YouTube Video Para Kazanma İçin Etkinleştirme ve Onay – 2020

2005 yılında kurulan Dünya’nın En Büyük Video Paylaşma Sitesi YouTube, 2006 tarihinde Google tarafından satın alındı.

Milyonlarca videonun paylaşıldığı sitede, yükledikleri özgün YouTube videolarından para kazananların sayısı gitgide artıyor. Ayda 20 – 60.000 Tl para kazanan kanal sahipleri var.

Yurtdışında ise milyonlarca abonesi olan ve yılda Milyon dolar kazanan YouTuber’lar var.

YouTube Partner Program’a başvurarak siz de kanalınızdan para kazanabilirsiniz ama bunun için belli şartlar var.

Bu şartlara geçmeden önce “Nasıl Popüler Bir Kanal Sahibi Olabilirsiniz ?” sorusunu yanıtlayalım.

Öncelikle bu iş o kadar kolay değil, ciddi bir emek sarf etmeniz lazım.

Genellikle başarılı YouTuber’lar özgün ve orijinal konularda video çekerler. Siz de orjinal bir fikirle başlayın, örneğin yeni çıkan cep telefonlarını, en son moda giysileri, en iyi yiyecek- içecek mekanlarını vs değerlendirin, nasıl yapılır tarzı kanal açın vs.

Kararlı ve azimli olun, videolarınızda ilk başlarda izlenme sayısı düşük olabilir, moraliniz bozulmasın zamanla artacaktır.

Sürekli video yükleyin. Videolarınız insanlara birşeyler katmalı, değer üretmeli.

Mümkünse çok uzun olmasın, ideal süreler konulara göre değişse de 2-10 dk arasıdır.

Videolarınızın altına konu ile ilgili uzunca içerik yazısı ve tag yani anahtar kelimeler koymayı da ihmal etmeyin, böylece aramalarda sizin videonuz daha ön planda çıkabilecektir.

Abone edinmeye bakın, izleyicilerinizden abone olmalarını isteyin, videolarınızı sosyal medya hesaplarınızdan ve varsa sitenizden de paylaşın.

Videolarınıza gelen yorumlar da önemli, sorular varsa cevaplayın böylece izleyicilerinizle sıkı bir ilişki içinde olursunuz. Kötü yorumları pek fazla önemsemeyin, şevkinizi kırabilir, ama haklı bir yorumsa gerekli düzenlemeleri de yapın.

Videolarınızı çekerken mutlaka tripod kullanın, sabitleyin ve görüntü kalitesi iyi videolar çekin.

Videolarınızın sonuna da diğer videolarınızı işaret eden “End Screen“ler ve “Abone Ol” kutucukları koymayı da ihmal etmeyin.

YouTube Kanalınızı Nasıl Paraya Çevirebilirsiniz ?

Videolarınızdan para kazanmaya başlamadan önce Youtube hesabınızı monetize etmeniz gerekir. Bunu yapmak için “YouTube Ortağı” olmanız gerekir.

Yani içeriklerinize Google’ın reklam yerleştirmesi için izin vermeniz gerekir.

YouTube Video Para Kazanma İçin Etkinleştirme ve Onay

Eskiden YouTube kanalında video izlenme sayısı 10.000’i geçenler, eğer YouTube kurallarını ihlal etmedilerse onay alıp videolarından para kazanabiliyordu.

Ama 16.01.2018 den itibaren YouTube, Videolardan para kazanma yani reklam alma için yeni kriterler yayınladı.

Aşağıdaki resimde de gördüğünüz üzere artık videolardan para kazanma hakkı kazanmak için en az 1.000 abone ve son 12 ayda en az 4.000 saat toplam izlenme şartı getirildi.

 

 

Görüldüğü üzere artık para kazanmak daha da zorlaştı ve YouTube bu yolla birçok  kalitesiz video içeriklerinden oluşmuş kanalları da bir nevi elimine etmek istiyor.

YouTube videolarınızdan para kazanmak istiyorsanız artık bu şartlara uyan, kaliteli ve özgün videolar yüklemeli ve bol bol abone kazanmalısınız.