Zika Virüsü Nedir, Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi ?

Zika Virüsü haberlerde gördüğümüz meşhur Brezilya’lı küçük kafalı doğan Bebeklerle gündeme gelmiş bir virüstür.

Zika virüsünün Mikrosefali ve Guillain-Barré Sendromu’nun nedenlerinden biri olduğu konusunda bilimsel bir görüş birliği vardır.

Zika virüsü ilk kez 1947’de Uganda‘da Sarı Humma’yı araştırırken Maymun’larda tanımlanan bir Flavivirüs’tür ve Sivrisineklerle taşınır.

Zika virüsü hastalığının salgınları Afrika, Amerika, Asya ve Pasifik‘te kaydedildi. 2015’te Brezilya’da, Zika virüsü enfeksiyonu ile Guillain-Barré Sendromu ve Mikrosefali arasında bir ilişki bildirdi.

Zika Virüsü’nün Belirtileri Nelerdir ?

Zika virüsü hastalığının kuluçka dönemi (semptomlara maruz kalma süresi) net değildir, ancak muhtemelen birkaç gün olacaktır.

Belirtiler, Dang gibi diğer Arbovirüs enfeksiyonlarına benzer ;

Ateş

Deri döküntüleri

Konjunktivit

Kas ve eklem ağrısı

Halsizlik ve

Baş ağrısını içerir.

Bu semptomlar genellikle hafiftir ve 2-7 gün sürer.

Zika Virüsü Komplikasyonları Nelerdir ?

DSÖ, Gebelik sırasında Zika virüsü enfeksiyonunun Mikrosefali de dahil olmak üzere Konjenital Beyin Anormalliklerine neden olduğuna karar verdi.

Zika virüsü Guillain-Barré Sendromu‘nun bir tetikleyicisidir. Zika virüsü ile bir dizi Nörolojik rahatsızlık arasındaki bağlantıyı  araştıran  çalışmalar ise sürüyor.

Nasıl Bulaşır ?

Zika virüsü öncelikle Tropik bölgelerdeki Aedes cinsinden enfekte Sivrisinek ısırığıyla insanlara bulaşmaktadır. Dang, Chikungunya ve Sarı Huma’yı bulaştıran Sivrisinek’le aynı ailedendir.

Zika virüsünün cinsel yolla bulaşı da mümkündür.

Kan transfüzyonu gibi diğer bulaşma şekilleri araştırılmaktadır.

 

 

Tanısı Nasıl Konur ?

Zika virüsü ile bulaştan semptomlara ve yakın geçmişteki seyahat geçmişine dayanarak şüphelenilebilir.

Zika virüsü enfeksiyonu tanısı ancak İdrar, Tükrük veya Meni gibi kan veya diğer vücut sıvıları üzerindeki laboratuvar testleri ile teyit edilebilir.

FDA, Trioplex Gerçek Zamanlı RT-PCR  testi ve Zika MAC-ELISA da dahil olmak üzere Zika virüsü için birçok tanılama aracı için Acil Kullanım Yetkisi (EUA) yayınladı.

Zika virüsü enfeksiyonu olan semptomatik kişiler için Zika virüsü RNA bazen hastalık seyrinde erken tespit edilebilir.

Semptom başlangıcından sonraki ilk 2 hafta boyunca toplanan serum ve idrar’dan RNA NAT (Nükleik Asit Testi) testi yapılmalıdır. Herhangi bir numunede pozitif bir RNA NAT sonucu Zika virüsü enfeksiyonunu teyit eder ve ek bir teste gerek yoktur.

Negatif RNA NAT sonucu, Zika virüsü enfeksiyonunu dışlamaz ve serum IgM antikoru testi ile analiz edilmelidir.

Zika virüsüne özgü IgM ve nötralize edici antikorlar tipik olarak hastalığın ilk haftasının sonlarına doğru gelişir. IgM düzeyleri değişkendir fakat semptomların başlangıcından 4 gün sonra başlayıp 12 hafta boyunca devam eder.

Plak Azaltma Nötralizasyon Testi (PRNT) ile Pozitif, Şüpheli veya Belirsiz IgM sonuçları doğrulanır. Bu test CDC veya CDC tarafından belirlenmiş bir doğrulayıcı test laboratuarı tarafından gerçekleştirilir.

Tedavisi Nasıldır ?

Zika virüsü hastalığı genellikle hafiftir ve spesifik bir tedavi gerektirmez.

Zika virüsü ile hastalanan insanlar bol bol dinlenmeli, yeterince sıvı almalı ve ağrı ve ateşleri varsa ilaçlarla tedavi edilmelidir. Belirtiler kötüleşirse, hastaneye yatırılabilir.

Şu anda halen aşısı yoktur.

Önleme Yöntemleri Nelerdir ?

Sivrisinek ısırığına karşı koruma Zika virüsü enfeksiyonunu önlemek için en önemli adımdır.

Zika virüsü cinsel ilişki yoluyla bulaşabilir. Zika virüsü enfeksiyonu ile olumsuz Gebelik ve Fetal sonuçlar arasındaki ilişki mevcuttur, bu nedenle korumasız cinsel ilişkiden sakınılmalıdır.

Gebelik boyunca cinsel aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Aedes cinsi Sivrisinek popülasyonlarını azaltmaya yönelik vektör kontrol stratejileri uygulanmalıdır.