum oldukça farklı…

Günümüzde üstte saydığımız  kriterleri karşılayan ve hala onay için bekleyen binlerce kanal var.

Peki Neden Hala YouTube Kanalınıza Onay Vermiyor ?

Bu konuda tam bir belirsizlik var, kimileri YouTube partner program ekiplerinin olayı savsakladığını, kimileri yeni yeni kriterler getireceklerini, kimileri de bir bahane bulup artık yeni kanallara onay vermeyeceklerini iddia ediyor.

İşin ilginç tarafı bu konuda YouTube inceleme ekiplerine direkt olarak soru soracak mecra da yok. Adamlar “bize e-mail veya forumlarla ulaşın” diyor ama bin dereden su getiriyorlar ve herkese “yakında”, “biraz olağandan uzun sürer korkmayın” tarzı muğlak cevaplar veriyorlar.

Milyonlarca videonun paylaşıldığı sitede, yükledikleri özgün YouTube videolarından para kazananların sayısı gitgide artıyor. Ayda 20 – 60.000 Tl para kazanan kanal sahipleri var.

YouTube Kanalım Ne Zaman Onaylanacak ?

Bu soruya en kesin cevabı birazdan vereceğiz ama önce bilmeyenler için “YouTube Kanalınızdan Para Kazanmak İçin 2018 Şubat Ayından İtibaren Geçerli Kriterler Neler ? kısaca hatırlayalım.

Eskiden YouTube kanalında video izlenme sayısı 10.000’i geçenler, eğer YouTube kurallarını ihlal etmedilerse onay alıp videolarından para kazanabiliyordu.

Ama artık YouTube, videolardan para kazanma yani reklam alma için yeni kriterler yayınladı.

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz üzere artık videolardan para kazanma hakkı kazanmak için son 12 ayda en az 1000 abone ve en az 4000 saat toplam izlenme şartı getirildi.

 

YouTube Kanalım Hala İnceleniyor Sorunu Çözümü – 2020

Görüldüğü üzere artık para kazanmak daha da zorlaştı ve YouTube bu yolla birçok kalitesiz video içeriklerinden oluşmuş kanalları da bir nevi elimine etmek istiyor.

YouTube videolarınızdan para kazanmak istiyorsanız artık bu şartlara uyan, kaliteli ve özgün videolar yüklemeli ve bol bol abone kazanmalısınız.

Peki bu kriterlere ulaşan ve hala “Kanalınız İnceleniyor” ibaresiyle onay bekleyenler ne zaman mutlu sona ulaşacak ?

İşte cevabı;

Hello there!

In January 2018, i surpassed 1000 subscribers and gained over 4000 hours of watch time, meaning my channel is now eligible for monetization. However, it is currently March 4th 2018, and my channel is STILL under review. Wondering if it’s some sort of error or just YouTube taking wayyyyyy to long.

Note: It says that YouTube were hoping to review most applications by late January. It is now early March.

Hoping someone could help me with this.

YT Pallavi said:
Hi there,

Thanks for sharing the screenshot. Applications for the YouTube Partner Program are still in a backlog. We hope to be able to review all open applications by the end of April.
For further updates, I have moved your post into another thread.

We appreciate your continued patience.

Thanks,
YT Pallavi

Yukarıda özetle onay bekleyen biri YouTube Partner program ekiplerine  “Kriterleri Ocak ayındayken karşıladım ama Mart ayı oldu hala onay vermediniz” diye soruyor.

Ekipten biri de ona şu cevabı veriyor ; “Tüm onay bekleyen kanalların incelemelerini Nisan ayı sonuna kadar bitirmeyi planlıyoruz”.

Özetle hala onay almamış kanallar var ve işleyiş yavaş yürüyor.